لوگو دکتر ابوالفضل عباس زاده
پیکرتراشی

جراحی پیکرتراشی و مزایای آن

برخی از قسمت های بدن در برابر رژیم غذایی و ورزش مقاومت می کنند و به رسوبات چربی ناخواسته می چسبند. به کمک جراحی پیکرتراشی چربی های تجمع یافته در برخی از مناطق بدن را می توان کاهش داد. افراد زیادی هستند که با داشتن اندامی متناسب باز هم خواهان زیبایی در اندام های خود بوده و به دنبال روش هایی هستند تا به این تناسب اندام و زیبایی برسند. همچنین خانم ها و آقایان نیز با داشتن حجم چربی اضافی در بخش های مختلف بدن خود از اندام های خود ناراضی بوده و با آن که از رژیم غذایی مناسب پیروی کرده و ورزش می کنند، باز این چربی های اضافی جا خوش کرده و از بین نمی رود.

جراحی-پیکرتراشی-و-مزایای-آن-1

تمام این افراد بهترین کاندیدای پیکرتراشی هستند که می توانند با مراجعه به جراح پلاستیک و دریافت مشاوره و همچنین بعد از بررسی های صورت گرفته توسط جراح بهترین روش پیکرتراشی را انتخاب نمایند.

در این مقاله به بررسی پیکرتراشی و مزایای آن خواهیم پرداخت.

عمل پیکرتراشی یا بادی کانتوریینگ چیست؟

معنی بادی کانتورینگ، فرم دادن به بدن است و تا حدودی می توان آن را پیکرتراشی معنا کرد. کانتور بدن یا پیکرتراشی بدن مجموعه ای از درمان های زیبایی غیر جراحی است که به منظور خلاصی از چربی های اضافی بدن انجام می شود. این روش های درمانی رسوبات چربی سر سخت موجود در شکم، ران ها، بازو و .. را مورد هدف قرار می دهد.

بدفرمی های شایع بدن

در ادامه چند مورد از بدفرمی شایع بدن و روش اصلاح آن ها را جناب دکتر ابوالفضل عباس زاده جراح پلاستیک و زیبایی برای شما بیان خواهند نمود.

تیپ اول

بانوانی که دارای تنه کاملا بزرگ شامل شکم، پهلو و سر شانه هستند ولی لگن و باسن آنها کاملا لاغر و کوچک است.

این تیپ اصولا ویژه ی مردان است. ولی در میان خانم ها نیز بعضا دیده می شود. در این گروه از افراد جراح پلاستیک چربی های شکم، پهلو و پشت را با لیپوماتیک و یا با روش معادل آن تخلیه کرده و بعد همان چربی ها را به ناحیه باسن تزریق می نماید.

بدین ترتیب فرم بدن از حالت و مدل مردانه به یک فرم زنانه تغییر پیدا می کند.

تیپ دوم

خانم هایی دراین گروه قرار دارند، که بالا تنه و سر شانه های کوچکی دارند ولی در ناحیه پهلو، باسن و ران ها حداقل یک الی چهار سایز افزایش سایز دیده می شود. که این مورد کاملا نامناسب و کمی نا به هنجار است.

این مورد در خانم ها رایج است و به ندرت در آقایان دیده می شود. چون به طور دقیق تر علت بروز این مدل از چاقی هورمون های زنانه است.

برای اصلاح این تیپ از خانم ها، چربی های پهلو، ران ها و باسن همگی تخلیه می شود. ولی باید تخیله چربی ها به صورتی باشد که مدل باسن و برجستگی آن حفظ شود و معمولا تزریق چربی به باسن نیاز نیست.

تیپ-دوم-بد-فرمی-های-بدن

تیپ سوم

این مدل کم و بیش در خانم و یا آقایان نیز یافت می شود، افرادی هستند که پهلو و ران چاقی دارند ولی باسن خیلی کوچکی دارند. و برجستگی خوبی ندارد. یعنی در حد فاصل ران و پهلو به جای این که بافت باسن را داشته باشند، یک تو رفتگی وجود دارد. و اغلب علاوه بر این تورفتگی در خارج باسن، برجستگی باسن هم خوب نیست.

در این مورد چربی ران و پهلو با لیپوماتیک تخلیه می شود و از همان چربی به باسن تزریق می شود.

تیپ-سوم-بد-فرمی-های-بدن

کاندیدای مناسب جراحی پیکرتراشی

زمانی که وزن زیادی را از دست می دهید، احتمال دارد که مشتاق باشید جراحی پیکرتراشی را انجام دهید تا به حذف پوست و چربی های اضافه بدن کمک بیشتری شود و روند کاهش وزن تکمیل گردد ویژگی هایی که افراد باید برای انجام این جراحی داشته باشند عبارتند از:

کاندیدای-مناسب-پیکرتراشی

✅ نیاز است که وزن فرد به وزن ایده آل نزدیک باشد. در صورتی که هنوز نیاز به کاهش وزن دارید، زمان مناسبی برای جراحی پیکرتراشی نیست. کاهش وزن بیشتر بعد از جراحی پیکرتراشی می تواند باعث ایجاد پوست آویزان و اضافه شود و نیاز به انجام جراحی های دیگری را ایجاد کند.

✅ لازم است که وزن فرد در حالت ثابتی باشد. احتمال دارد که فرد وزن زیادی را از دست داده باشد ولی ثابت نگه داشتن وزن شاید سخت ترین کار ممکن باشد. قبل از اینکه کاندیدای مناسبی برای جراحی پیکرتراشی باشید لازم است که بتوانید وزن خود را در وضعیت ثابتی نگاه دارید.

✅ لازم است که فرد سلامت کافی را برای جراحی داشته باشد. در صورتی که به طور طبیعی و با رژیم غذایی و ورزش کردن وزن کم کرده اید، احتمال اینکه رژیم غذایی و سبک زندگی سالمی را دنبال کرده باشید بیشتر است.

✅ در صورتی که با جراحی های لاغری، وزن کم کرده اید، احتمالاً نیاز است که به دلیل محدودیت های رژیم غذایی، برخی نیازهای تغذیه ای برطرف شوند و سپس برای جراحی پلاستیک اقدام شود.

✅ اگر فرد سیگاری باشد در ابتدا به وی پیشنهاد می شود که حداقل به مدت 6 هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کند. زیرا مصرف سیگار و دخانیات روند ترمیم بعد از جراحی را به تعویق می اندازد.

اقدامات لازم قبل از جراحی پیکر تراشی

یکی از اهدف بسیار مهم جراحی پیکرتراشی یا کانتورینگ بدن بهبود علائمی است که در وضعیت فعلی فرد وجود دارد . موجب بهبود کیفیت زندگی فرد خواهد شد.

یک جلسه مشاوره قبل از عمل با جراح پیکر تراشی در مورد انتخاب مناسب ترین روش توصیه می شود. در این جلسه مشاوره در مورد جراحی، نحوه انجام آن، مزایا و معایب روش به صورت کلی و جزئی مورد بحث قرار می گیرد.

خودداری از استعمال سیگار و اصلاح سبک تغذیه ای فرد قبل از جراحی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه شود. همچنین گاهی اوقات ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون و مصرف مکمل های غذایی باشد.

در کدام بخش های بدن نیز پیکر تراشی انجام می شود؟

پیکرتراشی در نوع خود یکی از سریع ترین روش هایی است که هر جلسه حدود 20 تا 25 دقیقه زمان لازم دارد. مقدار کل زمان بسته به تعداد جلسات مورد نیاز متفاوت خواهد بود. در تمامی بخش های بدن که حجم چربی اضافی وجود داشته باشد، با صلاح دید جراح پلاستیک می توان پیکرتراشی را انجام داد. برخی از بخش هایی که انجام جراحی در آن ها شایع است می توان به شکم، پهلوها، ران های داخلی، ران های خارجی، زانوها، ساق پا، مچ پا، بازوها، کمر و پشت اشاره کرد. در ادامه به روش های مختلف پیکرتراشی می پردازیم.

در-کدام-بخش-های-بدن-نیز-پیکر-تراشی-انجام-می-شود؟

انواع روش های پیکر تراشی

در این بخش از مقاله روش های مختلف جراحی پیکرتراشی را بررسی خواهیم کرد.

جراحی لاغری به روش لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی از جدیدترین روش پیکرتراشی است که در آن می‌توان به سرعت از چربی‌های اضافه بدن راحت شد.

در این روش نیازی به ایجاد برش در شکم و یا ناحیه مورد نظر نیست؛ چرا که با ایجاد یک سوراخ،میله‌ای وارد ناحیه موردنظر شده و چربی‌های اضافه را خارج می‌کند.

جراحی-لاغری-به-روش-لیپوماتیک-1

یکی از مهمترین مزایای لیپوماتیک این است که از چربی‌های خارج‌شده می‌توان برای سایر قسمتهای بدن استفاده کرد. پس اگر قصد فرم‌دهی به سایر بخش‌های بدن با چربی سازگار با بدن خودتان را دارید، لیپوماتیک روش خوبی خواهد بود. بنابراین، در صورتی که برای این جراحی واجد شرایط باشید، لیپوماتیک بهترین روش پیکرتراشی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن در چیست؟

جراحی لاغری با لیپوساکشن

اساس کار این روش، مکش چربی‌های اضافی بدن است. در لیپوساکشن یک برش کوچک در ناحیه مورد نظر ایجاد شده و سپس با استفاده از یک لوله به نام کانول که به یک دستگاه مکش متصل، چربی‌ها خارج می‌شوند.

به خاطر داشته باشید که این روش تنها برای کاهش چربی استفاده می شود و برای حذف و ترمیم پوست اضافه ناحیه مورد نظر نیست. چربی‌هایی که در این روش از بدن خارج می‌شوند، به دلیل نداشتن کیفیت، برای تزریق به سایر قسمتهای بدن مناسب نیستند.

جراحی-لاغری-با-لیپوساکشن-1

مناطقی مانند زیر چانه و غبغب، شکم، قفسه سینه، پشت، پاها و بازوها با لیپوساکشن قابل درمان هستند. البته باید به این نکته اشاره کرد که علاوه بر این، لیپوساکشن گاهی اوقات برای کاهش سایز سینه ها یا درمان ژنیکوماستی قابل استفاده است.

بهترین روش جراحی پیکرتراشی نیز با توجه به نظر پزشک و میزان حجم چربی که باید خارج شود انتخاب می شود.

تفاوت بین کاهش چربی و کاهش وزن چیست؟

تفاوت بین کاهش چربی و کاهش وزن این است که در کاهش وزن به طور معمول تعداد سلول ها کاهش نمی یابد. اما کاهش چربی به روش پیکرتراشی برخی از سلول های چربی را از بین می برد و تعداد مکان هایی را که بدن می تواند رسوبات چربی در آنها ذخیره کند کاهش می دهد. با توجه به این گفته، باید یک سبک زندگی سالم و یک رژیم غذایی متعادل انجام شود زیرا سلول های چربی باقی مانده، در صورت اجازه توانایی گسترش دارند. حتی اگر سلول ها از بین بروند، بسته به شرایط هر فرد ممکن است عمل پیکرتراشی به بیش از یک جلسه نیاز داشته باشد.

مزایای پیکرتراشی چیست؟

جراحی های پیکرتراشی برخی معایب مانند پوست اضافه و ماهیچه های کشیده و شل شده را برطرف می کنند. این جراحی بهتر است که بعد از رژیم غذایی و کاهش وزن و رسیدن به وزن متناسب انجام گیرد. به این ترتیب تنها معایبی را که نمی توان با این روش ها برطرف کرد، با جراحی برطرف می کنند. بعد از تمامی تلاش ها برای کاهش وزن، باز هم پوست شل و افتاده ای باقی می ماند که باعث نگرانی و ناراحتی فرد می شود. بنابراین بسیاری از متقاضیان جراحی پلاستیک بعد از کاهش وزن به سراغ این جراحی ها می روند.

مزایای-پیکرتراشی-چیست؟

بسیاری از مردم وزن زیادی را از دست می دهند و از پوست افتاده خود ناراضی هستند. این مورد می تواند با فعالیت های روزمره فرد تداخل ایجاد کند و فرد نتواند بسیاری از ورزش های ضروری برای ثابت ماندن وزن را انجام دهد. پوست شل و افتاده نسبت به زخم ها و عفونت ها حساس تر است، بنابراین جراحی های پیکرتراشی با برداشتن پوست های اضافی و شل، خطر ابتلا به عفونت را هم کاهش می دهد و فرد می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بازگردد.

نکات مراقبتی بعد از انجام پیکرتراشی

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که با انجام بهترین روش پیکرتراشی همیشه اندام موردعلاقه‌شان را خواهند داشت. در صورتی که این تصور اشتباه است، چرا که هر یک از این روش‌ها تنها به کاهش چربی‌های اضافه بدن کمک می‌کنند؛ اما هیچ یک تضمینی برای بازگشت چربی نمی‌دهند. بنابراین، بعد از انجام جراحی، برای جلوگیری ازبازگشت چربی‌ها، باید به یک رژیم ورزشی و غذایی مقید باشید. سایر مواردی که باید به خاطر داشته باشید:

  • پوشیدن گن جهت جلوگیری از افتادگی و شل شدگی پوست
  • نوشیدن مایعات طبیعی به مقدار زیاد
  • رعایت دستورالعمل دقیق پزشک
  • نخوردن غذاهای سنگین و گوشتی

سوالات متداول جراحی پیکرتراشی

آیا بیمه شامل هزینه جراحی پیکرتراشی می‌شود؟

در صورتی که مبتلا به بیماری چاقی مفرط باشید، احتمالا بیمه‌گذار (بیمه‌های تکمیلی) باید بخشی از هزینه جراحی را پرداخت نماید. (چاقی مفرط به این معناست که شاخص BMI بالاتر از ۴۰ باشد و تشخیص دهند که جراحی جنبه‌ی درمانی داشته نه زیبایی)

میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری چقدر است؟

میزان کاهش وزن در افراد مختلف متفاوت است؛ چرا که بسته به شرایط جسمانی هر فرد و روشی که استفاده شده است، این مقدار متفاوت است. البته رژیم غذایی بعد از جراحی نیز چندان بی‌تاثیر نیست. بنابراین، نمی‌توان به طورمشخص گفت که در ماه اول چند کیلو کاهش وزن خواهید داشت. اما چیزی که به طور قطع می‌توان گفت این است که در دراز مدت، کاهش وزن زیادی خواهید داشت.

دوران نقاهت جراحی پیکرتراشی چقدر است؟

زمان بهبود پس از جراحی پیکرتراشی بستگی به عوامل مختلفی از جمله نوع جراحی، وضعیت پیکر قبل از عمل، واکنش بدن به جراحی و عوامل فردی مانند سن و وضعیت سلامتی دارد. به طور کلی، پس از جراحی، ترمیم و بهبود در مدت زمانی کوتاه اتفاق می‌افتد، اما برای مشاهده نتیجه نهایی چند هفته یا حتی ماه‌ها به زمان نیاز است.

پیکرتراشی را برای چه قسمت هایی از بدن می توان انجام داد؟

این جراحی را می توان برای بیشتر نواحی بدن از قبیل شکم و پهلو، بازوها، پشت، باسن، ران، گردن و چانه انجام داد.

در نهایت باید بدانید که…

در این مقاله به طور کامل در مورد جراحی پیکرتراشی، مزایا، اقدامات قبل از انجام آن و همینطور کاندیدای مناسب این جراحی صحبت کردیم، باید به این نکته توجه داشته باشید، که اگر می‌خواهید بدانید با انجام پیکرتراشی و استفاده از لیپوماتیک، به چه نتایجی به طور قطع دست پیدا خواهید کرد، بهتر است حتما با جراح فوق تخصص پلاستیک مشورت کنید. اما به طور کلی بر اساس تحقیقات پزشکی، شما کاهش چند سایز در اندام‌های خود مانند شکم، پهلو، پشت و بازوها و ران پا را شاهد خواهید بود.

توجه به این نکته نیز ضروری است که برای انجام این جراحی جهت دریافت بهترین نتیجه و بدون عوارض به بهترین جراح پلاستیک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *