لوگو دکتر ابوالفضل عباس زاده
جراحی بینی

جراحی بینی (رینوپلاستی)

رینوپلاستی در حقیقت همان جراحی زیبایی بینی است که یکی از جراحی های زیبایی های محبوب در تمام کشورهای دنیا محسوب می شود. متقاضیان انجام این عمل به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول برای افزایش زیبایی ظاهری چهره و دسته دوم برای رفع مشکلات و ناهنجاری‌های تنفسی این روش را انتخاب می‌کنند. با این حال، اغلب جراحان پس از درمان مشکلات و ناهنجاری‌های بینی از تکنیک‌های زیبایی نیز استفاده می‌کنند. انجام این روش به تعادل بینی با صورت شما کمک می‌کند. مواردی از جمله پل بینی، سوراخ‌های بینی و عرض بینی نیز در حین جراحی بینی اصلاح خواهند شد.

جراحی-بینی-رینوپلاستی

برخی افراد به‌صورت ژنتیکی یا در اثر سوانح به عدم تقارن بینی دچار هستند، عمل بینی موثرترین راه برای رفع این عارضه است. در این مقاله به طور کامل کاندیدای مناسب رینوپلاستی، مزایا و نحوه انجام آن را بررسی خواهیم کرد.

کاربرد جراحی بینی

همانطور که در ابتدا ذکر کردیم، بسیاری از افراد به دلیل ناراضی بودن از ظاهر بینی خود اقدام به جراحی بینی می کنند و برخی دیگر نیز با هدف برطرف کردن نواقص بینی این جراحی را انجام می دهند. در این بخش از مقاله کاربردهای عمل بینی را معرفی خواهیم کرد.

 • اعمال تغییرات بر روی سوراخ های بینی مانند کوچک یا بزرگ کردن آن ها
 • کاهش یا افزایش طول بینی
 • اعمال تغییرات بر روی نوک بینی
 • ترمیم ایرادات به جا مانده از جراحی اولیه (عمل ترمیم بینی)
 • از بین بردن انحراف بینی
 • از بین بردن پولیپ بینی
 • باریک کردن استخوان بینی
 • ایجاد تغییر در زاویه بین بینی و لب بالا

کاندیدای مناسب رینوپلاستی

به طور کلی باید گفت که تمامی افراد اعم از آن هایی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و آن هایی که دارای نواقص و مشکلات ساختاری در بینی خود هستند، برای انجام این جراحی کاندید مناسبی هستند، در ادامه افراد مناسب این جراحی را معرفی خواهیم کرد.

نمونه کار جراحی بینی
جراحی بینی زیباجو عزیز
جراحی بینی مراجعه کننده
 • افراد دارای مشکلات تنفسی
 • افرادی که بینی بزرگی نسبت به دیگر اجزای صورت خود دارند.
 • افرادی که به بینی آن ها در اثر بروز یک حادثه آسیب وارد شده است.
 • افرادی که نوک بینی افتاده و بیرون زده ای دارند.
 • افرادی که قوز بینی دارند.
 • افرادی که بینی های پهنی دارند.
 • افرادی که دچار شکستگی تیغه بینی شده اند.

کاندیدای نامناسب رینوپلاستی

باید به این نکته اشاره کرد که این جراحی محدودیت هایی نیز داشته و برخی از افراد واجد شرایط برای انجام عمل بینی نمی باشند، کاندیدای نامناسب این جراحی عبارتند از:

⚠️ افراد مبتلا به بیماری دیابت

⚠️ افرادی که دارای کم خونی حاد هستند.

⚠️ افراد مبتلا به اختلال تنفسی و همینطور مشکل ریوی

⚠️ افرادی دخانیات و مشروبات الکلی مصرف می کنند.

⚠️ افراد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی

⚠️ افرادی که دارای اضافه وزن شدید می باشند.

⚠️ خانم های باردار

تکنیک ها و روش های انجام جراحی بینی

قبل از پرداختن به توضیح در مورد نحوه انجام جراحی بینی، در مورد روش های انجام این جراحی توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. در واقع عمل بینی را به دو روش باز و بسته می توان استفاده کرد که در ادامه هر کدام از این تکنیک ها را بررسی خواهیم کرد.

روش باز

برای انجام این جراحی به روش باز، بهترین جراح بینی، برش کوچکی در ناحیه کلوملا ایجاد کرده و با ایجاد این برش به غضروف و استخوان بینی جهت اعمال تغییرات دسترسی پیدا خواهد کرد، باید به این نکته اشاره کرد که این روش دسترسی کامل به ساختار بینی را برای جراح فراهم خواهد کرد.

روش بسته

برش ها در روش بسته عمل بینی در داخل بینی ایجاد شده و هیچ برشی در خارج از بینی ایجاد نخواهد شد، بنابراین روش بسته دسترسی جراح را به ساختار بینی محدود کرده و امکان اعمال تغییرات گسترده بر روی بینی در این روش وجود ندارد.

اقدامات قبل از رینوپلاستی

پس از ویزیت و مشاوره اولیه با پزشک، در صورتی که شما برای عمل بینی کاندیدای مناسبی باشید و با پزشکتان به توافق برسید تاریخ تقریبی عمل برای شما مشخص می گردد و فتو گرافی های قبل از عمل و در صورت نیاز از نظر پزشک سی تی اسکن بینی و سینوس ها را انجام خواهید داد و فرم مربوط به مراجعین زیبایی را پر خواهید کرد و پس از تعیین تاریخ و ساعت عمل آزمایشات قبل عمل برای شما درخواست می شود.

قبل از انجام عمل بینی افراد باید برخی از نکات را رعایت کرده و آمادگی های لازم را انجام دهند که در این بخش از مقاله این نکات را عنوان خواهیم کرد.

✅ مصرف داروهایی از قبیل آسپرین و ایبوپروفن باید دو هفته قبل از جراحی قطع شود.

✅ مصرف مشروبات الکلی و دخانیات باید دو هفته قبل از جراحی قطع شود.

✅ استحمام در روز جراحی

✅ به همراه نداشتن زیورآلات در روز جراحی

✅ به همراه داشتن یک نفر در کنار خود در روز جراحی

✅ پرهیز از مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده و همینطور غذاهای فرآوری شده به مدت 4 الی 6 هفته قبل از جراحی

✅ پوشیدن لباس جلوباز و گشاد در روز جراحی

✅ مصرف غذاهای سبک یک روز قبل از جراحی

✅ به مدت 8 الی 12 ساعت قبل از جراحی ناشتا باشید.

✅ عکس ها، سی تی اسکن و آزمایشات قبل از عمل توسط پزشک بررسی خواهد شد و در صورتی که همه موارد خوب باشد عمل شما در زمان مشخص شده انجام خواهد شد.

✅ درصورتیکه مبتلا به کم کاری تیرویید و یا فشارخون بالا هستید و باید دارو مصرف کنید ، حتما داروی مربوطه را با هماهنگی متخصص بیهوشی با کمی آب در زمان همیشگی مصرف کنید حتی اگردر زمان ناشتایی قبل از عمل می باشید.

✅ دو هفته قبل از عمل از مصرف ویتامین E ، جنسینگ ، چای سبز ، داروهای لاغری  گیاهی خودداری کنید.

چگونگی انجام جراحی بینی

برای انجام این جراحی در قدم اول، فرد تحت بیهوشی عمومی یا با توجه به شرایط بیمار تحت بی حسی موضعی قرار خواهد گرفت، و سپس جراح برش هایی را با استفاده از روش باز یا بسته ایجاد کرده تا از این طریق به ساختار و اسکلت بینی دسترسی داشته و پس از ایجاد این برش ها تغییرات موردنظر را بر روی بینی اعمال خواهند کرد و در نهایت ناحیه برش زده شده بخیه خواهد خورد.

جراحی بینی
جراحی بینی مراجعه کننده عزیز

نکات مراقبتی بعد از عمل بینی

معمولا عمل رینوپلاستی به صورت day care  انجام می شود و شما حدود 6 ساعت بعد از عمل ترخیص خواهید شد.

برای دریافت نتیجه مطلوب از عمل بینی و همینطور کاهش عوارض بعد از آن باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را افراد رعایت کنند که این نکات مراقبتی عبارتند از:

 • از خندیدن زیاد و حرف زدن بیش از اندازه با تلفن، در هفته های ابتدایی جراحی خودداری کنید.
 • در مناطق شلوغ تا زمان بهبودی کامل قرار نگیرید.
 • از مسواک نرم برای جلوگیری از ایجاد فشار به بینی استفاده کنید.
 • از سرم نمکی برای برطرف کردن مشکل تنفسی بعد از عمل استفاده کنید.
 • از فین کردن با فشار خودداری کنید.
 • فعالیت های سنگین را به مدت 6 هفته بعد از جراحی متوقف کنید.
 • مصرف دخانیات را تا زمان بهبودی کامل قطع کنید.
 • دهان خود را هنگام عطسه کردن برای جلوگیری از وارد شدن فشار به بینی باز نگه دارید.
 • سر خود را در هنگام خوابیدن بالاتر از قفسه سینه نگه دارید.
 • به مدت یک هفته غذاهای آبکی مصرف کنید.
 • برای جلوگیری از یبوست غذاهای حاوی فیبر مصرف کنید.
 • از عینک آفتابی به مدت 4 هفته استفاده نکنید.
 • کمپرس سرد را بلافاصله پس از عمل باید شروع کنید.
 • تامپون بینی شما روز اول بعد از عمل خارج می شود، پس از آن شستشوی داخل سوراخ های بینی رابا سرم نمکی سه بار در روز انجام دهید و هر بار پس از شستشو و خشک کردن جلوی بینی پماد چشمی تتراسیکلین را روی محل های بخیه شده و داخل بینی بمالید.

مزایای عمل بینی

با انجام جراحی بینی فرم و ظاهر بینی بهبود پیدا کرده، مشکلاتی مانند بزرگی و کوچکی پره های بینی و همینطور شکستگی و قوز بینی نیز برطرف خواهد شد. از دیگر مزایای این جراحی می توان به افزایش اعتماد به نفس و همینطور بهبود پیدا کردن تنفس و از بین رفتن مشکلات تنفسی نیز اشاره کرد.

در برخی بیماران که نوع بینی گوشتی یا افتاده دارند، در حین جراحی این مشکل رفع می‌شود. اصلاح نوک بینی با حالت‌های افتاده، متورم، بزرگ یا برآمده یکی دیگر از مزایای عمل بینی بوده و بینی‌های گوشتی معمولا قسمت زیادی از صورت را اشغال می‌کنند که رینوپلاستی در رفع این مشکل بسیار موثر است.

سوالات متداول جراحی بینی

آیا بعد از جراحی بینی نیاز به رعایت رژیم غذایی هست؟

پزشک شما ممکن است توصیه‌های خاصی در مورد رژیم غذایی بعد از جراحی بینی بدهد. اغلب در این مرحله، مصرف مایعات، مواد نرم و غذاهای سبکتر توصیه می‌شود.

آیا جراحی بینی باعث تغییر صدای فرد می‌شود؟

بله، جراحی بینی ممکن است تغییری در صدای شما ایجاد کند. اما باید توجه داشت که در بسیاری از موارد، تغییرات صدا پس از جراحی بینی به طور طبیعی بهبود می‌یابند و به صدای قبلی شما نزدیک می‌شوند. همچنین، انتخاب یک جراح ماهر و تجربه‌کافی می‌تواند خطر تغییرات غیرمطلوب در صدا را کاهش دهد.

در نهایت باید بدانید که …

همانطور که در این مقاله ذکر کردیم، جراحی بینی با دو هدف بهبود شکل ظاهری بینی و همینطور با هدف برطرف کردن مشکلات و ایرادات بینی انجام می شود، و بدین منظور یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی شناخته می شود. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای جلوگیری از بروز عوارض این جراحی و همینطور مشاهده نتیجه مطلوب از این جراحی برای انجام آن به بهترین جراح پلاستیک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *