لوگو دکتر ابوالفضل عباس زاده
عوارض ماموپلاستی

عوارض ماموپلاستی چه می باشد؟

با اینکه ماموپلاستی جزو جراحی های کم خطر می باشد؛ ولی باز با این حال عوارض ماموپلاستی یکی از دغدغه های افراد برای انجام جراحی ماموپلاستی می باشد که باید در این خصوص این نکته را عنوان کرد که در صورتی که این جراحی توسط جراح باتجربه ای انجام شود، عوارضی را در پی نخواهد داشت اما در صورتی که توسط جراح کم تجربه ای انجام شود برخی عوارض از قبیل عفونت، خونریزی، ایجاد اسکار، نامتقارن شدن سینه ها، سفتی زیاد سینه، تجمع مایعات، نکروز چربی و … را به همراه خواهد داشت.

عوارض-ماموپلاستی-چه-می-باشد؟

در این مقاله به طور کامل در مورد تمام عوارض ماموپلاستی صحبت خواهیم کرد، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

عوارض ماموپلاستی در کوتاه مدت

در این بخش از مقاله به بررسی عوارض موقت ماموپلاستی خواهیم پرداخت. پس در ادامه با ما همراه باشید.

سفت شدن سینه ها

بعد از جراحی برخی از افراد امکان دارد که احساس سفتی در سینه های خود داشته باشند و این امر برای آن ها آزاردهنده می باشد، ولی بعد از مدتی برطرف خواهد شد.

درد

بعد از عمل برخی از افراد در ناحیه جراحی شده احساس درد دارند که طبیعی بوده و بعد از مدتی برطرف خواهد شد. در صورتی که درد برای افراد آزاردهنده باشد می توان برای کاهش آن از مسکن های تجویز شده پزشک متخصص استفاده کرد. اما باید به این نکته اشاره کرد که در صورتی که مدت زمان درد شما طولانی شود باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

درد-یکی-از-عوارض-ماموپلاستی

از بین رفتن حس در نوک سینه

یکی از عارضه هایی که به دلیل آسیب به رشته های اعصاب نواحی عمل شده رخ می دهد، از بین رفتن حس در نوک سینه می باشد که در اغلب مواقع موقتی بوده و بعد از مدتی برطرف خواهد شد ولی امکان دارد که دائمی نیز باشد بدین منظور در صورت بروز همچین عارضه ای به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

جمع شدن نوک پستان

یکی دیگر از عوارض این جراحی که موقتی بوده و پس از چند روز برطرف می شود، جمع شدن نوک پستان می باشد. ولی در صورتی که این عارضه در طولانی مدت ادامه پیدا کرد و تا 6 ماه بعد از جراحی رفع نشد باید افراد به پزشک متخصص مراجعه کرده و در صورت نیاز مجدد جراحی را انجام دهند.

عوارض ماموپلاستی در بلندمدت

در صورتی که این جراحی توسط پزشکی با تجربه کم انجام شود، عوارض جدی و بلندمدتی را برای افراد در پی خواهد داشت که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

عوارض-ماموپلاستی-در-بلندمدت

ایجاد اسکار

یکی از مواردی که بعد از جراحی امکان رخ دادن آن وجود دارد ایجاد اسکار می باشد که به دلایل مختلفی از قبیل  وارد شدن آسیب به ناحیه عمل شده، عمق زخم، سن، ژنتیک، جنسیت و … بعد از عمل رخ خواهد داد.

بروز عفونت

زمانی که افراد نکات مراقبتی بعد از جراحی را به خوبی رعایت نکنند، امکان وارد شدن میکروب به داخل زخم و بدن وجود داشته و همین امر منجر به بروز عفونت خواهد شد. بنابراین برای درمان آن باید اقدام کرد و از روش های درمان آن به مصرف آنتی بیوتیک می توان اشاره کرد. در صورت ابتلا به عفونت بعد از جراحی روند بهبودی و ترمیم زخم شما به تاخیر خواهد افتاد، بنابراین مراقبت ها را به درستی رعایت کنید.

خونریزی

یکی دیگر از عوارض ماموپلاستی خونریزی می باشد، که موجب دردناک شدن و متورم شدن سینه ها خواهد شد و در داخل بافت سینه اتفاق خواهد افتاد. در صورتی که در 24 ساعت اول این اتفاق برای شما رخ دهد باید در اسرع وقت برای تخلیه خون و بند آوردن خونریزی به جراح باتجربه مراجعه کنند.

نامتقارن شدن سینه ها

یکی از عوارضی که ممکن است بعد از جراحی رخ بدهد، نامتقارن شدن سینه ها می باشد که دلیل آن ایجاد تغییرات در بافت سینه بعد از عمل لیفت سینه و بی تجربگی جراح می باشد.

نکروز چربی

برخی از مواقع امکان دارد که در صورت جراحی نادرست، توده سفتی در سینه های افراد به وجود می آید که بسیار دردناک بوده و به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به سلول ها و به اصطلاح مردن سلول رخ خواهد داد.

تجمع مایعات

یکی از عوارضی که در عمل کوچک کردن سینه ها رخ می دهد، جمع شدن مایع می باشد که به رنگ آن زردرنگ و شفاف بوده و دارای پروتئین است و باید در اسرع وقت برای تخلیه آن اقدام شود.

شل شدن پوست

امکان دارد بعد از جراحی ماموپلاستی افراد دچار شلی پوست در ناحیه نوک سینه بشوند و دلیل آن تورم در ناحیه عمل شده و همینطور خونریزی ناحیه جراحی شده می باشد. بنابراین توصیه می شود که مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی به درستی رعایت شود که یکی ازاین مراقبت ها خودداری از قرار گرفتن در معرض دود سیگار می باشد چرا که این امر موجب شل شدن پوست می شود. هم چنین علاه بر قرار نگرفتن در معرض دود سیگار افراد باید از سیگار کشیدن نیز به مدت یک ماه قبل و یک ماه بعد از عمل خودداری کنند.

عدم امکان شیردهی

یکی از عارضه های جدی این جراحی ک برای بانوان رخ می دهد، اختلال در شیردهی می باشد و موجب می شود نتوانند به فرزندان خود شیر بدهند بنابراین توصیه می شود این جراحی بعد از دوران بارداری و شیردهی انجام شود.

ترومبوز سیاهرگ عمقی

وجود لخته خون در ران ها که به نام ترومبوز سیاهرگ عمقی شناخته می شود در افراد سیگاری بیشتر رخ می دهد که این امر امکان دارد موجب وارد شدن لخته ها به ریه شده و در نتیجه آمبولی ریه رخ بدهد که بسیار خطرناک می باشد بنابراین برای جلوگیری از بروز این اتفاق و درمان آن باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کرد.

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، عمل ماموپلاستی بدون خطر بوده و دارای نتایج رضایت مندی بسیاری می باشد ولی باز با اینحال عوارض ماموپلاستی به دودسته عوارض موقت و بلندمدت تقسیم می شود، که عوارض موقت شامل درد، سفت شدن سینه ها و … می باشد و بعد از مدتی برطرف خواهد شد. ولی در صورتی که این جراحی توسط جراح کم تجربه ای انجام شود عوارض بلند مدتی مانند نکروز چربی، عفونت، شل شدن پوست و … را به همراه خواه داشت.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *