ماموپلاستی

ماموپلاستی و رفع افتادگی سینه

عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی که گاها با عنوان عمل جراحی کاهش حجم سینه نیز شناخته می شود یکی از روش های متداولی است که امروزه برای حذف چربی های زائد ناحیه سینه، بافت ها و پوست های اضافی سینه استفاده می شود و باعث می گردد تا دیگر مشکلاتی از جمله افتادگی حس نشده و تمامی این موارد رفع شود.

 اگر شما سینه های بزرگی داشته باشید ممکن است تصمیم به انجام عمل ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه گرفته باشید تا بتوانید ناراحتی های حاصل از حجم بزرگ سینه خود را تسکین دهید؛ و از این پس شاهد یک پستان متناسب با اندام بدن خود باشید.

افتادگی سینه یکی از عمده مشکلاتی است که با افزایش حجم پستان اتفاق خواهد افتاد که به راحتی با ماموپلاستی قابل درمان است.

تاثیر عمل ماموپلاستی بر زیبایی سینه ها

با توجه به تحقیقات به عمل آمده توسط متخصصان زیبایی، صد ها هزار عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی در یک سال انجام خواهد شد و این آمار باعث می شود تا به اهمیت و متداول بودن آن بپردازیم، معمولا در بین افرادی که نسبت به انجام جراحی ماموپلاستی اقدام می کنند تحقیقات نشان داده که 95 درصد آن ها رضایت کامل داشته و از شکل، اندازه و حجم سینه های خود پس از ماموپلاستی راضی هستند. این مطالعه همچنین ثابت کرده است که عمل ماموپلاستی Mammaplasty باعث شده تا زنان در مورد حجم سینه خود و اندازه آن دیگر خجالت نکشیده و به طور قابل توجهی اعتماد به نفس خود را مجددا به دست آورند.

ماموپلاستی باعث خواهد شد تا تاثیرات بسیار زیادی بر روی ظاهر شما ایجاد شده و همچنین عملکرد شما در انجام امور روزانه نیز بهبود یابد. اگر شما نیز تمایل به انجام جراحی کوچک کردن سینه دارید بهتر است با یک پزشک با تجربه و مجرب مشورت کنید تا تمامی آگاهی های لازم را پیش از عمل کسب کنید. داشتن اطلاعات کافی در مورد خطرات، عوارض و نکات قبل و بعد از مامو پلاستی می توانید در کسب بهترین نتایج موثر باشد و موجب شود تا زیبایی ظاهری خاصی برای شما به ارمغان آید.

بهترین کاندید برای انجام عمل زیبایی ماموپلاستی

۱در بیشتر مواقع  ماموپلاستی برای خانم هایی که دارای سینه های نسبتا بزرگی هستند و مشکلات عدیده ای مانند موارد زیر را دارند پیشنهاد می شود زیرا می تواند تا حد زیادی این مسائل و مشکلات را برطرف نماید:

 • درد مزمن گردن و شانه که معمولا موجب مصرف داروهای مسکن خواهد شد.
 • جوش های مزمن و خارش و سوزش پوست زیر سینه
 • درد های عصبی
 • محدودیت در انجام امور روزانه به دلیل حجم زیاد سینه و افتادگی شدید آن
 • سخت بودن استفاده از سینه بند و لباس
 • راضی نبودن از وضعیت زیبایی و ظاهر شخص

معمولا افرادی با چنین مشکلاتی برای انجام  ماموپلاستی مراجعه خواهند کرد، اما متخصصان در برخی مواقع نیز با توجه به بررسی تمامی شرایط و جوانب بیمار و مراجعه کننده تصمیم می گیرند که نیازی به انجام عمل جراحی زیبایی نخواهد بود و این عمل نمی تواند مشکل فرد را برطرف نماید و ممکن است خطرناک باشد، لذا افرادی با شرایط زیر بهتر است از انجام ماموپلاستی صرف نظر کنند.

در بیانی دیگر افرادی که مشکلات زیر را ندارند می توانند به عنوان کاندیدی مناسب برای ماموپلاستی در نظر گرفته شوند. (شرایطی نامناسب برای انجام  ماموپلاستی)

 • استعمال دخانیات و سیگار کشیدن
 • اضافه وزن بیش از اندازه و افتادگی شدید سینه
 • بیماری های خاص و مصرف داروهای خاص برای مواردی چون دیابت، مشکلات قلبی و جراحی عمومی

عمل ماموپلاستی در چه سنی انجام می شود؟

شما می توانید ماموپلاستی را در هر سنی تجربه کنید و هیچ محدودیتی نخواهد داشت. حتی در شرایطی یک نوجوان نیز می تواند نسبت به انجام عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی اقدام نماید، تنها نکته ای که وجود دارد این است که برای انجام ماموپلاستی باید صبر کنید تا سینه و پستان شما به اندازه کافی رشد کرده تا نیازی به جراحی مجدد وجود نداشته باشد. در برخی شرایط نیز عوامل خارجی و وضعیت زندگی فرد می تواند باعث ایجاد کمی تاخیر در انجام  ماموپلاستی شود، به عنوان مثال اگر شما در آینده تصمیم دارید تا برنامه هایی مانند موارد ذکر شده در ذیل را تجربه کنید بهتر است موقتا عمل جراحی زیبایی سینه را به تعویق بیندازید:

بارداری

اگر هنوز فرزندی ندارید و یا قصد دارید در آینده خانواده پرجمعیت تری داشته باشید بهتر است قبل از عمل جراحی به این موضوع بپردازید زیرا موضوعاتی مانند شیردهی پس از ماموپلاستی می تواند در دوران بارداری و نوزادی فرزند شما چالش برانگیز باشد. البته تکنیک هایی برای این زمان وجود دارد اما پیشنهاد می شود تا کمی ماموپلاستی را به تاخیر بیندازید.

کاهش وزن

اگر در آینده تصمیم دارید تا با ورزش کردن و رژیم غذایی وزن خود را کاهش دهید بهتر است کمی در انجام ماموپلاستی دقت نمایید، زیرا کاهش وزن می تواند بر روی حجم و اندازه سینه های شما تاثیر گذار باشد. در صورتی که با کاهش وزن به اندازه ایده آل خود نرسیدید می توانید از عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی برای این کار کمک بگیرید.

خطرات ناشی از عمل جراحی ماموپلاستی

عمده خطرات احتمالی که می تواند در مورد ماموپلاستی رخ دهد با عمل های جراحی دیگر یکسان است و با انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه می توانید احتمال وقوع این خطرات را تا حد زیادی کاهش دهید، خون ریزی، عفونت یا واکنش های غیر معمول به بیهوشی می تواند از خطراتی باشد که در حین عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی رخ خواهد داد که البته هر یک راه حل منحصر به فردی برای جلوگیری و پیشگیری دارند.

عفونت و خون ریزی تا حد زیادی به مراقبت های قبل از عمل بستگی دارد زیرا سیگار کشیدن و استعمال دخانیات و هم چنین مصرف داروهای ضد التهابی مانند آسپرین و وافارین می تواند باعث افزایش احتمال خون ریزی و عفونت گردد و همچنین تا حدودی تخصص جراح در این موضوع نقش خواهد داشت. برای جلوگیری از مشکلات مرتبط با واکنش های غیر معمول به بیهوشی نیز قطعا ارزیابی های انجام شده توسط پزشک موثر خواهد بود در نتیجه هیچگاه تاثیر و نقش متخصص جراحی زیبایی خود را اندک نشمارید.

 • تورم و کبودی های موقت نهایتا برای یک تا دو هفته
 • حذف یا از دست دادن بخشی از نوک پستان و اطراف آن
 • آثار زخم و کشیدگی پوست
 • آسیب به اندام ها و بافت های اطراف سینه
 • آلرژی و حساسیت های ناشی از بیهوشی
 • از دست دادن حس در نوک پستان ها و دایره اطراف آن
 • مشکلات ناتوانی در تغذیه نوزاد با شیر مادر
 • تفاوت در اندازه، تناسب، تقارن و توازن سینه های چپ و راست که شاید نیاز به عمل جراحی مجدد باشد.

تمامی اینها مواردی هستند که می تواند به عنوان عوارض و خطرات احتمالی پس از ماموپلاستی شمرده شود که با کمی تامل می توان متوجه شد که به راحتی قابل حل بوده و هیچ مشکلی متوجه شما نخواهد بود، سعی کنید برای پیشگیری از رخ دادن این عوارض یک پزشک متخصص و با تجربه را انتخاب کنید تا تمامی ارزیابی های لازم را انجام داده و بهترین گزینه ها و روش ها را انتخاب نماید.

 

آمادگی پیش از ماموپلاستی

مانند هر عمل جراحی دیگری، عمل ماموپلاستی نیز دارای برخی نکات و مواردی است که باید قبل از انجام آن در نظر گرفته شود، رعایت این نکات و بررسی تمامی موارد گفته شده به شما و پزشک متخصص جراحیتان کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین روش ها و انتخاب ها را داشته باشید تا در نتیجه نتایج دلخواه شما حاصل گردد.

پزشک متخصص شما ممکن است قبل از انجام عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی تمامی سوابق پزشکی و دارویی شما را بررسی نماید زیرا این کار باعث خواهد شد تا با مواردی از جمله آلرژی در مورد شما با خبر شود.

پزشک متخصص معمولا در جلسات مشاوره ای که پیش از انجام ماموپلاستی برگزار خواهد کرد تمامی خطرات و عوارض احتمالی را شرح داده و روش های پیشنهادی خود را برای جلوگیری از آن ها ارائه خواهد داد، پزشک متخصص می کوشد تا بهترین نتایج و شرایط را به شما توضیح داده تا هیچ گونه انتظارات غیر واقعی در مورد نتایج نداشته باشید.

بهتر است قبل از انجام عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی یک ماموگرافی کامل انجام داده و نتایج آزمایشات پزشکی خود را در اختیار پزشک متخصص خود قرار دهید. سعی کنید تا از استعمال دخانیات و مصرف داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی پرهیز نمایید. این موارد می تواند باعث افزایش احتمال خطر خون ریزی و عفونت حین عمل ماموپلاستی گردد.

هم چنین در نظر داشته باشید که بهتر است در مورد مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی و دستورالعمل های مورد نیاز نیز با پزشک متخصص خود صحبت کنید زیرا این اطلاعات می تواند در بهبود آثار عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی نقش به سزایی را ایفا نماید. اگر این عمل به صورت سرپایی انجام شود بهتر است تا از یک نفر بخواهید به عنوان همراه در کنارتان باشد تا شب را با شما سپری کند.

انواع ماموپلاستی

ماموپلاستی کاهشی

عمل زیبایی کاهش اندازه پستان که اصطلاح علمی رایج آن ماموپلاستی کاهشی است، جراحی است که به منظور حذف چربی ها ، بافت و پوست اضافه پستان انجام می شود. این عمل در افرادی انجام می شود که سینه های بزرگی دارند و علاوه بر کاهش اعتماد به نفس، مشکلات عدیده ای در آن ها به این واسطه به وجود آمده است. ماموپلاستی کاهشی به فرد کمک می کند تصویر بهتری از خود داشته باشد و بتواند به راحتی فعالیت های فیزیکی روزمره خود را انجام دهد.

به طور کلی، بزرگی پستان مشکلات مختلفی در زنان به وجود می آورد که این مشکلات عبارتند از :

 • درد های مزمن کمر، گردن و شانه که نیاز به مصرف مسکن دارند.
 • عرق سوز شدن و ناراحتی های پوستی در زیر سینه ها
 • مشکلات اعصاب
 • محدود شدن فعالیت های روزمره به خصوص فعالیت های ورزشی
 • احساس نارضایتی از ظاهر پستان ها به دلیل بزرگی بیش از حد آن ها
 • مشکل در پوشیدن لباس های مورد علاقه

ماموپلاستی افزایشی

بسیاری از زنان از کوچکی سینه های خود رنج می برند و این امر سبب کاهش اعتماد به نفس آن ها می شود. در عمل ماموپلاستی افزایشی هدف افزایش سایز سینه های فرد به حالت طبیعی و نرمال است. این جراحی با استفاده از قرار دادن پروتز یا ایمپلنت های مخصوص زیر بافت سینه انجام می شود. ماموپلاستی افزایشی در افرادی که به طور مادرزادی از مشکل کوچکی سینه ها رنج می برند جنبه زیبایی دارد. با این حال ، این عمل به منظور بازسازی (Reconstruction) پستان ها پس از درمان سرطان پستان نیز انجام می شود که بیشتر جنبه درمانی دارد.

 

ماستوپکسی یا لیفت سینه

با افزایش سن و طی کردن چند دوره بارداری، بسیاری از زنان دچار افتادگی سینه می شوند و این امر سبب کاهش زیبایی ظاهری در سینه های آن ها می شود. در عمل لیفت سینه ، پزشک با استفاده از برش های مخصوص در پستان، بافت سینه را به سمت بالا می کشد و پوست اضافی آن را حذف می کند.

 

 

شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی

سؤالی که در ذهن اغلب خانم ها قبل از تصمیم گیری در خصوص انجام عمل ماموپلاستی ایجاد می شود این است که آیا عمل زیبایی سینه سبب اختلال در شیردهی می شود یا خیر. در پاسخ باید بگوییم که در ماموپلاستی کاهشی، قسمتی از بافت ها و غدد تولید کننده شیر در پستان حذف می شوند در نتیجه توانایی ذاتی پستان ها کاهش می یابد. با این حال، نمی توان به طور قطعی در خصوص امکان یا عدم امکان شیردهی بعد از ماموپلاستی کاهشی اظهار نظر کرد. بهتر است در خصوص این مورد با جراح خود مشورت کنید.

 

آیا انجام عمل ماموپلاستی باعث سرطان سینه می‌شود؟

یکی از سوالات پرتکرار تاثیر عمل ماموپلاستی در ایجاد سرطان پستان است. در پاسخ باید بگوییم که این عمل نه باعث ایجاد سرطان پستان می‌شود و نه از ایجاد آن جلوگیری می‌کند. اما با کاهش بافت پستان‌ها احتمال آن را کاهش می‌دهد. همانطور که اشاره شد، عمل کوچک‌ کردن سینه، معاینات و تشخیص سرطان پستان و توده‌های ایجاد شده را در مراحل اولیه تشکیل آسان‌تر می‌کند. این موضوع نقش مهمی ‌در تشخیص زودهنگام سرطان پستان احتمالی خواهد داشت. نباید فراموش کنیم که احتمال تشکیل توده بدخیم و سرطان پستان در همه افراد حتی آقایان همیشه وجود دارد. تشخیص به موقع، کمک شایانی به درمان و پیشگیری از آسیب رسیدن به بیمار می‌کند.

مراحل انجام عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی ، یک جراحی با استفاده از بیهوشی است که در اتاق عمل و توسط جراح متخصص پستان انجام می شود. از آنجایی که کسب نتیجه مطلوب از این عمل تا حد زیادی به مهارت و تخصص پزشک دارد ، پیشنهاد می کنیم قبل از تصمیم گیری در خصوص انجام این عمل، حتماً در خصوص ویژگی های بهترین جراح زیبایی پستان تحقیق کنید. روش انجام عمل های ماموپلاستی کاهشی و افزایشی متفاوت است که در ادامه به تفصیل به آن ها خواهیم پرداخت.

 

نحوه انجام عمل ماموپلاستی کاهشی

تکنیک مورد استفاده برای کاهش اندازه پستان ها در این جراحی متفاوت است و ممکن است با توجه به شرایط بیمار ، جراح از بین دو روش جراحی باز یا لیپوساکشن یکی را انتخاب کند. با این حال، اگر فرد از نظر سلامتی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد ، معمولاً از روش جراحی استفاده می شود چون نتایج مطلوب تری به همراه دارد.

در عمل ماموپلاستی کاهشی ، پزشک با استفاده از ایجاد برش هایی افقی و عمودی ، و یا برش دور پستان ، بافت های اضافه ، چربی و پوست اضافه پستان را حذف می کند. پس از آن ، به سینه ها فرم مورد نظر داده می شود و نوک سینه ها و هاله اطراف آن در جای خود قرار می گیرند. در ماموپلاستی کاهشی هدف پزشک حفظ تقارن سینه هاست با این حال گاهی ممکن است تفاوت اندکی در اندازه و شکل سینه ها ایجاد شود که قابل چشم پوشی است و در سینه های طبیعی نیز وجود دارد. زخم های پس از عمل ماموپلاستی به مرور زمان بهبود پیدا می کنند .

پس از عمل ماموپلاستی کاهشی ،  بلافاصله سینه ها به وسیله پانسمان و بانداژهای مخصوص بسته می شوند و ممکن است برای خارج کردن آب میان بافتی یا خون اضافه در زیر پوست ، از درناژ با استفاده از لوله های مخصوص استفاده شود. در هفته های اول پس از این جراحی، احساس درد و حساسیت سینه ها امری طبیعی است که به مرور زمان برطرف می شود.

نحوه انجام عمل ماموپلاستی افزایشی

برای انجام عمل ماموپلاستی افزایشی ، جراح با استفاده از برش های مخصوصی که با تکنیک های متفاوتی انجام می شود ، بافت سینه را از ماهیچه ها و بافت متصل کننده سینه جدا می کند. این عمل سبب ایجاد یک فضای خالی پشت یا جلوی ماهیچه سینه می شود. پس از آن ، جراح ایمپلنت های سیلیکونی یا سالینی (محلول آب نمک) را در محل مورد نظر قرار می دهد. ایمپلنت های سالینی ابتدا در محل جراحی قرار داده می شوند و سپس با استفاده از آب نمک استریل پر می شوند اما ایمپلنت های سیلیکونی ظاهری منسجم دارند و توسط ژل سیلیکونی پر شده اند. پس از انجام ماموپلاستی افزایش ، جراح محل برش ها را بخیه می زند و آن را به وسیله نوارها و بانداژهای مخصوص پانسمان می کند. مانند ماموپلاستی کاهشی ، این عمل نیز در هفته های اول سبب حساسیت، التهاب و احساس درد در پستان ها می شود که کاملاً  طبیعی است.

فرایند عمل ماموپلاستی سینه چگونه انجام می گیرد؟

عمل جراحی ماموپلاستی سینه نیز مانند هر جراحی دیگری فرایند خاص خود را دارد. البته ناگفته نماند که این نوع جراحی می تواند شامل جراحی درمانی و زیبایی به طور همزمان شود؛ بنابراین، به نظر می رسد حساسیت بالایی داشته باشد. دانستن فرایند انجام عمل می تواند به شما کمک کند تا با نگرانی کمتر و آگاهی بیشتر برای آن اقدام کنید.

عمل ماموپلاستی معمولا برای برداشتن تومور و درمان سرطان سینه مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، جراح برای شروع عمل غیر از تعیین محل توده با استفاده از برخی خطوط، الگویی را بر روی سینه ها ترسیم می کند. این علامت ها راهنمای پزشک جراح در حین جراحی به حساب می آیند. به همین دلیل، این امکان نیز وجود دارد که پزشکتان از خطوط ترسیم شده عکس نیز تهیه نماید. در مرحله بعد با متخصص بیهوشی ملاقات کرده و برای انجام جراحی آماده خواهید شد.

وقتی عمل ماموپلاستی به عنوان مرحله اصلی درمان سرطان انجام می گیرد، در ابتدای کار تومور و بافت هایی که در اطراف آن قرار دارند، استخراج می گردند. در واقع، اولویت اول در این نوع جراحی برداشتن تومور است به انجام همزمان عمل زیبایی و جراحی سرطان عمل آنکوپلاستی گفته می شود. سپس، جراح بر اساس روش های جراحی ماموپلاستی و هدف عمل، سینه را تغییر شکل می دهد؛ به طوری که سینه ها اندازه متناسب و تقارن کافی را پیدا کنند. در این حین، ممکن است برای شکل دهی و ایجاد تقارن پستان ها، نوک سینه ها نیز نیاز به تغییر محل داشته باشند.

میزان تهاجمی بودن جراحی کاملا به روشی بستگی دارد که برای جراحی ماموپلاستی سینه انتخاب می شود. در هر حال، معمولا سه روش اصلی برش وجود دارد که عمل ماموپلاستی سینه ها با استفاده از این سه تکنیک انجام می گیرد:

 • ماموپلاستی با الگوی گرد که در آن برش ها دور سینه ایجاد می گردند (دونات)
 • ماموپلاستی با الگوی سوراخ کلید که شامل برش دور سینه و یک برش عمودی تا شیار زیر سینه است.
 • ماموپلاستی با الگوی T وارونه که با عنوان الگوی لنگر هم شناخته می شود.

در ادامه به توضیح روش جراحی با هر یک از این برش ها می پردازیم:

 

ماموپلاستی با الگوی گرد (Periareolar)

این روش در آنکوپلاستی برای مواقعی مناسب است که توده سرطانی در قسمت داخلی یا بالای سینه قرار گرفته باشد و در ماموپلاستی نیز بستگی به شکل پستان و بررسی های قبل از عمل دارد. برای انجام ماموپلاستی سینه با الگوی برش گرد، قسمت کوچکی از پوست مربوط به ناحیه تیره رنگ اطراف نوک پستان (آرئول) به صورت گرد برش می خورد. سپس با حذف بافت های سرطانی و پاک سازی کامل محل، ناحیه اطراف نوک سینه دوباره در محل خود یا در محل اصلاح شده قرار گرفته و بخیه زده می شود. در اثر انجام ماموپلاستی با این روش، اسکار ایجاد شده به شکل یک دونات در اطراف نوک پستان دیده خواهد شد.

 

ماموپلاستی با الگوی سوراخ کلید (Vertical Scar)

پیش از انجام عمل ماموپلاستی پزشک شما از وضعیت عمومی جسمانی و سلامتی شما اطلاع حاصل می کند. در هنگام مراجعه به جراح زیبایی پستان ، کاملاً انتظارات خود را مطرح کنید و هر سؤالی در خصوص فرایند جراحی، ریسک ها و مزایای آن دارید از پزشک خود بپرسید. قبل از انجام عمل زیبایی پستان انجام آزمایشات ماموگرافی، سونوگرافی پستان ، و آزمایشات کامل خون و ادرار به منظور کسب اطمینان از مناسب بودن فرد به عنوان کاندیدای جراحی توصیه می شود. در صورتی که اضافه وزن دارید ، سعی کنید با ورزش و رژیم غذایی سالم حتماً خود را به وزن ایده آل برسانید زیرا ماموپلاستی در افراد چاق نتایج مطلوبی به همراه ندارد و معمولاً توصیه نمی شود.

بین چهار الی شش هفته قبل از عمل ماموپلاستی مصرف دخانیات را کاملاً قطع کنید زیرا مصرف سیگار و قلیان می تواند باعث کبودی و سیاهی زخم های جراحی شود. علاوه بر این ، قبل از عمل از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین ، داروهای ضد التهاب، و مکمل های دارویی خودداری کنید.

ماموپلاستی با الگوی برش T وارونه یا لنگر (Inverted T)

ماموپلاستی با روش لنگر (Anchor) شامل الگوی برش های قبل نیز می شود. یعنی لازم است ابتدا برش هایی که در دو روش قبل توضیح داده شد، ایجاد گردند. سپس، یک برش اضافی در امتداد زیر سینه زده می شود. با این روش جراحی ماموپلاستی سینه ها، پزشک جراح می تواند توده سرطانی را از هر قسمت از پستان خارج سازد. معمولا رایج ترین روش جراحی ماموپلاستی، جراحی با روش لنگر است که در نهایت، زخمی به شکل T وارونه به جای می گذارد.

دوران نقاهت و مراقبت های بعد از ماموپلاستی

بلافاصله پس از انجام عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی سینه های شما به صورت مارپیچ باند پیچی و پانسمان خواهد شد و به صورت کامل پوشیده خواهد می شود، ممکن است در زیر پوست برای جلوگیری از تجمع مایع و خونابه لوله های باریکی قرار داده شود تا مایع اضافی و ترشحات عمل از آن خارج شود.

معمولا برای کاهش و کنترل درد حاصل از عمل ماموپلاستی و همچنین رفع خطر ابتلا به عفونت نسخه هایی شامل آنتی بیوتیک ها و مسکن ها تجویز خواهد شد، دقت کنید که در طول دوران بهبودی و نقاهت خود برای چند هفته ابتدایی پس از عمل از سیگار کشیدن و استعمال دخانیات پرهیز نمایید زیرا باعث کندی در روند بهبودی ماموپلاستی خواهد شد و همچنین سعی کنید برای کاهش احتمال بروز خون ریزی از مصرف آسپرین و مشتقات آن نیز خود داری نمایید.

در روز های اولیه پس از انجام ماموپلاستی ممکن است پستان ها دارای مقداری تورم و کبودی باشند و همچنین کمی احساس درد عادی خواهد بود، جراح متخصص زیبایی شما نیز برای کاهش درد های حاصل از عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی و شکل گیری درست سینه ها از سینه بند های ارتجاعی و کشی استفاده نماید تا علاوه بر محافظت از سینه بافت ها تثبیت شده و فرم مناسبی به دست آید.

در هفته های بعدی پس از ماموپلاستی بهتر است برای 2 تا 4 هفته از انجام فعالیت های بدنی سنگین و ورزش کردن خودداری کنید و برای چند ماه از مالش و ماساژ پستان های خود خودداری نمایید. زخم ها و کبودی های حاصل از ماموپلاستی پس از چند هفته به صورت کلی برطرف شده و همچنین با برداشتن بخیه ها تقریبا مخفی خواهند شد.

در برخی موارد ممکن است شما در بیمارستان تحت مراقبت قرار گیرید که البته این زمان اقامت در بیمارستان به طور میانگین بین 2 تا 3 روز خواهد بود مگر در مواردی خاص که ممکن است به دلایل وجود برخی عوارض این مدت طولانی تر باشد. سعی کنید در هفته های نخست از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان خودداری کرده و از بلند کردن اجسام سنگین نیز پرهیز کنید.

 

نتایج حاصل از عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی اگر با روش های درستی انجام شود می تواند باعث کاهش مشکلات ذکر شده و همچنین درد ناحیه گردن و شانه های فرد گردد. علاوه بر برطرف کردن مشکلات و کاهش درد ناشی از گردن و شانه ها و حجم زیاد سینه می توان مشاهده کرد که به راحتی اعتماد به نفس مجددی به بهانه زیبایی و فرم جدید سینه و همچنین کاهش فرم آن برای فرد رقم خورده است.

عمل جراحی موفقیت آمیز می تواند باعث شود تا برخی محدودیت های فرد زیر در انجام امور روزمره خود برطرف گردد، یکی از بهترین نکاتی که در مورد ماموپلاستی وجود دارد این است که به دلیل سر پایی بودن این عمل نتایج بلافاصله قابل مشاهده بوده و دیگر خبری از افتادگی سینه نخواهد بود.

البته ممکن است چند ماهی طول بکشد تا ترمیم به صورت دائمی انجام شده و زخم های حاصل از جراحی رفع گردد، در نتیجه برای داشتن پستان های متناسب و زیبا با سایزی عادی بهتر است چند ماهی صبر کنید تا دائمی ترین حالت نتایج را مشاهده کنید.

نتایج حاصل شده از عمل ماموپلاستی معمولا دائمی هستند اما با توجه به موارد خاصی مانند پیری و افزایش سن و همچنین افزایش وزن می توان انتظار داشت که مجددا سایز سینه ها افزایش یافته و شاهد افتادگی آن ها باشیم، در نتیجه بهتر است در نظر داشته باشید که پس از انجام عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی برای ماندگاری نتایج رژیم غذایی سالم و ورزش می تواند مناسب باشد.

 

هزینه عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی

هزینه های ماموپلاستی می تواند بسیار متفاوت باشد زیرا عوامل متعددی وجود دارد که در نتایج تاثیر گذار بوده و می تواند هزینه نهایی عمل جراحی ماموپلاستی را دست خوش تغییراتی کند. به عنوان مثال یکی از مهمترین موضوعاتی که در مورد هزینه های ماموپلاستی وجود دارد بحث تخصص جراح زیبایی و محل انجام عمل ماموپلاستی است.

علاوه بر دو موضوع گفته شده عوامل دیگری مانند تجهیزات و روش های استفاده شده، داروهای تجویز شده، اتاق عمل و بیمارستان، هزینه بیهوشی عمومی، آزمایش های پزشکی و غیره می تواند در هزینه ماموپلاستی تاثیر گذار باشد؛ اما دقت کنید که در انتخاب جراح متخصص خود باید وسواس خاصی داشته باشید زیرا هزینه پایین نمی تواند معیار درستی برای انتخاب باشد. بهترین انتخاب زمانی انجام خواهد شد که هزینه عمل ماموپلاستی در کنار کیفیت در نظر گرفته شود، در نتیجه در انتخاب پزشک متخصص خود دقت کنید که ابتدا ماهر ترین و با تجربه ترین پزشک را انتخاب کرده و سپس سعی کنید تا مقرون به صرفه ترین هزینه را دریافت نماید. با توجه به اینکه عمل جراحی زیبایی Mammaplasty دارای اهداف زیبایی می باشد و درمانی نیست در نتیجه توسط بیمه های خدمات درمانی مورد تعهد نبوده و هزینه های آن پرداخت نخواهد شد. البته برخی از بیمه های خدمات درمانی هستند که تعهداتی در مورد عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی به طور خاص دارند در نتیجه قبل از انجام ماموپلاستی حتما تمامی قوانین مربوط به تعهدات بیمه خدمات درمانی خود را مطالعه کنید.

عوارض عمل جراحی ماموپلاستی چیست؟

همانطور که گفته شد ، انتخاب یک جراح توانمند و حاذق در جراحی پستان می تواند نقش بسزایی در کسب نتیجه دلخواه از انجام عمل ماموپلاستی داشته باشد. برای انتخاب بهترین جراح ماموپلاستی نکاتی است که باید به به آن توجه کنید. این نکات عبارتند از:

 • داشتن تخصص و تجربه لازم در انجام انواع جراحی های زیبایی و درمانی پستان
 • صحبت با بیماران قبلی پزشک به منظور حصول اطمینان از رضایت بخش بودن نتیجه عمل آن ها
 • مطالعه مقالات موجود در سایت های معتبر و مشاهده نظرات کاربران در خصوص تجربه و مهارت پزشک مورد نظر

مشورت با جراح مورد نظر و دریافت مشاوره کامل به منظور آگاه سازی در خصوص نتایج ، ریسک ها و عوارض ماموپلاستی

 

سوال دیگری که بسیار پرسیده می‌شود در مورد عوارض این عمل جراحی است.

در پاسخ باید بگویم که این عمل جزو جراحی‌های کم عارضه محسوب می‌شود. یعنی عوارض در میان افرادی که این جراحی را انجام می‌دهند، مشروط بر این که توسط جراح پستان حاذق انجام گیرد، شایع نیست. البته فراموش نکنیم در طب نمی‌توان گفت یک عمل جراحی قطعا هیچ عارضه‌ای ندارد. حتی یک قرص آسپرین که روزانه توسط هزاران نفر مصرف می‌شود و هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، ممکن است در مواردی باعث سندرمی ‌بسیار خطرناک و کشنده مانند سندرم ری

به طور کلی چاقی خطر بروز عوارض را افزایش می‌دهد. یعنی افرادی که شاخص BMI در آن‌ها بیشتر از ۳۵است، بیشتر در معرض ابتلا به عوارض ماموپلاستی هستند. در ادامه انواع عوارض احتمالی عمل کوچک کردن سینه را بررسی کرده‌ایم.

اسکار یا جای محل جراحی

گستردگی و شکل اسکار به تکنیکی که برای جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بستگی دارد. البته فرم اندام بیمار نیز در شکل برش ایجاد شده در بدن تأثیر دارد. بنابراین ممکن است فرم اسکار در بیماران مختلف متفاوت باشد. به عنوان مثال برخی از افراد پوست حساس‌تری دارند و ممکن است اسکار بیشتری روی بدن آن‌ها باقی بماند. در این افراد حتی جای زخم‌های ساده هم تا مدت‌ها روی پوست باقی می‌ماند. برای این دسته از بیماران نخ‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا احتمال بروز عارضه اسکار در آن‌ها کم‌ترشود.

این نخ‌ها غیر قابل جذب هستند. بنابراین تا مدت زمان بیشتری از کشیدگی زخم پیشگیری می‌شود. همچنین پزشک برای این دسته از افراد به صورت پروفیلاکتیک، در زخم کورتون تزریق می‌کند. پانسمان بعد از ماموپلاستی و پمادهای مصرفی برای افرادی که در معرض ابتلا به اسکار قرار دارند نیز خاص است. آن‌ها احتمال ایجاد اسکار را کم‌تر می‌کنند. در برخی از تکنیک‌ها نیز احتمال بروز اسکار کم‌تر است و به همین دلیل کاربرد بیشتری دارند. باز شدن بخیه ماموپلاستی احتمال ایجاد اسکار را افزایش می‌دهد

 

انواع اسکار

اسکارها در برخی از بیماران دردناک هستند. همچنین ممکن است هایپرتروفیک یا برجسته باشند. هر کدام از این عارضه‌ها روش‌هایی برای پیشگیری و درمان دارند. به همین دلیل بیمارانی که توسط جراح حرفه‌ای عمل می‌شوند، کم‌تر این عوارض را تجربه می‌کنند. البته بخشی از ریسک ایجاد این عارضه نیز به بدن بیمار برمی‌گردد. جالب است بدانید که احتمال ایجاد اسکار به نژاد نیز بستگی دارد! به عنوان مثال افراد سیاه پوست بیشتر دچار آن می‌شوند.

کمبود برخی از ویتامین‌ها در بدن باعث ایجاد اختلال در جوش خوردن زخم‌های بیمار و اسکار خواهد شد. این دسته از بیماران مستعد ایجاد اسکار هستند. گروهی دیگر نیز مستعد ایجاد کلوئید هستند. یعنی در جای زخم آن‌ها برجستگی شدید ایجاد می‌شود که احتمالا دردناک است و خارش دارد. این موضوع به ساختار بدن فرد بستگی دارد. البته زخم‌هایی که در برخی از نقاط بدن مانند پشت شانه‌ها یا بالای بازو ایجاد می‌شوند، بیشتر در معرض ابتلا به اسکار قرار دارند.

 

هماتوم یا خونریزی و تشکیل لخته در محل جراحی

اسکارها در برخی از بیماران دردناک هستند. همچنین ممکن است هایپرتروفیک یا برجسته باشند. هر کدام از این عارضه‌ها روش‌هایی برای پیشگیری و درمان دارند. به همین دلیل بیمارانی که توسط جراح حرفه‌ای عمل می‌شوند، کم‌تر این عوارض را تجربه می‌کنند. البته بخشی از ریسک ایجاد این عارضه نیز به بدن بیمار برمی‌گردد. جالب است بدانید که احتمال ایجاد اسکار به نژاد نیز بستگی دارد! به عنوان مثال افراد سیاه پوست بیشتر دچار آن می‌شوند.

کمبود برخی از ویتامین‌ها در بدن باعث ایجاد اختلال در جوش خوردن زخم‌های بیمار و اسکار خواهد شد. این دسته از بیماران مستعد ایجاد اسکار هستند. گروهی دیگر نیز مستعد ایجاد کلوئید هستند. یعنی در جای زخم آن‌ها برجستگی شدید ایجاد می‌شود که احتمالا دردناک است و خارش دارد. این موضوع به ساختار بدن فرد بستگی دارد. البته زخم‌هایی که در برخی از نقاط بدن مانند پشت شانه‌ها یا بالای بازو ایجاد می‌شوند، بیشتر در معرض ابتلا به اسکار قرار دارند

 

 

سروما یا تجمع آب میان بافتی

استفاده از درن تا حد زیادی با تخلیه ترشح و خون بعد از جراحی از بروز این عارضه پیشگیری می‌کند. این عارضه برای اعمال جراحی که بخشی از بافت بدن در آن‌ها حذف می‌شود، وجود دارد. ممکن است در محل عمل‌هایی که روی سینه یا شکم انجام می‌شوند، آب میان بافتی تجمع پیدا کند. این عارضه طبیعی است و جای نگرانی ندارد. به طور کلی نمی‌توان تعیین کرد که سروما بعد از چه مدتی بهبود پیدا می‌کند.

افراد چاق و افرادی که به دیابت یا سایر بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند، مستعد ایجاد سروما محسوب می‌شوند. هر چه بافت بیشتری از محل عمل برداشته شود، احتمال ایجاد سروما نیز بیشتر می‌شود. البته درن تا حد زیادی از بروز این مشکل پیشگیری می‌کند. چرا که ترشحات و آب میان بافتی را تخلیه خواهد کرد.

 

نکروز چربی یا فت نکروز

این عارضه در عمل‌های ماموپلاستی محتمل است اما جای نگرانی نیست. همانطور که می‌دانید درصد زیادی از بافت سینه را چربی‌ها تشکیل می‌دهند. خونرسانی به بافت چربی نسبت به سایر بافت‌ها ضعیف‌تر است. بعد از ماموپلاستی نیز بخشی از مویرگ‌ها قطع می‌شوند و خونرسانی همه یا بخشی از قسمت‌های دیگر بافت سینه دچار اختلال می‌شود. به همین دلیل در آن قسمت نکروز چربی بروز می‌کند. نکروز ممکن است در ابتدا به شکل توده باشد. بعد از آن نیز به شکل ترشح از محل زخم خارج می‌شود. نکروز چربی خودبخود بهبود پیدا می‌کند.

احتمال ایجاد این عارضه در افراد زیر بیشتر است.

 • افرادی که سینه‌های بزرگی داشته‌اند و بافت بیشتری از بدن آن‌ها حذف شده است.
 • افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت یا بیماری مربوط به عروق دارند.
 • افرادی که سن بالاتری دارند.

 

از دست رفتن یا سیاه شدن (نکروز) قسمتی از پوست پستان

این عارضه در درصد بسیار کمی از بیماران ایجاد می‌شود. از دست رفتن پوست پستان ممکن است علت‌های مختلفی داشته باشد.

 • در برخی از بیماران به دلیل عدم خونرسانی صحیح ایجاد می‌شود.
 • در برخی از بیماران به دلیل اینکه پوست هنگام بسته شدن و بهبود زخم، فشار زیادی متحمل می‌شود، بخشی از آن از بین می‌رود.
 • اختلال خونرسانی شریانی یا اختلال در بازگشت خون وریدی نیز احتمال ایجاد این مشکل را بیشتر می‌کند.

کاهش حس در نوک پستان

این عارضه ممکن است تا مدتی بعد از جراحی ماموپلاستی ادامه داشته باشد. اغلب افرادی که به این عارضه مبتلا می‌شوند، بعد از مدتی بهبود پیدا می‌کنند. یعنی حس نوک پستان آن‌ها باز می‌گردد. اما نوک سینه درصد بسیار کمی از بیماران مدت طولانی‌تری بی‌حس باقی می‌ماند.

 

عفونت بعد از ماموپلاستی

عفونت نیز یک عارضه برای تمام عمل‌های جراحی تهاجمی است. برخی از فاکتورهای زمینه‌ای که در ادامه بیان می‌کنیم، خطر بروز عفونت را افزایش می‌دهند.

 • اضافه وزن
 • دیابت
 • سن بالاتر
 • بیماری‌های قلبی عروقی
 • مصرف داروهای مهارکننده سیستم ایمنی مانند کورتون

جراح برای پیشگیری از ایجاد عفونت در افراد مستعد، آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. اما این دارو برای سایر بیماران تجویز نمی‌شود.

 

سایر عوارض ماموپلاستی

این موارد ممکن است در همان فاز اول بعد از جراحی ایجاد شوند یا به صورت تأخیری باشند.

 • از بین رفتن قسمتی از نوک پستان (نیپل آرئول).
 • مالپوزیشن نیپل آرئول( این عارضه یعنی اینکه نوک سینه در محل مناسب قرار نگرفته باشد).
 • باکسی شکل شدن پستان( در این عارضه قسمت پایینی سینه افتاده می‌شود).
 • داگ ایر (dog air) یا پوست اضافه( این عارضه معمولا در قسمت‌های خارجی اسکار ماموپلاستی ایجاد می‌شود).
 • هایپوپیگمنته شدن نیپل آرئول یا کم رنگ شدن نوک پستان.
 • وب پراسترنال: در این عارضه بافتی مانند یک پرده یا گوشت اضافه در قسمت‌های داخلی اسکار دیده می‌شود.
 • اختلال نسبی در شیردهی

یکی از نکات بسیار موثر در پیشگیری از ایجاد عوارض، ثابت نگه داشتن وزن است. یکی از عوامل ایجاد عارضه‌ها به صورت تأخیری، افزایش یا کاهش قابل توجه وزن بیمار است. به همین دلیل لازم است بیماران پیش از عمل به وزن دلخواه خود برسند. روش خوابیدن بعد از ماموپلاستی که از سوی دکتر به شما آموزش داده می‌شود نیز در پیشگیری از عواض نقش مهمی دارد

 

تاثیر سیگار در عمل جراحی ماموپلاستی چیست؟

 

مسئله مهم دیگر مصرف سیگار است. توصیه ما این است که حداقل دو ماه قبل از عمل سیگار و تمامی‌ دخانیات و دودها کنار گذاشته شوند. زیرا این موارد اختلالات خون رسانی مویرگی ایجاد می‌کنند. این امر ریسک عفونت و سیاه شدن پستان یا نوک آن را بالا می‌برد. انجام تمرینات تنفسی قبل از عمل می‌تواند در کاهش عوارض پس از عمل موثر باشد. همچنین مصرف سیگار در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی نیز ممنوع است. این موضوع باعث تسریع روند بهبود جای زخم می‌شود.

 

خطر وقوع آمبولی در عمل جراحی ماموپلاستی

خطر وقوع آمبولی خطر مشترک بین همه اعمال جراحی است. برای کنترل این عارضه در حین عمل ماموپلاستی، از فرد خواسته می‌شود قبل از عمل جوراب واریس تهیه نماید. و در حین عمل نیز با استفاده از دستگاهی به اسم پنوماتیک یا جوراب DVT که به طور متناوب عضلات فرد بیهوش را منقبض می‌کند، احتمال آمبولی به حداقل می‌رسد. همچنین از همکاران بیهوشی عزیز خواهش می‌شود با سرم تراپی و تزریق مایعات کافی که موجب رقیق شدن خون می‌شود، خطر آمبولی را کاهش دهند. همچنین آن‌ها با تغییر پوزیشن تخت به حالتی که اندام تحتانی بیمار بالا قرار بگیرد. خطر ایجاد این مشکل را کم‌تر می‌کنند.

 

هزینه ماموپلاستی در ایران چقدر است؟

 

همانطور که گفته شد، برای این عمل زیبایی تکنیک‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدت زمان عمل ماموپلاستی و میزان کار جراح در هر تکنیک متفاوت است. به همین دلیل هزینه آن برای افراد مختلف، متفاوت است. سایر فاکتورهای تأثیرگذار در هزینه این روش عبارتند از؛

 • میزان بزرگی سینه‌ها.
 • نیاز بیمار به سایر عمل‌های جراحی در کنار ماموپلاستی (در بسیاری از موارد جراحی کوچک کردن سینه به همراه ماستوپکسی یا اصلاح نیپل آرئول انجام می‌شود).
 • وجود یا عدم وجود پستان فرعی زیر بغل (در صورت وجود، حین عمل جراحی باید برداشته شود).

علاوه بر موارد بالا، باید هزینه بیمارستان، اتاق عمل و داروهای مورد استفاده را نیز اضافه کرد. بنابراین برای تعیین دقیق هزینه این عمل لازم است ابتدا توسط پزشک متخصص معاینه شوید. بعد از پزشک اطلاعاتی در مورد هزینه‌های مورد نیاز برای انجام این جراحی، ارائه می‌دهد.

 

جمع بندی

 

در مجموع رضایت بخش بودن نتیجه این عمل تا حد زیادی به تکنیک جراحی، تبحر و تجربه جراح بستگی دارد. برای رزرو نوبت مشاوره حضوری از دکتر ابوالفضل عباس زاده، بهترین دکتر جراحی کوچک کردن سینه، می‌توانید از بخش تماس با ما اقدام نمایید. همچنین در پیج اینستاگرام آقای دکتر عباس زاده به آدرس @dr__abbaszadeh  می‌توانید پاسخ سوالات خود را به صورت آنلاین دریافت نمایید.

ویدیو قبل و بعد از عمل و نمونه کار و عکس های عمل ماموپلاستی عزیزانی که مراجعه کرده‌اند هم آماده شده است. برای مشاهده این ویدیو میتوانید به مطب مراجعه کنید. به دلیل قوانین کشوری و رعایت حریم خصوصی عزیزانی که تحت جراحی قرار گرفته‌اند، امکان انتشار ویدیو‌ها در فضای مجازی وجود ندارد.

 

 

Call Now Button