لوگو دکتر ابوالفضل عباس زاده
عوارض پیکرتراشی

عوارض پیکرتراشی چیست؟

عوارض پیکرتراشی یکی از دغدغه های افراد برای انجام این جراحی می باشد. همانطور که می دانید پیکرتراشی یکی از انواع جراحی های زیبایی برای رسیدن به اندام ایده آل می باشد اما بسیاری از افراد به دلیل ترس از عوارض آن از انجام این جراحی خودداری می کنند و در انجام آن تردید دارند، در واقع بروز و شدت عوارض کاملا به مهارت و تجربه جراح و همینطور روش جراحی بستگی دارد، و در صورتی که این جراحی توسط جراح با تجربه و بامهارتی انجام شود عوارضی را برای افراد در پی نخواهد داشت.

عوارض-پیکرتراشی-چیست؟

در این مقاله به طور کامل در مورد عوارض پیکرتراشی صحبت خواهیم کرد. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

عوارض پیکرتراشی موقت

جراحی پیکرتراشی همانند هر جراحی زیبایی دیگری دارای عوارض کوتاه مدت و بلندمدتی می باشد که در واقع عوارض کوتاه مدت همانطور که از نامش پیداست در مدت زمان کوتاهی از بین خواهند رفت و خطرناک نمی باشند. در ادامه این عوارض را بررسی خواهیم کرد.

عوارض-پیکرتراشی-موقت

احساس درد

یکی از عوارض موقتی و عمومی این جراحی درد آن می باشد که بسیار طبیعی بوده و می توان گفت که این درد بعد از گذشت یک مدت زمانی بعد از جراحی کاهش پیدا کرده و از بین خواهد رفت ولی در صورتی که احساس درد آزاردهنده و غیرقابل تحمل بود می توان برای کاهش آن از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک متخصص استفاده کرد.

تورم

از عوارض موقت بعد از جراحی می توان به تورم ناحیه عمل شده نیز اشاره کرد که این امر نیز طبیعی بوده و به دلیل تجمع سلول ها و مایعات لازم برای ترمیم در اثر تغییرات بافتی ایجاد شده می باشد که به مروز زمان از بین خواهد رفت و می توان برای کاهش این تورم از گن مخصوص استفاده کرد.

کبودی

در حین جراحی امکان دارد که مویرگ های ظریف دچار پارگی و خونریزی در زیرلایه های پوست شود که منجر به ایجاد کبودی خواهد شد و بعد از مدتی به طور خود به خود برطرف خواهد شد.

عوارض پیکرتراشی طولانی مدت

علاوه بر عوارض موقت این جراحی دارای عوارض طولانی مدتی نیز می باشد که معمولا در صورتی که این جراحی توسط پزشکی با تجربه کم انجام شود، رخ خواهد داد. در ادامه این عوارض را بررسی خواهیم کرد.

عوارض-پیکرتراشی-طولانی-مدت

بروز حساسیت

برخی از مراجعه کننده ها امکان دارد به داروی بیهوشی حساسیت داشته باشند که منجر به شوک و یا ایست قلبی فرد شود. بنابراین تشخیص نوع بیهوشی برای بیمار با توجه به وضعیت جسمانی فرد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

بروز عفونت

یکی از خطرات و عوارض طولانی مدت این جراحی بروز عفونت به دلیل استفاده از ابزار آلوده و وارد شدن آلودگی به بدن رخ خواهد داد. به طور معمول برای جلوگیری از بروز عفونت پزشکان داروی آنتی بیوتیک را برای فرد بعد از عمل تجویز خواهند کرد. از علائم بروز عفونت می توان به خونریزی، ترشحات و بوی نامطبوع از مخل زخم ها و همچنین حالت تهوع اشاره کرد.

هماتوم

در صورتی که خون و مایعات خارج شده از رگ های خونی در زیرلایه های پوست جمع شوند به آ« هماتوم گفته می شود و از علائم آن کبودی و تغییر رنگ پوست می باشد.

آمبولی

از خطرناکترین عارضه ها بعد از جراحی پیکرتراشی می توان به آمبولی که تجمع لخته خون و چربی می باشد، اشاره کرد. که ایت عارضه امکان دارد در هر جراحی زیبایی رخ داده و باید به این نکته اشاره کرد که کشنده می باشد.

عوارض پیکرتراشی در روش های محبوب

همانطور که می دانید روش های متنوعی برای انجام این جراحی وجود دارد که محبوب ترین آن ها شامل لیپوماتیک و لیزرلیپولیز و ابدومینوپلاستی می باشد که در ادامه به طور مختصر عوارض این دو روش را بررسی خواهیم کرد.

از عوارض لیپوماتیک می توان به کبودی های شدید، تورم، ترشح مایعات از زخم، خشک شدن پوست، چین خوردگی و برآمده شدن پوست، عفونت در ناحیه عمل شده و همینطور به دلیل اصطکاک سوختگی پوست و اعصاب اشاره کرد.

از عوارض لیزرلیپولیز نیز باید به عفونت در محل عمل شده به دلیل رعایت نکردن نکلت مراقبتی، تورم و قرمزی ناحیه عمل شده و همینطور درد و کبودی در ناحیه پیکرتراشی اشاره کرد.

 عوارض ابدومینوپلاستی نیز شامل خونریزی، حساسیت به داروهای بیهوشی، عفونت، لخته شدن خون در رگ ها، جمع شدن ریه، جمع شدن مایعات زیر زخم، مرگ بافت در محل زخم، افتاده شدن پوست، آسیب دیدگی اعصاب، بی حسی در ناحیه پهلوها، تورم، تقارن نداشتن یا ناهمواری پوست در ناحیه ناف، خارش زخم و نیاز به تکرار جراحی می باشد.

احتمال بروز عوارض پیکرتراشی در چه افرادی بیشتر است؟

باید به این نکته اشاره کرد که احتمال بروز این عوارض در برخی از افراد با شرایط خاص بیشتر می باشد که این افراد عبارتند از:

  • افرادی که سیگاری بوده و دخانیات مصرف می کنند.
  • افرادی که به بیماری های زمینه ای متلا می باشند.
  • افرادی که داروهای خاصی مصرفی می کنند.
  • افرادی که دارای حساسیت هایی می باشند و باید این حساسیت ها را در اختیار پزشک متخصص قرار دهند.
  • افرادی که مراقبت های قبل و بعد از عمل را به خوبی رعایت نمی کنند.
  • افرادی که تغذیه سالمی نداشته و از سبک زندگی سالمی پیروی نمی کنند.
احتمال-بروز-عوارض-پیکرتراشی-در-چه-افرادی-بیشتر-است؟

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، همه ی جراحی های زیبایی دارای عوارض موقت و دائمی می باشند که در صورتی که توسط پزشک متخصص و باتجربه ای انجام نشود احتمال بروز عوارض خطرناک و دائمی بیشتر می باشد. در این مقاله عوارض پیکرتراشی را در دودسته موقت و دائمی بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این جراحی رو در صورتی که توسط جراح باتجربه ای انجام دهید عوارضی رو برای شما در پی نخواهد داشت و می توانید بدون نگرانی این جراحی را انجام دهید.

در این مقاله همینطور عوارض جراحی های محبوب را نیز بررسی کرده ایم تا شما با آگاهی بیشتری برای انجام این جراحی اقدام کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *