لوگو دکتر ابوالفضل عباس زاده
جلوگیری از افتادگی سینه ها

روش های جلوگیری از افتادگی سینه ها

در این مقاله روش هایی را در خصوص جلوگیری از افتادگی سینه ها معرفی خواهیم کرد. یکی از مسائلی که خانم ها در طول زندگی خود با آن درگیر هستند، و یکی از دغدغه های آنان می باشد افتادگی سینه ها است. دلایل مختلفی از قبیل بارداری، شیردهی، یائسه شدن و … موجب بروز این عارضه خواهند شد و این موضوع برای خانم ها بسیار ازاردهنده می باشد بنابرانی به دنبال راهی جهت پیشگیری از افتادگی سینه های خود هستند.

روش-های-جلوگیری-از-افتادگی-سینه-ها

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ما را در ادامه مقاله همراهی کنید.

علت افتادگی سینه ها چیست؟

در این بخش از مقاله به بررسی علت افتادگی سینه در خانم ها خواهیم پرداخت. بروز این عارضه دارای دلایل مختلفی بوده و همینطور عوامل بسیاری بر روی این موضوع تاثیرگذار هستند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

از دلایلی که موجب افتادگی سینه ها می شود باید به بارداری، شیر دادن به فرزند، یائسه شدن، کم شدن میزان خاصیت ارتجاعی پوست، اثر جاذبه، ضعیف شدن رباط های سینه به مرور زمان اشاره کرد

عوامل مختلفی نیز بر این موضوع تاثیرگذار هستند که این عوامل عبارتند از:

 • افزایش سن که بر حجم و تراکم بافت سینه تاثیر گذاشته و بعد از مدتی بدن استروژن کم تری تولید می کند که همین امر موجب کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، کوچک شدن سینه ها و افتاده شدن آن ها خواهد شد.
 • هر چه اندازه سینه ها بزرگتر باشد به دلیل کشش رباط سینه احتمال افتادگی سینه ها بیشتر می باشد.
 • مواردی مانند سیگار کشیدن بر روی خاصیت الاستین پوست تاثیر گذاشته و همین امر موجب ایجاد چین و چروک ها و افتادگی سینه ها خواهد شد.
 • افزایش وزن نیز یکی از عامل های افتادگی سینه ها می باشد.
 • یکی از عوامل موثر دیگر بر روی افتادگی سینه ها، استفاده نکردن از سوتین مناسب می باشد.

اقدامات لازم برای جلوگیری از افتادگی سینه ها

برای جلوگیری از افتادگی سینه ها روش هایی وجود دارد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

اقدامات-لازم-برای-جلوگیری-از-افتادگی-سینه-ها

رعایت رژیم غذایی

با رعایت یک رژیم غذایی مناسب که دارای آنتی اکسیدان و همینطور حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه است و مصرف مایعات زیاد مانند انواع آبمیوه های طبیعی می توان به پیشگیری از افتادگی سینه ها و همچنین شادابی و جوانسازی پوست کمک بسیار زیادی کرد. البته باید به این نکته اشاره کرد که رژیم غذایی از پیر شدن و شل شدن پوست جلوگیری نخواهد کرد تنها موجب افزایش شادابی و عمر پوست می شود.

ثابت نگه داشتن وزن

یکی از مواردی که منجر به شل شدگی و افتادگی پوست شده و بر روی افتادگی سینه ها تاثیرگذار می باشد، کاهش و افزایش وزن به طور مداوم می باشد که بدین منظور توصیه می شود برای جلوگیری از افتادگی سینه ها وزن خود را در محدوده ثابتی نگه دارید.

استفاده از سوتین مناسب

عدم استفاده از سوتین مناسب و با کیفیت امکان دارد به رابط های سینه آسیب وارد کرده و منجر به افتادگی سینه ها به مرور زمان شود بنابراین برای جلوگیری از افتادگی سینه ها توصیه می شود که افراد از سوتین های مناسب استفاده کنند چرا که این امر افتادگی سینه ها را در حدود 5 الی 10 سال به تعویق خواهد افتاد.

خودداری از استعمال دخانیات

یکی از عواملی که منجر به افتادگی سینه ها می شود، استعمال سیگار و دخانیات می باشد که برای جلوگیری از این امر باید از استعمال هر گونه دخانیات مانند سیگار،تنباکو، توتون و … خودداری کرد.

انجام فعالیت های ورزشی

یکی از روش هایی که به جلوگیری از افتادگی سینه ها کمک بسیار زیادی می کند، انجام ورزش های عضلانی و تقویتی مخصوص سینه می باشد که موجب سفت شدن سینه ها و همینطور انقباض بیشتر رباط ها می باشد.

نکته ای که باید به آن توجه کرد استفاده از سوتین ورزشی مناسب در هنگام انجام فعالیت های ورزشی برای محکم نگه داشتن سینه ها در جای خود و جلوگیری از پرش آن ها می باشد.

استفاده از کرم ضدآفتاب

باید بدانید که در صورتی که سینه های شما در معرض نور خورشید قرار بگیرد به دلیل اشعه ماورابنفش امکان وارد شدن آسیب به پوست و افتادگی سینه ها وجود دارد بنابراین توصیه می شود برای محافظت از این موضوع از کرم ضدآفتاب استفاده نمایید.

متعادل نگه داشتن سطح هورمون ها

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، به مرور زمان با افزایش سن سطح هورمون استروژن کاهش پیدا کرده و این امر موجب افتادگی سینه ها خواهد شد. بنابراین توصیه می شود سطح هورمون ها را در سطح متعادلی نگه دارید و برای این موضوع می توانید به یک متخصص مراجعه نمایید.

ماساژ سینه ها

از موارد دیگری که می توان برای جلوگیری از این عارضه انجام داد، ماساژ سینه ها می باشد که بدین منظور توصیه می شود بدین منظور روزانه سینه های خود را به مدت 15 دقیقه به سمت بالا ماساژ دهید چرا که این کار به افزایش گردش خون در ناحیه سینه ها کمک بسیار زیادی کرده و موجب تقویت بافت سینه ها خواهد شد.

مهم ترین نکات در خصوص جلوگیری از افتادگی سینه ها

علاوه بر روش هایی که در بالا برای جلوگیری از افتادگی سینه ها بیان کردیم، نکات مهم دیگری در این خصوص وجود دارد که عبارتند از:

مهم-ترین-نکات-در-خصوص-جلوگیری-از-افتادگی-سینه-ها
 • هیدراته نگه داشتن پوست
 • راه رفتن به صورت صاف
 • نشستن به طرز صحیح
 • استفاده سینه بندهای ورزشی در هنگام انجام تمرینات ورزشی
 • رفتن به استخر و شنا کردن
 • انجام یوگا نیز به سفت شدن سینه ها کمک خواهد کرد.

آیا روش هایی ارائه شده به طور صد در صد از افتادگی سینه ها جلوگیری می کند؟

نمی توان تضمین کرد که با انجام این روش ها به طور کامل و برای همیشه از افتادگی سینه ها می توان جلوگیری کرد چرا که این امر با افزایش سن و به مرور زمان اجناب ناپذیر بوده و رخ خواهد داد و این روش ها تنها مقداری آن را به تعویق خواهد انداخت.

📣برای درمان افتادگی سینه و جلوگیری از افتادگی سینه ها می توان از روش هایی نظیر لیفت سینه و یا پروتز سینه استفاده کرد.📣

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل در مورد افتادگی سینه و روش هایی برای جلوگیری از افتادگی سینه ها صحبت کردیم، و به این نتیجه رسیدیم که این روش ها تنها مقداری افتادگی سینه ها را به تعویق خواهد انداخت و به طور کامل از این قضیه جلوگیری نخواهد کرد و برای جلوگیری از بروز این عارضه می توان از جراحی های سینه استفاده کرد و بدین منظور باید به بهترین جراح پلاستیک در تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *