لوگو دکتر ابوالفضل عباس زاده
لیفت صورت

جراحی لیفت صورت و کاربردهای آن (ریتیدکتومی )

عمل جراحی لیفت صورت و سفت کردن پوست صورت که به rhytidectomy (ریتیدکتومی) شناخته می شود، یک عمل زیبایی است که باعث زیبایی صورت افراد می شود و به آنها، جوانی را هدیه می دهد. در لیفت صورت، بافت های صورت با استفاده از تکنیک های مختلف درمان می شود و ظاهر فرد را جوان تر می کند. افرادی که بر اثر مواردی چون افزایش سن، شاهد بروز مشکلات پوستی بوده اند، با کمک این روش می توانند پوستی زیبا و شاداب داشته باشند.

برای آشنایی بیشتر با نحوه انجام لیفت صورت، مزایای آن و کاندیدای مناسب لیفت صورت این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

تعریف لیفت صورت

در طی جراحی لیفت صورت ، چربی ها و سلولهای مرده پوست برداشته می شود و سلولهای پوستی برای بازسازی تحریک می شوند. در این روش، ساختار چهره بهتر می شود، چین و چروکها از بین می رود و پوست باکیفیت تری خواهید داشت. با بالا کشیدن پوست، چین و چروک‌های پوست شما از بین می رود و جوان تر می شوید. بعد از اینکه این عمل را روی صورت خود انجام دادید، هیچ نشانه ای از چین و چروک را در اطراف چشم ها، گونه ها، دهان، پیشانی و فک خود مشاهده نمی کنید.

هدف از انجام لیفتینگ صورت

1.برداشتن سلول‌های مرده و چربی‌های زائد پوست و رفع آلودگی‌های پوستی

2.رفع زخم‌ها و آثار آن‌ها در کناره‌های دهان و فک‌ها

3.رفع تیرگی پوست در نواحی چانه و گردن

4.رفع چین و چروک‌ها در نواحی مختلف صورت

5.سفت شدن پوست

6.کاهش آثار اشعه‌های خورشید و وزش باد روی پوست صورت

7.جوان‌تر شدن پوست صورت به میزان حداقل ده سال

8.دائمی بودن آثار لیفت و عدم بازگشت به حالت قبلی

کاندیدای مناسب لیفت صورت

لیفت کردن صورت، یک تصمیم شخصی است و نباید بر اساس سلیقه و خواست دیگران انجام شود. کاندیدای مناسب این روش عبارتند از:

 • افرادی که دچار چین و چروک زیادی بوده و پوست افتاده‌ای دارند.
 • افرادی که از سلامت جسمی برخوردارند و هم‌اکنون درگیر بیماری خاصی نیستند. یا این که سابقا مبتلا به بیماری خطرناکی نبودند.
 • افرادی که دچار کهولت سن هستند. زیرا از سن چهل سالگی به بعد آثار افتادگی پوست صورت آشکار می‌شود. از این رو فرد برای بهتر شدن ظاهر چهره خود به جراحی لیفت صورت اقدام می‌کند.
 • افرادی که دچار افتادگی و شل شدن پوست بخش میانی و یا کناره‌های صورت هستند.
 • افرادی که در صورت آن‌ها چربی‌ها به طرف قسمت‌های فک پایین کشیده شده و چهره آن‌ها را پیر و فرتوت کرده است.
 • افرادی که در چهره آن‌ها چین و چروک‌های کناره‌های دهان و بینی به طرف پایین کشیده شده است.
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه و معقولانه‌ای از عمل لیفت صورت دارند و این انتظارات را پیش از عمل در جلسه مشاره با پزشک بازگو می‌کنند.
 • عمل لیفت صورت برای افراد غیر سیگاری مناسب‌تر است. اما در صورتی که افراد سیگار مصرف می‌کنند باید سه ماه قبل از عمل، مصرف دخانیات را کنار بگذارند.
 • افرادی که دچار فشار خون بالا و دیابت هستند باید این موضوع را با پزشک جراح در میان بگذارند تا در صورت خطر نداشتن عمل لیفت صورت انجام شود.

روش های انجام لیفت صورت

لیفت صورت از طریق دو روش لیفت صورت با جراحی و لیفت صورت بدون جراحی انجام می شود. که در ادامه این دو را بررسی خواهیم کرد.

لیفت صورت بدون جراحی

روش های مختلفی نظیر تزریق چربی، تزریق بوتاکس، تزریق ژل، لایه برداری صورت با لیزر، لیفت صورت با rf، لیفت صورت با دستگاه، لیفت صورت با نخ و لیفت با هایفوتراپی برای لیفت صورت بدون جراحی مورد استفاده قرار می گیرند.

روش های ذکر شده با بی حسی موضعی بدون نیاز به بیهوشی و به صورت سرپایی انجام می پذیرند.

لازم به ذکر است؛ لیفتینگ صورت بدون جراحی نتایجی مشابه به لیفت با جراحی، ایجاد نخواهد کرد، اما می تواند مدت زمان لیفت با جراحی را به تعویق بیاندازد و یا نتایج حاصل از جراحی لیفت را افزایش بدهد.

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، روش های مختلفی برای لیفت صورت بدون جراحی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بررسی مختصری در مورد روش های ذکر شده خواهیم پرداخت.

لیفت با هایفوتراپی

در روش هایفوتراپی، از امواج صوتی اولتراسوند استفاده می‌شود. نتایج این عمل به صورت سفت شدن پوست صورت و گردن خود را نشان داده و این نتایج دو ماه پس از عمل لیفتینگ، مشاهده می‌شود و 6 ماه پس از عمل هم سفت شدن پوست صورت کامل می‌شود. هایفوتراپی روشی مکمل است که با سایر روش‌ها به صورت ترکیبی و برای رفع افتادگی و چین و چروک‌های پوست خفیف‌تر استفاده می‌شود. این روش لیفت صورت برای افتادگی پلک‌ها، لیفت صورت و گردن به جز بخش غده تیروئید و کشیدن عضله قسمت پیشانی به بالا امکان‌پذیر است.

لیفت صورت با rf

روش لیفت با (RF) یک روش غیرجراحی برای سفت شدن پوست است. در این روش پزشک از امواج انرژی برای گرم کردن لایه عمیق پوست، که درم نام دارد، استفاده می‌کند. لیفت صورت با آر اف از سال ۲۰۰۱ تاکنون برای مقابله با افتادگی پوست و علائم پیری به کار می‌رود. این روش در هر سنی قابل انجام است و نتیجه آن از سه تا پنج سال ماندگار خواهد بود.

 لیفت صورت با نخ

در این روش عمل لیفت صورت از نخ‌های مخصوصی استفاده می‌شود که جنس آن‌ها از پروتئین است. جراح در این روش از قسمت جلوی گوش که موها رشد کرده است یا همان ناحیه تمپورال سر نخ‌های پروتئینی را در لایه عمیق تر پوست که درم (DERM) نام دارد قرار می‌دهد. این نخ‌ها سبب کشیدن پوست صورت شده که نهایتا منجر به سفت شدن پوست صورت و گردن می‌شود.

انجام این عمل نیازمند بی‌حسی موضعی است. مدت زمان لازم برای این عمل چیزی در حدود یک ساعت است. بیمار پس از عمل به دو تا سه روز استراحت و مراقبت پزشکی نیاز دارد.

تزریق بوتاکس

يکی از روش های ليفتينگ صورت بدون جراحی، تزريق بوتاکس است. بوتاکس به عنوان يکی ازدرمانهای محبوب زيبايی صورت، يک درمان سريع، بی‌خطر و مؤثر است. بوتاکس در واقع خطوط وچين و چروکهای صورت را برای مدت حدود شش ماه کاهش داده يا از بين میبرد و نياز به بستری شدن نداشته و ناراحتی‌های آن بسيار جزئی است.

تزریق ژل

لیفت با تزریق ژل سبب پر شدن چین و چروک‌های چهره شده و ظاهر آن را با طراوت‌تر و صاف‌تر می‌کند. تزریق ژل می‌تواند سبب برجسته‌تر کردن لب‌ها هم شوند که در این حالت ظاهر چهره مطلوب‌تر می‌شود. نتایج این عمل را می‌توان پس از دو روز مشاهده کرد و باید اشاره کرد که تاثیر کامل این روش به 12 تا 18 ماه زمان نیاز دارد.

تزریق چربی

در این روش از لیفت، بافت چربی از یک ناحیه بدن برداشته شده و سپس پاک‌سازی و پردازش می‌شود. بعد از این اقدام برای بهبود و تقویت حجم صورت ، تزریق انجام خواهد شد. در این عمل بافت‌های صورت با سلول‌های زنده چربی ترکیب شده و تا سال ها ماندگاری دارد.

لیفت صورت به روش جراحی

لیفتینگ صورت با جراحی یک روش سنتی برای کسانی است که پوست‌های اضافی صورتشان بیشتر از حد معمول است. در این روش پوست اطراف گوش، داخل خط مو و همچنین زیر چانه با انجام برش‌های کوچکی برداشته می‌شود. جدا شدن پوست از عضلات صورت، پوست ناحیه صورت و گردن را سفت و جوان می‌کند.

در نهایت قسمت‌های برش‌خورده بخیه زده شده و با پانسمان بسته می‌شوند. بخیه‌ها بعد از گذشت ۶ تا ۷ روز کشیده شده و شما بعد از گذشت ۱۰ روز می‌توانید به سرکار خود برگردید. این عمل با بی‌هوشی همراه است، اما نتیجه چشمگیری برای شما به ارمغان می‌آورد.

بیشتر بخوانید: لیفت صورت به روش خانگی چگونه است؟

اقدامات قبل از جراحی لیفت صورت

به طور معمول قبل از انجام اعمال جراحی، ضروری است که بیمار اقداماتی را به منظور حصول نتیجه مطلوب و آمادگی بهتر انجام دهد. در عمل ریتیدکتومی هم انجام برخی از اقدامات سبب آمادگی بیشتر و کسب نتایج مطلوب و دلخواه می‌شود. در زیر برخی از اقدامات مهم در این رابطه بیان شده است:

 • سوابق پزشکی خود را آماده کرده و پزشک خود را در این مورد مطلع کنید.
 • چنانچه سابقه مصرف سیگار، قلیان، مواد مخدر و الکل دارید با پزشک خود مشورت کنید.
 • لیستی از داروهایی که در حال مصرف آن‌ها هستید را تهیه کرده و به پزشکتان ارائه دهید.
 • با تجویز پزشک، از همه ابعاد چهره‌تان عکس بگیرید. به طوری که برجستگی‌ها، ناهمواری‌ها، پوست‌های افتاده، چربی‌ها و فرم استخوان‌ها به وضوح دیده شود.
 • انتظارات و خواسته‌های خود را از عمل لیفتینگ صورت فهرست کرده و در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید.
 • تا دو هفته پیش از عمل کشیدن پوست صورت از مصرف الکل، دخانیات و رقیق کننده های خون پرهیز کنید.
 • از شب قبل از عمل لیفت صورت در حالت ناشتا باشید.
 • برای پوشاندن زخم‌های لیفت گن مخصوص را تهیه کنید تا بلافاصله پس از عمل آن را استفاده کنید.
 • لباس دکمه‌دار و راحت آماده کنید تا به هنگام پوشیدن فشاری به پوست صورت وارد نشود.
 • در روز عمل یک نفر همراه به منظور انجام کارها و کمک‌های لازم داشته باشید.
 • به منظور سپری شدن دوره نقاهت و استراحت کافی، چند روز مرخصی بگیرید و شرایط لازم را برای سپری کردن دوره نقاهت مهیا کنید.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

بعد از عمل هم باید مراقبت‌های لازم را انجام دهید. از جمله این مراقبت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هنگام استراحت سر خود را بالاتر از بدنتان قرار دهید تا تورم به حداقل برسد.
 • داروهای تجویزشده توسط پزشک را مصرف کنید.
 • از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم استفاده کنید.
 • تا یک هفته بعد از جراحی آرایش نکنید.
 • تا چند روز بعد از عمل از انجام فعالیت‌های بدنی بپرهیزید.
 • بعد از لیفتینگ صورت از کرم‌های ضدآفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید.

عوارض لیفتینگ صورت

به‌طور کلی عمل‌های زیبایی ایمن هستند و اگر توسط یک متخصص باتجربه انجام شوند، حداقل عوارض جانبی را خواهند داشت. با این حال، هر عملی ممکن است با خطراتی همراه باشد. عوارض لیفت صورت هم بسیار نادر است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • خونریزی
 • کبودی
 • عوارض بی‌هوشی
 • آسیب به اعصاب صورت که موقتی است.
 • عفونت
 • ریزش موی ناحیه برش در روش جراحی لیفتینگ صورت
 • بی‌حسی ناحیه درمان که معمولا بعد از گذشت چند روز تا چند هفته بهبود می‌یابد.
 • نکروز پوست
 • عدم تقارن
 • التهاب

هزینه لیفت صورت

هزینه جراحی لیفت صورت بر اساس میزان تجربه پزشک متخصص، دستمزد جراح، هزینه کلینیک یا بیمارستان، نوع روش انجام شده، موقعیت جغرافیایی، هزینه های جانبی مانند هزینه بیهوشی، داروها و آزمایشات تجویز شده متغیر می باشد. بسیاری از جراحان پلاستیک می‌توانند در مورد نحوه هزینه‌ها، راهنمایی‌هایی را ارائه دهند. بنابراین حتما در این مورد سوال نمایید.

کلام آخر

تمام افراد در طول زندگی شادابی چهره خود را به دلایل متعددی از دست می‌دهند و ممکن است راه‌های زیادی را برای برگرداندن جوانی صورت خود امتحان کنند. جراحی لیفت صورت یکی از موثرترین روش‌ها برای جوانسازی پوست است. در این مقاله به بررسی کامل لیفتینگ صورت پرداختیم. بنابراین اگر قصد انجام این عمل و انتخاب بهترین روش لیفت را دارید، بعد از مطالعه مقاله با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *