لوگو دکتر ابوالفضل عباس زاده
عوارض ابدومینوپلاستی

عوارض ابدومینوپلاستی را بشناسید!!

امکان بروز عوارض ابدومینوپلاستی به مانند هر جراحی زیبایی دیگری وجود دارد؛ ابدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی است که جهت حذف چربی های شکم انجام می‌شود. عوارض این جراحی ممکن است شامل عفونت‌ها، خونریزی، لخته شدن خون، ورم، علائم التهابی، ترشحات، تغییرات حسی و دیگر مشکلات مرتبط با بیهوشی باشد.

عوارض-ابدومینوپلاستی-را-بشناسید

همچنین، عوارض بلندمدت ممکن است شامل تشکیل چین و چروک در پوست، علائم گوارشی، تغییر در الگوی غذایی و اثرات روانی باشد. برای جلوگیری از عوارض، مهم است توصیه‌های پزشک را در خصوص پس از عمل رعایت کنید و با پزشک خود درباره همه جزئیات و احتمالات صحبت کنید.

در این مقاله به طور کامل در مورد عوارض ابدومینوپلاستی صحبت خواهیم کرد.

عوارض ابدومینوپلاستی کوتاه مدت

عوارض کوتاه مدت ابدومینوپلاستی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

⚠️ عفونت

عفونت یکی از خطراتی است که به دلیل استعمال دخانیات و عم رعایت بهداشت ناحیه جراحی شده امکان دارد بروز پیدا کند و به راحتی با اجتناب از استعمال دخانیات و سیگار کشیدن قابل رفع بوده و معمولا توسط پزشک متخصص تاکید می شود تا چند هفته قبل و بعد از جراحی ابدومینوپلاستی از استعمال دخانیات پرهیز نمایید و همینطور ناحیه جراحی را تمیز نگه دارید.

⚠️ خونریزی

خونریزی یکی دیگر از خطراتی است که می تواند بیمار را تهدید نماید، اما این موضوع یک راه حل بسیار ساده دارد. برای جلوگیری از خونریزی پزشک متخصص پیشنهاد می‌کند تا چند هفته قبل از عمل جراحی مصرف هرگونه داروهای مکمل گیاهی، داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین و وافارین را قطع نمایید. مصرف این داروها می‌تواند باعث رقیق شدن خون و افزایش احتمال خون ریزی گردد.

⚠️ تجمع خونابه

تجمع خون آبه و مواد مایع زائد در زیر پوست می تواند یکی دیگر از مشکلات پس از عمل جراحی باشد که پزشکان متخصص و با تجربه برای جلوگیری از چنین مواردی معمولا یک لوله نازک در زیر پوست قرار خواهند داد تا مواد زائد مایع از این لوله خارج شده و تجمع آن ها موجب آسیب به بافت‌های بدن فرد نشود.

⚠️ مشکلات ناشی از داروی بیهوشی

یکی از خطرات عمل مرتبط با بیهوشی است که پزشک می تواند با انجام آزمایشاتی بهترین دارو های مرتبط با بیهوشی را انتخاب نموده و خطرات این زمینه را رفع کند. همچنین حتی ممکن است در شرایطی خاص پزشک تصمیم به استفاده از بی حسی موضعی کند.

⚠️ ورم

تورم یکی از عارضه های جانبی این جراحی است که به طور معمول رخ می دهد و بعد از چند هفته نیز بهبود پیدا می کند. این تورم و التهاب باعث قرمزی، درد و تورم شود. استفاده از داروهای ضدالتهاب می‌تواند این علائم را کاهش دهد.

⚠️ بهبود ضعیف زخم

گاهی اوقات نواحی در امتداد خط برش به خوبی بهبود نمی یابند یا شروع به جدا شدن می‌کنند. ممکن است در حین و بعد از عمل برای جلوگیری از عفونت و به دنبال آن، تاخیر در بهبود زخم به شما آنتی بیوتیک داده شود.

عوارض ابدومینوپلاستی بلندمدت

در برخی از موارد نادر امکان دارد عوارض جبران ناپذیر و بلند مدتی نیز برای افراد بروز پیدا می کند که نیازمند درمان و مداخله پزشک هستند این عوارض عبارتند از:

عوارض-ابدومینوپلاستی-بلندمدت

باقی ماندن جای اسکار قابل مشاهده

جای زخم غیر منتظره ناشی از برش شکم دائمی است، اما در امتداد خط بیکینی به راحتی پنهان می‌شود؛ طول و دید جای زخم در افراد مختلف متفاوت است.

آسیب یا مرگ بافت

در طی انجام عمل جراحی شکم، بافت چربی در عمق پوست در ناحیه شکم ممکن است آسیب ببیند یا بمیرد؛ خوب است بدانید که مصرف سیگار این خطر را افزایش می‌دهد. بسته به اندازه ناحیه آسیب دیده، بافت ممکن است به خودی خود بهبود یابد یا نیاز به عمل جراحی مجدد داشته باشد.

تغییر در شدت احساس پوست

در طی انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی، تغییر موقعیت بافت‌های شکمی می‎تواند بر اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در قسمت بالای ران تأثیر بگذارد. بنابراین بعد از عمل احتمالاً احساس کاهش یا بی حسی در این ناحیه خواهید داشت که معمولاً شدت آن در ماه‌های بعد از عمل کاهش می‌یابد.

مشکلات گوارشی

بعضی از بیماران ممکن است پس از ابدومینوپلاستی مشکلات گوارشی مانند نفخ، تغییرات در تحرک روده‌ها و مشکلات هضمی را تجربه کنند. این ممکن است به دلیل تغییر در ساختار و مکان گوارش باشد.

تشکیل چین و چروک در پوست

پس از این جراحی امکان ایجاد تغییرات در الاستیسیته پوست وجود دارد که منجر به تشکیل چین و چروک در ناحیه عمل شده شود. این عارضه ممکن است به خاطر تغییر در ساختار پوست باشد.

تورم طولانی مدت، بی حسی دائمی، کبودی دائمی، عدم تقارن و توازن در بافت شکم، درد دائمی و افتادگی مجدد پوست از خطرات و عوارض دیگری است که می‌تواند پس از عمل جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی گریبان افراد را بگیرد.

روش های پیشگیری از بروز عوارض ابدومینوپلاستی

برای پیشگیری از عوارض ابدومینوپلاستی و بهبود فرآیند بهبودی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

روش-های-پیشگیری-از-بروز-عوارض-ابدومینوپلاستی

پیروی از دستورات پزشک

رعایت دقیق دستورات پزشک قبل، در حین و بعد از عمل جراحی بسیار مهم است. این شامل مصرف داروها، محدودیت فعالیت‌های جسمانی، رعایت تغذیه مناسب و مراقبت از ناحیه جراحی و زخم است.

رعایت بهداشت شخصی

رعایت بهداشت شخصی قبل، در حین و بعد از عمل جراحی بسیار مهم است. که شامل شستشوی دقیق دست‌ها، تمیز نگه داشتن ناحیه جراحی و استفاده از مواد ضدعفونی کننده به توصیه پزشک است.

تغذیه سالم

تغذیه سالم و متنوع باعث تسریع فرآیند بهبودی و کاهش عوارض می‌شود. مصرف مواد غذایی با مقدار مناسب از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری برای بهبود سلامتی و ترمیم بافت است.

خودداری از برخی از فعالیت ها

پس از عمل جراحی، پزشک شما ممکن است برخی از فعالیت های بدنی را محدود کند، و رعایت این دستورات و سپری کردن زمان کافی برای استراحت و بهبود، به پیشگیری از عوارض کمک می‌کند.

مهم است که تمامی دستورات پزشک را با دقت رعایت کنید و در صورت بروز هرگونه علامت غیرطبیعی یا ناراحتی، به پزشک خود اطلاع دهید.

اهمیت انتخاب جراح در پیشگیری از عوارض ابدومینوپلاستی

پیش از انجام ابدومینوپلاستی از شما خواسته می‌شود تا یک فرم رضایت نامه را پر کنید؛ زیرا این عمل کاملا اختیاری بوده و هرگونه مسئولیتی بر عهده فرد متقاضی خواهد بود. اما همان‌طور که گفته شد اطلاعات مطرح شده در پرونده پزشکی شما و همچنین جلسات مشاوره می‌تواند باعث شود تا از بروز هرگونه خطای احتمالی، تداخل دارویی و مواردی از این قبیل که کاملا قابل جلوگیری هستند اجتناب شود. داشتن یک انتخاب مناسب می‌تواند نقش موثری در کاهش خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی داشته باشد،

به عنوان مثال اگر شما پزشک متخصص زیبایی را انتخاب نمایید تا با اطمینان خاطر بتواند نسبت به انجام عمل جراحی اقدام نماید و همچنین تمامی اطلاعات مورد نیاز را در جلسات مشاوره و آزمایش‌های پیش از عمل جمع‌آوری نماید، می تواند از هرگونه خطا و عوارضی جلوگیری کند.

در نهایت…

با کمی تامل متوجه خواهید شد که تمامی این موارد می تواند به تخصص و تجربه پزشک بستگی داشته باشد و شما به راحتی می‌توانید با انتخاب یک پزشک با تجربه و با مهارت از رخ دادن عوارض ابدومینوپلاستی جلوگیری نمایید. همان طور که ذکر شد تمامی این عوارض به راحتی قابل پیشگیری و درمان هستند اما در صورت بروز عوارض جدی حتما در اسرع وقت با پزشک متخصص خود تماس حاصل نمایید تا با پیروی از دستورالعمل های متخصص خود از این به سادگی مشکلات عبور کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *