لوگو دکتر ابوالفضل عباس زاده
مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

یکی از روش هایی که به منظور برطرف کردن نواقص بینی و همینطور بهبود فرم بینی و افزایش زیبایی آن مورد استفاده قرار می گیرد، جراحی بینی می باشد، ولی برای دریافت نتیجه مطلوب و بدون عارضه از آن نیاز به رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد که تمام افراد در صورت انجام این جراحی باید از این مراقبت ها آگاهی داشته باشند و به طور معمول جراح این نکات را در اختیار افراد قرار خواهد داد، اما ما برای آشنایی بیشتر افراد با این نکات، تمام مراقبت های مهم بعد از عمل بینی را در این مقاله بررسی خواهیم کرد، پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

مراقبت-های-پس-از-جراحی-بینی

اهمیت رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی

همانطور که می دانید برای دریافت نتیجه رضایت بخش از جراحی بینی علاوه بر مراجعه به جراح باتجربه و بامهارت باید نکات مراقبتی بعد از جراحی را نیز به درستی رعایت کرد که این مضوع جهت جلوگیری از بروز برخی از عوارض مانند عفونت زخم، خونریزی بینی، کج شدن ظاهر بینی، دفرمه شدن ظاهر بینی، مشکلات تنفسی و … و همچنین تسریع دوران بهبودی و ترمیم بافت ها و برش های ایجاد شده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. که در این مقاله این نکات مراقبتی را برای شما ذکر خواهیم کرد.

مراقبت ها بلافاصله بعد از عمل بینی

یکی از مهم ترین موارد رعایت نکات مراقبتی بلافاصله پس از جراحی می باشد که در این خصوص باید گفت به طور معمول افراد بلافاصله پس از جراحی احساس درد در بینی و سردرد دارند که موقتی بوده و پس از مدتی برطرف خواهد شد و برای کاهش آن ها می توان از مسکن ها استفاده کرد، بلافاصله بعد از جراحی بینی توصیه می شود که افراد از خوردن مواد غذایی سفت و جویدنی خودداری کرده و غذاهای آبکی مصرف کنند.

مراقبت-ها-بلافاصله-بعد-از-عمل-بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی در هفته اول

در هفته اول بعد از جراحی توصیه می شود که افراد برای برداشتن اسپلینت داخل بینی و همینطور گچ بینی اقدام کرده و از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مکان های شلوغ خودداری کننند. چرا که در این مدت نباید هیچ گونه فشاری به بینی وارد شود. از جمله دیگر مراقبت ها در هفته اول پس از جراحی باید به خودداری از انجام ورزش های سنگین، خودداری از استفاده از عینک، خودداری از خوابیدن بر روی شکم و همینطور مصرف غذاهای کم نمک و نرم اشاره کرد.

نکات مهم مراقبت های بعد از جراحی بینی

در این بخش از مقاله تمام نکات مهم مراقبتی بعد از جراحی را ذکر خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

نکات-مهم-مراقبت-های-بعد-از-جراحی-بینی

استفاده از کمپرس سرد

یکی از مراقبت های مهم برای کاهش تورم و کبودی بینی بعد از عمل استفاده از کمپرس سرد بر روی بینی می باشد که سرمای آن منجر به فشرده شدن عروق خونی و در نهایت کاهش ورم بینی خواهد شد.

عدم مصرف داروهای ضدالتهاب

همانطور که می دانید داروهای رقیق کننده خون و ضدالتهابی منجر به افزایش ورم و خونریزی بینی بعد از جراحی خواهد شد، بنابراین به طور معمول توصیه می شود که افراد از مصرف این داروها تا مدت ها بعد از جراحی پرهیز کنند.

خودداری از فین کردن

از آنجایی که فین کردن موجب وارد شدن فشار به بینی عمل شده خواهد شد و بینی را تحریک می کند، توصیه می شود که افراد از فین کردن با شدت تا مدت ها بعد از جراحی خودداری کنند.

پرهیز از مصرف نوشیدنی های الکلی

یکی دیگر از مواردی که منجر به افزایش خونریزی و ورم بینی بعد از جراحی می شود، مصرف مشروبات الکلی می باشد، بنابراین توصیه می شود که جهت جلوگیری از بروز این عارضه از مصرف آن ها خودداری شود.

خودداری از استحمام بعد از جراحی

در خصوص حمام کردن بعد از جراحی بینی باید گفت که در هفته اول توصیه می شود که افراد از خیس کردن صوت خود خودداری کرده و از دوش های متحرک جهت شستن و تمیز کردن بدن خود استفاده کنند. و معمولا جراح توصیه می کند که استحمام دو روز بعد از جراحی انجام شود.

خودداری از استفاده از عینک

افرادی که دارای چشمان ضعیفی می باشند و از عینک استفاده می کنند، بعد از جراحی باید از استفاده از عینک خودداری کرده و جایگزین آن از لنزهای طبی استفاده نمایند، چرا که عینک ها موجب وارد شدن فشار به بینی شده و نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار می دهد.

خودداری از انجام ورزش های سنگین

در خصوص انجام ورزش بعد از جراحی توصیه می شود که افراد تا دو هفته بعد از جراحی از انجام ورزش های سنگین خودداری کرده و در این مدت پیاده روی آرام داشته باشند. چرا که پیاده روی منجر به گردش خون بهتر در بدن شده و همین امر به تسریع بهبودی کمک خواهد کرد.

پیروی از رژیم غذایی سالم

در این مدت باید از مصرف مواد غذایی سفت و جویدنی که موجب وارد شدن فشار به بینی می شود، خودداری کرده و همچنین مواد غذایی نرم و آبکی مصرف کرد. مصرف مواد مفید و مغذی، ویتامین ها و پروتئین ها نیز به تسریع روند بهبودی و ترمیم بهتر زخم ها کمک خواهد کرد.

شست و شوی بینی بعد از جراحی

یکی از موارد مراقبتی مهم پس از جراحی، شست و شوی مرتب بینی بعد از جراحی می باشد که این کار باید با استفاده از سرم های شست و شوی نمکی انجام شود تا داخل بینی از لخته های خون به طور کامل پاک و تمیز شود.

نکات مراقبتی کلی بعد از جراحی بینی

  • خودداری از دستکاری کردن بینی و بخیه های بینی
  • مرطوب نگه داشتن بخیه های بینی با استفاده از پمادهای تجویز شده
  • مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده برای جلوگیری از بروز عفونت
  • خودداری از خندیدن و حرف زدن بیش از حد بعد از جراحی
  • عطسه و سرفه کردن با دهان باز
  • استفاده از پمادها و لوسیون های ضداسکار بعد از کشیدن بخیه ها
  • بالاتر نگه داشتن سر از بدن در هنگام استراحت
  • خودداری از خم کردن سر به سمت پایین
نکات-مراقبتی-کلی-بعد-از-جراحی-بینی

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله متذکر شدیم، رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی تاثیر به سزایی در نتیجه جراحی دارد که این مراقبت ها شامل خودداری از فین کردن، استفاده از کمپرس سرد، خودداری از انجام ورزش های سنگین و.. می باشد که به طور کامل در این مقاله آن ها را بررسی کرده ایم، در صورتی که این مراقبت ها به خوبی رعایت شود افرا می توانند نتیجه مطلوب و بدن عوارضی را از این جراحی دریافت کنند، امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *