لوگو دکتر ابوالفضل عباس زاده
پروتز سینه

پروتز سینه و نحوه انجام آن

یکی از جراحی های زیبایی که جهت فرم دهی به سینه ها و همینطور افزایش سایز سینه ها می توان انجام داد، جراحی پروتز سینه می باشد که در این جراحی به طور معمول یا از پروتزهایی از جنس سیلیکون و یا از چربی های نواحی دیگر فرد استفاده می شود، باید به این نکته اشاره کرد که این جراحی امروزه یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی شناخته میشود که اکثر افراد از آن رضایت کامل دارند، اما آن چه که از اهمیت بالایی برخوردار است این است که بیمار آشنایی کاملی با این روش جراحی و باید و نبایدهای آن داشته باشد.

پروتز-سینه-و-نحوه-انجام-آ

در این مقاله به طور کامل در مورد نحوه انجام این جراحی و مزایا و مراقبت های بعد از آن توضیحاتی را ارائه خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

کاندیدای مناسب پروتز سینه

برای انجام جراحی پروتز سینه افراد باید از یک سری شرایط برخوردار باشند و این جراحی برای همه افراد مناسب نیست در ادامه شرایط را بررسی خواهیم کرد.

افراد زیر می توانند این جراحی را انجام دهند:

 • از سلامت عمومی بدن برخوردار باشند.
 • انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه عمل داشته باشند.
 • سینه های آن ها کوچک باشد.
 • به سن بلوغ رسیده و رشد سینه هایشان تکمیل شده باشد.
 • باردار و یا شیرده نباشند.
 • حجم و فرم سینه های آن ها به دلیل کاهش وزن شدید و یا بارداری دچار تغییر شده باشد.
 • سینه هایشان با یکدیگر برابر نیود و در واقع تقارن نداشته باشند.

بیان این نکته ضروری می باشد که این جراحی به برطرف کردن افتادگی سینه ها کمکی نخواهد کرد و افرادی که دارای افتادگی سینه می باشند باید علاوه بر پروتز سینه ، جراحی لیفت سینه را نیز انجام دهند.

مزایای پروتز سینه

پروتز سینه مزیت های زیادی دارد که یکی از مهم ترین مزیت های آن افزایش سایز سینه و فرم دهی به آن می باشد.

از جمله مزایای این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش سایز سینه و بهبود حجم سینه ها که به دلایلی از قبیل کاهش وزن و یا بارداری از بین رفته بودند.
 • بهبود ظاهر و فرم سینه ها
 • رفع عدن تقارن سایز سینه ها نسبت به یکدیگر
مزایای-پروتز-سینه

اقدامات قبل از جراحی پروتز سینه

در ابتدا بیمار باید با پزشک در خصوص دلایل انجام جراحی و خواسته های خود صحبت کند. پزشک نیز به بررسی هر گونه بیماری و یا شرایط موجود در زمان حال و گذشته خواهد پرداخت. اقداماتی که قبل از جراحی توسط بیمار و پزشک صورت می گیرد عبارتند از:

 • در ابتدا باید سینه ها توسط پزشک متخصص بررسی شده و سپس از سینه ها عکس برداری شود.
 • اندازه گیری قد و وزن بیمار توسط پزشک
 • تجویز آزمایشات توسط پزشک
 • پرهیز از مصرف داروهای مضر و یا مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک
 • خودداری از مصرف سیگار و دخانیات
 • پرهیز از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی برای جلوگیری از احتمال خونریزی
 • در انتخاب جراح نیز دقت داشته باشند.

انواع پروتز سینه

پروتزها با توجه به جنس و کیفیت دارای انواع مختلفی می باشند که در این بخش آن ها را بررسی خواهیم کرد.

انواع-پروتز-سینه

1– پروتز های سالینی( آب نمکی)

 این نوع از پروتز با سرم سالین که ترکیبی از آب نمک استریل شده، پر شده است و پروتز های سالینی دارای جدار سیلیکونی غیر قابل نفوذ می باشند و نسبت به پروتز های سیلیکونی سفت تر می باشند. اما باید توجه داشت که ظاهر این پروتز ها طبیعی نبوده و معمولا افرادی که  سینه های بزرگ و حجیم دوست دارند، این نوع از پروتز را انتخاب می کنند. این نوع پروتزها را می توان برای خانم هایی با سن بالای 18 سال استفاده کرد. و برای خانم هایی با سینه های کوچک مناسب نیست.

در خصوص هزینه باید گفت که این پروتزها هزینه کم تری نسبت به پروتزهای سیلیکونی داشته و هم چنین برش ایجاد شده برای قرار دادن آن ها نیز کچک می باشد.

یکی از عوارض این نوع از پروتزها جذب ترکیبات داخل آن به بدن در صورت ترکیدن پروتز در اثر وارد شدن ضربه می باشد.

2– پروتز های سیلیکونی

این نوع از پروتزها امروزه به دلیل ظاهر طبیعی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و  در واقع هزینه آنها نسبت به پروتز های سالینی بالاتر می باشد. این نوع از پروتزها برای قرارگیری در داخل سینه ها نیاز به ایجاد برش بزرگ دارند.

 پروتزهای سیلیکونی به دو دسته گرد و قطره اشکی تقسیم می شوند، در نوع گرد پروتز های سیلیکونی، پروتز شبیه به نیم کره می باشد. ولی ظاهر نوع قطره اشکی شبیه به خود سینه بوده و معمولا افرادی که خواهان سینه هایی با شکل طبیعی می باشند از این نوع استفاده می کنند.

انواع پروتز سینه از نظر شکل ظاهری

پروتزها از لحاظ ظاهری نیز انواع مختلفی دارند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

انواع-پروتز-سینه-از-نظر-شکل-ظاهری

پروتز سینه گرد

این نوع از پروتزها بیشتر برای افرادی که سینه های برجسته تر دوست دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. پروتزهای گرد موجب نرم تر شدن و خوش فرم تر شدن بافت سینه ها می شود. این نوع از پروتزها را می توان در صورت بروز هر گونه مشکلی در آن ها از قبیل پارگی و ترکیدن  می توان به راحتی اصلاح کرد.

پروتز سینه اشکی

ظاهر این نوع پروتزها شبیه به قطره اشک بوده و بیشتر برای افرادی که خواستار فرم طبیعی سینه های خود می باشند، استفاده می شود. افرادی که دارای سینه های کوچکی بوده می تواندد از پروتزهای اشکی استفاده کنند. این نوه از پروتزها عدم تقارن سینه ها را نیز برطرف خواهد کرد.

نکته : قبل از انتخاب نوع پروتز با آقای دکتر ابوالفضل عباس زاده مشورت کنید و ایشان را از انتظارات خود از جراحی مطلع کنید.

عوارض احتمالی پروتز سینه

این عمل هم مانند تمام جراحی های دیگر عوارض احتمالی خاص خودش را دارد. البته اگر برای انجام این جراحی نزد بهترین جراح پلاستیک رفته و هم چنین مراقبت های بعد از آن را به درستی رعایت کنید، احتمال بروز عوارض به حداقل خواهد رسید.

اما به طور کلی پروتز سینه عوارض احتمالی زیر را دارد:

 • ظاهر نازیبا در محل برش جراحی
 • خونریزی و تجمع خون
 • نامتقارن بودن سینه ها
 • قراردادن غیر اصولی پروتز
 • عفونت
 • تغییر در حس سینه و یا نوک سینه که ممکن است موقت و یا دائمی باشد.
 • پارگی پروتز
 • جابجایی پروتزها
 • چین خوردگی پوست روی پروتز

علاوه بر همه این موارد، بعضی از بیماران بعد از انجام عمل جراحی کاملا حس سینه شان را از دست می دهند.

عوارض-پروتز-سینه

برخی دیگر فقط کاهش در حس سینه ها را تجربه می کنند و در برخی مواقع حتی افزایش حس هم ممکن است به وجود بیاید. البته این موارد و بهبودی کامل معمولاً ۱۸ ماه زمان می برد.

نحوه انجام جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه به طور معمول با بیهوشی عمومی انجام می شود و بنابراین باید پزشک متخصص تمام آزمایشات مربوطه را قبل از عمل انجام دهد. و پس از بیهوشی برش ها را ایجاد خواهد کرد که ایجاد برش ها تکنیک های مختلفی دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

پس از ایجاد برش در محل مورد نظر، جراح پروتزها را در جای خود قرار داده و سپس برش ها را بخیه خواهد زد.

نحوه-جراحی-پروتز-سینه

برش هلالی زیر چین پستان

ایجاد این برش دسترسی جراح به پستان را راحت تر خواهد کرد. و می توان جای بخیه و زخم را با سوتین پوشان. ولی امکان دارد که این برش شیردهی بانوان را با مشکل رو به رو کند.

برش در اطراف هاله پستان

این نوه برش بیشتر برای افرادی که قصد باردار شدن و یا شیردهی در آینده را ندارند مورد استفاده قرار می گیرد و دسترسی راحتی به جراح برای قرار دادن پروتزها و همینطور حفظ تقارن سینه ها خواهد داد. جای بخیه و زخم در این برش کم تر قابل مشاهده است.

برش زیر بغل (axillary)

در این روش در چین زیر بغل برش ایجاد می شود و مزیت آن  برجای نماندن جای بخیه ها و زخم بر روی سینه ها  می باشد.

ویژگی های بهترین جراح پروتز سینه

برای دریافت بهترین نتیجه باید در انتخاب جراح پروتز سینه دقت کافی داشته باشید، برای انتخاب بهترین جراح در ابتدا سوابق پزشک را بررسی کرده و از بیمارانی که قبلاً با پزشک مورد نظر شما این جراحی را انجام داده اند پرس و جو کنید

جراحی که انتخاب می کنید باید:

 • دارای بورد تخصصی از انجمن جراحان پلاستیک ایران باشد.
 • دوره شش ساله آموزش جراحی را گذرانده باشد.
 • آزمون های کتبی و شفاهی را داده باشد.
 • دوره های آموزش پزشکی را کامل ادامه داده باشد.
بهترین-جراح-پروتز-سینه

برای مشاهده نمونه کارهای پروتز سینه آقای دکتر عباس زاده به دایرکت اینستاگرام @dr__abbaszadeh پیام دهید یا به واتس آپ کلینیک با شماره ۰۹۱۰۹۲۸۱۳۲۵ پیام دهید.

مراقبت های لازم پس از عمل پروتز سینه

یکی از عواملی که در نتیجه جراحی پروتز سینه تاثیرگذار می باشد، رعایت مراقبت های بعد از آن است که برای این کار باید ابتدا از این مراقبت ها آگاهی داشته باشید که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد.

مراقبت-های-لازم-پس-از-عمل-پروتز-سینه
 • خودداری از خوابیدن بر روی شکم و پهلو و خوابیدن به پشت، پس از دو هفته می توانید به پهلو ها بخوابید.
 • مصرف به موقع آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک متخصص
 • خودداری از فعالیت زیاد در هفته اول پس از جراحی، البته عدم تحرک و فعالیت نیز بدن را خشک و سفت می‌کند.
 • استفاده از سوتین طبی تجویز شده توسط پزشک به مدت 6 الی 12 هفته
 • خودداری از استعمال دخانیات تا سه هفته
 • پیاده روی و ورزش پس از دو هفته بلامانع است.

هزینه عمل جراحی پروتز سینه

هزینه جراحی پروتز سینه به عوامل مختلفی از قبیل نوع پروتز و مواد ساخت آن، هزینه بیمارستان، میزان مهارت و تخصص پزشک تاثیر دارد و در افراد محتلف متفاوت می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از افراد سودجو و غیر متخصص این عمل را با استفاده از پروتزهای بی کیفیت انجام می دهند که ممکن است نتایج نامطلوب و گاهاً غیر قابل جبرانی به همراه داشته باشد.

در نتیجه ، در انتخاب بهترین جراح پروتز سینه هرگز هزینه را به عنوان تنها فاکتور تصمیم گیری در نظر نگیرید، هزینه ها متاسفانه به دلیل تغییرات ارز در صورت استفاده از ابزار ها و تجهیزات پزشکی معتبر خارجی متغییر است برای دریافت مشاوره آنلاین  و قیمت حدودی جراحی می توانید از بخش تماس با ما پیام ارسال نمایید ،یا به دایرکت اینستاگرام اقای دکتر عباس زاده @dr__abbaszadeh پیام دهید ودر اولین فرصت پاسخگو درخواست شما خواهند بود. 

سخن پایانی

عمل پروتز سینه می تواند تأثیر زیادی روی ظاهر سینه های شما داشته باشد و موجب افزایش اعتماد به نفس و میزان رضایت از زیبایی اندام شما را در بر داشته باشد. امکان دارد که در سال های پس از جراحی پروتز سینه به دلیل افزایش سن، کاهش و افزایش وزن و سایر موارد نیاز به انجام عمل های جراحی اصلاحی برای حفظ زیبایی ظاهری پستان های خود داشته باشید اما از نظر طول عمر برخی پروتز های سینه تا بیش از 20 سال بدون وجود هیچ مشکلی نیاز به تعویض ندارند.  سعی کنید انتظارات واقع بینانه ای از این عمل زیبایی داشته باشد و برای کسب نتیجه مطلوب و حفظ ارتباط بلند مدت با پزشک خود،  در انتخاب بهترین جراح پروتز سینه دقت داشته باشید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *