لوگو دکتر ابوالفضل عباس زاده
ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی و نحوه انجام آن

ابدومینوپلاستی یک فرایند جراحی زیبایی است که به منظور بهبود ظاهر و شکل بدن در ناحیه شکم انجام می‌شود. در این روش، پوست و بافتهای زیرین شکم برداشته شده و موجب تنگ و لاغرشدن و همچنین تقویت عضلات شکم می‌شوند. این جراحی به عنوان یک راهکار موثر برای کاهش چربی ناحیه شکم، لیفتینگ پوست ضعیف و از بین بردن شکم پس از بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابدومینوپلاستی-و-نحوه-انجام-آن

ما نیز در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با نکات مهم از قبیل مزایا و معایب و نحوه انجام آن آشنا کنیم.

کاندیدای مناسب جراحی ابدومینوپلاستی

انجام این جراحی برعهده فرد بوده و معمولا افراد می توانند بعد از رسیدن به سن قانونی این جراحی را انجام دهند. اما شرایطی برای انجام این جراحی وجود دارد که موجب بهتر شدن نتیجه آن خواهد شد. این شرایط و افرادی که برای انجام این جراحی کاندید مناسبی هستند عبارتند از:

 • افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالای 30 هستند.
 • افرادی که از سلامت جسمانی برخوردار هستند.
 • افرادی که از تعادن و وزن ثابتی برخوردار هستند.
 • افرادی که به بیماری هایی از قبیل بیماری قلبی و دیابت مبتلا نباشند.
 • افرادی که سیگار، دخانیات و مشروبات الکلی مصرف نمی کنند.
 • افرادی که انتطارات واقعی و منطقی از نتیجه جراحی خود دارند.
 • افرادی که در ناحیه شک خود دارای افتادگی، پوست و زائده اضافی هستند.
 • افرادی که با رعایت رژیم غذایی و همینطور ورزش کردن به هیکل موردنظر خود نرسیده اند.

عمل ابدومینوپلاستی در چه مواقعی موثر نخواهد بود؟

عمل ابدومینوپلاستی ممکن است در موارد زیر موثر نباشد یا توصیه نشود:

عمل-ابدومینوپلاستی-در-چه-مواقعی-موثر-نخواهد-بود؟

✅ اگر انتظارات شما از جراحی بیشتر از آنچه که در واقع قابل دستیابی است باشد، ممکن است این جراحی برای شما مناسب نباشد. مهم است که انتظارات واقع‌گرایانه و مطلوب خود را با جراح خود مطرح کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که در کنار این جراحی برنامه ورزشی و رژیم غذایی نیز داشته باشید چرا که این روش ها مکمل یکدیگر هستند.

✅ افرادی که دارای مشکلات پزشکی جدی هستندو در واقع از مشکلات قلبی، ریوی، کلیوی یا سیستم ایمنی رنج می برند، جراحی برای آن ها خطرناک بوده و در این موارد، نیاز است که با پزشک خود مشاوره کنند.

✅ اگر شما قصد دارید در آینده نزدیک باردار شوید، بهتر است جراحی را تا پس از تکمیل فرآیند بارداری و تولد فرزند خود به تعویق بیاندازید. جراحی ممکن است تأثیری بر روند باروری و احتمال مشکلات در زمان بارداری داشته باشد.

✅ اگر شما به طور کلی علاقه‌ای به جراحی های زیبایی ندارید یا نگرانی در مورد عوارض جراحی دارید، ممکن است ابدومینوپلاستی برای شما مناسب نباشد. قبل از تصمیم‌گیری، به دقت مزایا و معایب این جراحی را بررسی کنید.

مهم است که قبل از هرگونه جراحی، با یک جراح پلاستیک تجربه‌کار مشاوره کنید. او می‌تواند وضعیت شما را ارزیابی کند و توصیه‌های لازم را در خصوص جراحی ابدومینوپلاستی به شما ارائه دهد.

آمادگی های پیش از عمل ابدومینوپلاستی

انجام یک سری اقدامات و آمادگی ها قبل از انجام جراحی برای دریافت نتیجه مطلوب از جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این اقدامات عبارتند از:

مشاوره با جراح

قبل از جراحی، ملاقات با یک جراح پلاستیک باتجربه بسیار مهم است. در این جلسه، بحث در مورد اهداف، انتظارات و توقعات شما، بررسی وضعیت سلامتی عمومی و ارزیابی دقیق ناحیه شکم صورت می‌گیرد.

انجام آزمایشات قبل از عمل

جهت اطمینان از وضعیت سلامتی شما، ممکن است پزشک شما درخواست آزمایشات قبل از عمل مانند آزمایش خون، آزمایش عملکرد کبد، اکوکاردیوگرافی (ECG)، و آزمایش‌های دیگر را داشته باشد.

مطلع کردن پزشک از داروهای مصرفی

اگر داروهای خاصی استفاده می‌کنید یا اگر عادت به مصرف سیگار، الکل یا مواد مخدر دارید به پزشک خود اطلاع دهید. او ممکن است به شما توصیه کند که برای حفظ سلامتی از مصرف آن ها مدتی قبل و بعد از عمل خودداری نمایید.

نکات مراقبتی

پزشک شما ممکن است توصیه‌های خاصی در مورد مراقبت‌های قبل از عمل بدهد. که شامل ناشتایی به مدت 8 ساعت قبل از عمل، شست و شو و ضدعفونی کردن ناحیه شکم و دست، و خودداری از مصرف مکمل‌های غذایی و داروهای خاص می شود.

حضور همراه

در صورت لزوم، برنامه‌ریزی کنید که یک همراه با شما در روز عمل حضور داشته باشد تا در فرآیند پس از عمل به شما کمک کند.

مهم است که تمامی دستورات و توصیه‌های پزشک خود را رعایت کنید و به او در صورت بروز هرگونه سوال یا نگرانی مراجعه کنید.

عمل ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

انجام عمل ابدومینوپلاستی باید توسط جراح باتجربه انجام شود، در ادامه مراحل انجام این جراحی را بررسی خواهیم کرد.

عمل-ابدومینوپلاستی-چگونه-انجام-می-شود-؟

ا-اعمال بیهوشی

قبل از هرکاری در ابتدا بیمار تحت بیهوشی قرار می گیرد و نوع بیهوشی با توجه به شرایط فرد با صلاحدید پزشک متخصص انتخاب می شود.

2-ایجاد برش

بعد از بیهوشی پزشک متخصص در ابتدا برشی افقی در خط رویش مو ناحیه شرمگاهی و زیر ناف ایجاد می شود و برشی دیگر نیز در اطراف ناف ایجاد خواهد شد تا به چربی های زیر پوست شکم دسترسی پیدا کند.

برش-در-جراحی-ابدومینوپلاستی

3-برداشتن چربی‌ها

پس از ایجاد برش ها، جراح اقدام به برداشتن چربی های اضافی بدن خواهد کرد و همچنین پوست اضافی نیز از بین خواهد رفت.

4-بخیه کردن زخم‌ها

آخرین مرحله ابدومینوپلاستی بخیه زدن برش‌های ایجاد شده است که این مرحله باید با دقت و مهارت بسیار بالایی انجام شود تا حتی‌الامکان بعد از بهبودی کامل بیمار، جای برش و بخیه بر روی بدن باقی نماند.

بخیه-زدن-برش-ها

دوران نقاهت عمل ابدومینوپلاستی

مانند هر عمل جراحی زیبایی دیگری، برای دریافت نتیجه مطلوب از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی رعایت برخی از مراقبت‌هاالزامی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • برای کاهش تورم و کبودی باید بین 1 تا 2 هفته صبر کنید و سپس می‌توانید نتایج نهایی را مشاهده کنید.
 • خودداری از انجام کارهای سنگین در هفته های اول بعد از جراحی
 • خودداری از استعمال دخانیات، مصرف آسپرین و … در طول دوران نقاهت برای جلوگیری از افزایش احتمال خونریزی
 • استفاده از شکم بنده و گن های طبی به مدت چند ماه بعد از جراحی
 • بخیه‌های ناحیه زیر شکم کاملا قابل جذب بوده و تنها گره‌های آن جدا خواهند شد اما بخیه‌هایی که در ناحیه ناف زده شدند، غیر قابل جذب هستند و باید حتما برداشته شوند که با توجه به روند بهبودی و تشخیص پزشک بین 1 تا 2 هفته زمان نیاز دارد.

نتایج ابدومینوپلاستی

نتایج ابدومینوپلاستی شامل موارد زیر است:

✨ این جراحی به شما کمک می‌کند تا چربی های ناحیه شکم از بین رفته و ظاهری مسطح‌تر پیدا کند و تناسب بیشتری با سایر اعضای بدن داشته باشد.

✨ با برداشتن چربی اضافی و اصلاح عضلات شکم، میزان تناسب اندام شما را افزایش می‌دهد. این عمل جراحی می‌تواند به شما کمک کند تا از چربی اضافی در ناحیه شکم خود کاسته و اندامی بهتر و مناسب‌تر داشته باشید.

✨ ابدومینوپلاستی ممکن است بهبودی در کیفیت پوست ناحیه شکم را به همراه داشته باشد. این جراحی می‌تواند از افتادگی پوست جلوگیری کند.

✨ در این جراحی، عضلات شکم نیز تقویت می‌شوند.

مهم است که بدانید هر نفر و هر بدن دارای ویژگی‌ها و نتایج منحصر به فرد خود است. نتایج دقیق بستگی به وضعیت ابتدایی شما، تکنیک جراحی، خصوصیات بدنی و عملکرد شما دارد. بهتر است با جراح پلاستیک خود در مورد نتایج قابل انتظار مشاوره کنید.

نتایج-ابدومینوپلاستی

سخن پایانی

ابدومینوپلاستی جراحی است که با برداشتن و کاهش چربی و بهبود کیفیت پوست و تقویت عضلات شکم همراه است. این عمل جراحی می‌تواند به شما اعتماد به نفس بیشتری بدهد و از افتادگی پوست جلوگیری کند. نتایج دقیق بستگی به وضعیت ابتدایی شما و توقعاتتان دارد. با مشاوره جراح پلاستیک، می‌توانید توقعات و نتایج قابل انتظار را بررسی کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *