لیفت شقیقه

لیفت شقیقه چیست؟

لیفت شقیقه نوعی جراحی برای از بین بردن افتادگی، شل شدن پوست، چین و چروک در ناحیه چشم، ابرو و شقیقه بخصوص در سنین بالا است. این روش با لیفت چشم و ابرو و جوانسازی تاثیر بسیاری در زیبایی فرد دارد.

البته برخی مراجعه‌کنندگان نیز جوان هستند ولی از ظاهر افتاده چشم و ابروی خود راضی نبوده و دوست دارند این جراحی نه برای جوانسازی بلکه برای زیبایی انجام دهند.

در هر صورت پزشک متخصص بعد از معاینه در صورتی که صلاح ببیند جراحی را انجام می‌دهد. خوشبختانه لیفت شقیقه یک جراحی غیر تهاجمی با بی حسی موضعی است و زیباجو بعد از عمل هیچ علائمی در ظاهر خود نخواهد داشت و به راحتی می‌تواند به روال عادی زندگی خود برگردد.

آیا لیفت شقیقه دائمی است؟

لیفت شقیقه با روش‌های مختلفی از جمله جراحی لیفت شقیقه، تزریق بوتاکس و لیفت شقیقه با نخ انجام می‌شود. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. تقریبا تمامی این روش‌ها به غیر از روش جراحی لیفت شقیقه به صورت موقت هستند و شما باید به صورت سالیانه آن را تمدید کنید. اما عمل جراحی لیفت شقیقه به صورت دائمی است و معمولا ماندگاری بسیار زیادی را در این عمل شاهد خواهیم بود. البته این موضوع را فراموش نکنید که اصولاً هیچ نوع عمل زیبایی از جمله عمل جراحی لیفت شقیقه نمی‌تواند از روند پیری پوست و صورت شما جلوگیری کند و بعد از گذشت چندین سال ممکن است پوست شما دچار افتادگی و شل شدگی شود.

تفاوت لیفت شقیقه با لیفت ابرو در چیست؟

وقتی صحبت از از عمل لیفت می‌شود افراد زیادی آن را با لیفت ابرو اشتباه می‌گیرند. در صورتی که این دو لیفت در دو ناحیه مختلف انجام می‌شود. لیفت ابرو باعث بالا رفتن ابرو اصلاح چین و چروک پیشانی و خط اخم و افتادگی‌های ابرو خطوط بین ابرو می‌شود. اما در عمل لیفت شقیقه گوشه کناری ابرو و قسمت انتهایی پیشانی به سمت بالا کشیده می‌شود. نتیجه عمل لیفت ابرو بسیار نامحسوس است و همه افراد متوجه تغییر چهره فرد نمی‌شوند. اما در عمل لیفت شقیقه تغییر چهره و صورت بسیار محسوس و مشخص است و تغییرات زیاد در چهره شما مشخص خواهد بود.

چه کسانی برای عمل لیفت شقیقه کاندید مناسبی هستند؟

قطعا پزشک بررسی کرده و بهترین روش را برای از بین بردن عیوب صورت انتخاب می‌کند با این حال کسانی که در گروه‌های زیر قرار می‌گیرند برای لیفت شقیقه گزینه مناسبی هستند:

 1. کسانی که سن مناسبی دارند و با افزایش سن دچار افتادگی پوست شده‌اند البته محدودیت سنی خاصی وجود نداد ولی افراد زیر ۲۳ سال نمی‌توانند این عمل را انجام دهند زیرا ممکن است نتایج عمل ماندگار نباشد.
 2. کسانی که به صورت ارثی در ناحیه چشم، ابرو و شقیقه دچار افتادگی و شلی پوست هستند.
 3. کسانی که نمی‌خواهند چین و چروک پیشانی خود را از بین ببرند یا برای از بین بردن چروک پیشانی از روش‌های دیگری استفاده می‌کند.
 4. کسانی که انتظار لیفت کامل ابرو ندارند زیرا در لیفت شقیقه تنها دم ابرو به سمت بالا کشیده می‌شود.
 5. افرادی که دچار بیماری خاصی نیستند و می‌توانند عمل جراحی انجام دهند. یا بعد از عمل نتایج در آنها ماندگار است.

 

آیا جراحی لیفت شقیقه محدودیت سنی دارد؟

اصولا لیفت شقیقه برای کسانی انجام می‌شود که روند پیری پوست در آنها آغاز شده و به دلیل افزایش سن دچار شل شدن پوست، گودی و افتادگی چشم و ابرو شده‌اند. با این حال برخی جوانان نیز به دلایل ژنتیکی یا فقط به دلیل زیبایی و کشیده و درشتر دیده شدن چشم‌ها و لیفت دم ابرو به جراحی شقیقه علاقه نشان می‌دهند.

باید گفت این عمل تنها برای افراد بالای ۲۳ سال قابل انجام است. افرادی که کمتر از ۲۳ سال دارند چون روند تکامل پوستشان کامل نشده است در صورت جراحی نتیجه خوب و دائمی نخواهند گرفت. به همین دلیل فردی حتی اگر مشکلات ژنتیکی داشته باشد بهتر است برای جلوگیری از عمل دوباره تا ۲۴ سالگی صبر کند و سپس لیفت شقیقه انجام دهد.

انواع روش های لیفت شقیقه

1.لیفت شقیقه با اندوسکوپ

اندوسکوپ یک وسیله جراحی است. به کمک آندوسکوپ برش‌های ریزی در میان موهای سر در قسمت شقیقه ایجاد شده و پزشک می‌تواند به ماهیچه یا پوست نواحی ابرو دسترسی داشته باشد و به کمک چند لوله، فیبر نوری و دوربین بسیار ریز عمل جراحی را انجام دهد.

در این روش جراح در صورت لزوم بخش‌هایی از پوست را از ماهیچه جدا کرده و حتی ممکن است بافت‌های اضافی را بردارد.

این روش با بی حسی انجام می‌شود و نتایج آن اکثرا رضایت بخش است. نیازی به برش‌های بزرگ یا کوتاه کردن موهای فرد نیز در این روش وجود ندارد.

2.لیفت با عمل جراحی

در عمل جراحی فرد باید بیهوش شده و عمل جراحی روی او انجام شود. البته این روش بیشتر برای لیفت پیشانی کاربرد دارد و در لیفت شقیقه بیشتر از روش آندوسکوپ استفاده می‌شود.

3.لیفت شقیقه با نخ

در این روش از نخ برای لیفت استفاده می‌شود. این نخ ها مثل نخ بخیه جذبی بوده و بعد از ۲ تا ۳ سال جذب می‌شوند. محبوبترین نوع نخ برای لیفت شقیقه نخ PDO است. در این روش بعد از مشاوره محل ورود و خروج نخ مشخص می‌شود. سپس از پماد بی حسی استفاده شده و نخ ها به کمک سوزن مخصوص وارد پوست شده و کشیده میشوند و از محل مشخص شده برای خروج خارج می‌شوند. پس از انجام لیفت زخم هایی روی صورت ایجاد میشود که چند روز بعد از بین میروند. بهتر است بعد از لیفت شقیقه با نخ چند روز استراحت کنید ولی اجباری برای استراحت وجود ندارد.

4.لیفت شقیقه با پلکسر

در این روش به کمک یک دستگاه به نام پلاسما جت پوست سوزانده و از جامد به گاز تبدیل می‌شود. البته این فرآیند آنقدر هم که فکر می‌کنید سوزاننده نیست و درد ندارد. جای سوختگی نیز شدید نیست و در واقع لایه‌ای پایینتر از لایه رویی پوست سوزانده می‌شود. در نهایت پوست بالا رفته و چروک‌ها نیز از بین می‌رود و شقیقه لیفت می‌شود. این روش در چندین جلسه انجام شده ولی نتیجه یک هفته بعد از جلسه اول مشخص خواهد شد.

5.لیفت شقیقه با ژل

در این روش ژل یا فیلر توسط سرنگ کانولا از سمت شیقیه به پوست تزریق می‌شود. این روش ساده و بی درد است ولی ممکن است میزان زیادی ژل برای لیفت و رسیدن به نتیجه مورد نظر نیاز باشد یا پوست ناهموار شود. بهترین نوع فیلر برای این روش هیالورونیک اسید است.

جراحی لیفت شقیقه چگونه انجام میشود؟

عمل لیفت شقیقه و پیشانی یک عمل سرپایی و ساده، بدون نیاز به بیهوشی است و تنها با یک بی‌حسی موضعی ساده قابل انجام است. افرادی که تحت جراحی لیفت شقیقه قرار گرفته‌اند، به‌ ندرت از احساس درد و ناراحتی شکایت نموده‌اند و به‌طور کلی مداخله پزشکی لیفت شقیقه بدون درد، یا با درد ناچیز و بدون هیچ‌گونه خونریزی است.

در روند جراحی سه برش اصلی در بستر موها، در سه جهت سر زده می‌شود؛ یک برش در خط وسط سر و دو برش در دو طرف سر، در امتداد گوش‌ها. این سه برش که به‌وسیله بخیه و دوخت‌های بسیار ظریف و منظم بسته می‌شوند، در نهایت یک سوم انتهایی گوشه چشم و ابروها را در امتداد گوش‌ها به بالا می‌کشد و نتیجه نهایی چشمانی بادامی یا گربه‌ای شکل است.

مراقبت های بعد از عمل لیفت شقیقه چه می باشد؟

یکی از موضوعاتی که بعد از عمل لیفت شقیقه باید به آن توجه کنید و آن را رعایت کنید موضوع خوابیدن است. بهتر است تا دو هفته بعد از عمل به پشت بخوابید و به پهلو خوابیدن ممکن است که باعث باز شدن بخیه و یا به دلیل عرق کردن ممکن است باعث عفونت بخیه شود. همچنین بهتر است که بالشت و یا ملافحه‌ای که از آن برای سر خود استفاده می‌کنید را دائم بشویید تا حتماً تمیز باشد. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید این است که در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید البته معمولاً این بخیه و زخم‌ها در زیر مو قرار دارند و خانم‌ها در ایران ملزم به پوشیدن روسری و شال هستند که این موضوع از تابش مستقیم خورشید بر روی بخیه جلوگیری می‌کند. اما اگر آقا هستید بهتر است که در این زمان تا بهبودی کامل در معرض مستقیم نور خورشید نباشید در غیر اینصورت ممکن است که بخیه‌های شما عفونت کند. بعد از اتمام عمل ممکن است که تورم و یا کبودی را در ناحیه عمل مشاهده کنید. برای اینکه این ورم و کبودی زودتر خوب شود می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. توصیه بعدی نداشتن فعالیت‌های فیزیکی سنگین و شدید است. همچنین از ورزش‌های سنگین خودداری کنید. اما می‌توانید فعالیت‌های روزانه و روتین زندگی خود را بدون هیچ کاری انجام بدهید. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید این است که در ۲۸ ساعت اول بعد از عمل بهتر است که پانسمان خود را عوض کنید. تا دو روز بعد از عمل بهتر است که حمام نروید و در زمان حمام رفتن نیز بهتر از شامپوهای کم خطر مثل شامپو بچه استفاده کنید.

هزینه لیفت شقیقه چقدر است؟

هزینه عمل لیفت شقیقه به فاکتورهای بسیار زیادی مربوط است که برای هر فردی ممکن است متفاوت باشد. برای اینکه از قیمت دقیق این عمل زیبایی مطلع شوید بهتر است که در اولین مرحله به پزشک متخصص مراجعه کنید. بعد از معاینه، پزشک هزینه حدودی را به شما می‌گوید. واضح است که به دلیل دائمی بودن این روش نسبت به دیگر روش‌های موقتی مثل تزریق بوتاکس و جراحی با نخ، این عمل هزینه بیشتری دارد. به این دلیل که این عمل یک عمل زیبایی محسوب میشود تحت پوشش بیمه نخواهد بود.

جراحی لیفت شقیقه چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟

 • تشکیل اسکار. در موارد نادر، ممکن است اسکار قابل مشاهده تری داشته باشید.
 • مشکلات حرکتی ابرو همچنین به ندرت، اعصابی که حرکت ابرو را کنترل می کنند ممکن است آسیب ببینند. ممکن است نتوانید ابروهای خود را بالا ببرید یا پیشانی خود را چروک کنید. ممکن است برای رفع این مشکل به جراحی نیاز باشد.
 • ریزش مو. ممکن است روی جای زخم یا فقط اطراف جای زخم ریزش مو داشته باشید.
 • از دست دادن احساس در اطراف برش معمول است. این عارضه بیشتر با لیفت کلاسیک اتفاق می افتد. اغلب کوتاه مدت است، اما می تواند دائمی باشد.
 • احساس درد و سوزش یا قرمزی در ناحیه سر
 • سردرد سرگیجه و حالت تهوع بخصوص اگر جراحی با بیهوشی انجام شود.
 • امکان عفونت
 • البته عدم تقارن ابروها و نارضایتی از نتیجه نیز می‌تواند از عوارض عمل باشد در صورتی که پزشک خوبی انتخاب نکرده باشید.

مزایا عمل لیفت شقیقه چیست؟

از جمله مزیت‌ها و پیامدهای مفید لیفت شقیقه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جراحی غیرتهاجمی و کاملاً ایمن
 • بدون اسکار و جای زخم
 • بدون نیاز به آماده‌سازی خاص
 • تثبیت ابرو، ممانعت از افتادگی پوست با بالا رفتن سن
 • تغییر ظریف و بسیار طبیعی در حالت چشم‌ها
 • تأثیر قابل‌توجه در جوان‌کنندگی کلی صورت
 • طراوت بخشیدن به چهره فرد
 • رفع حالت خستگی و غمگینی صورت ناشی از افتادگی ابرو و پلک
 • ماندگاری و دوام بسیار خوب نسبت به سایر انواع لیفت صورت
 • از بین بردن چین‌وچروک اطراف پیشانی
 • محو نمودن خطوط پنجه کلاغی: خطوط پنجه کلاغی، چین‌وچروک‌هایی هستند که در اثر افزایش سن و شل‌‌شدگی پوست اطراف چشم‌ها، در گوشه چشم‌ها ایجاد می‌شود و به چشم‌ها حالت بی‌روح یا غمگین می‌دهد.

نکته آخر

همان‌طور که در طول مقاله ذکر شد، افزایش سن و ژنتیک ممکن است خطوط و چین‌وچروک‌هایی در اطراف پیشانی، گوشه چشم‌ها و شقیقه ایجاد کند و پوست دچار پتوز و افتادگی شود. این حالت موجب تغییر چهره فرد می‌شود، به‌طوری‌که صورت را همواره خسته، نگران یا حتی عصبانی نشان می‌دهد. این موضوع برای اغلب افراد ناخوشایند است و برای رفع آن به دنبال چاره هستند. بهترین و سریع‌ترین راه‌حل این موضوع، جراحی لیفت شقیقه یا لیفت گیجگاهی ابرو است. این روش به کمک علم پزشکی، بافت‌های افتاده اطراف چشم را به سمت بالا کشیده و موجب ترمیم حالت قوس ابرو می‌شود. همچنین کشیدگی گوشه چشم‌، چشم‌ها را به حالت چشم‌گربه‌ای یا روباهی درمی‌آورد که امروزه در بین خانم‌های جوان این مدل چشم طرفداران خاص خود را دارد.

 

 

 

Call Now Button