لیفت صورت (ریتیدکتومی )

لیفت صورت چیست؟

عمل لیفت صورت و سفت کردن پوست صورت که به rhytidectomy (ریتیدکتومی) شناخته می شود، یک عمل زیبایی است که باعث زیبایی صورت افراد می شود و به آنها، جوانی را هدیه می دهد. در لیفت صورت، بافت های صورت با استفاده از تکنیک های مختلف درمان می شود و ظاهر فرد را جوان تر می کند. افرادی که بر اثر مواردی چون افزایش سن، شاهد بروز مشکلات پوستی بوده اند، با کمک این روش می توانند پوستی زیبا و شاداب داشته باشند.

عمل لیفت صورت چگونه است؟

در طی عمل لیفت صورت ، چربی ها و سلولهای مرده پوست برداشته می شود و سلولهای پوستی برای بازسازی تحریک می شوند. در این روش، ساختار چهره بهتر می شود، چین و چروکها از بین می رود و پوست باکیفیت تری خواهید داشت.با بالا کشیدن پوست، چین و چروکهای پوست شما از بین می رود و جوان تر می شوید. بعد از اینکه این عمل را روی صورت خود انجام دادید، هیچ نشانه ای از چین و چروک را در اطراف چشم ها، گونه ها، دهان، پیشانی و فک خود مشاهده نمی کنید.

 

هدف از جراحی لیفتینگ صورت چه می باشد؟

1.برداشتن سلول‌های مرده و چربی‌های زائد پوست و رفع آلودگی‌های پوستی
2.رفع زخم‌ها و آثار آن‌ها در کناره‌های دهان و فک‌ها
3.رفع تیرگی پوست در نواحی چانه و گردن
4.رفع چین و چروک‌ها در نواحی مختلف صورت
5.سفت شدن پوست
6.کاهش آثار اشعه‌های خورشید و وزش باد روی پوست صورت
7.جوان‌تر شدن پوست صورت به میزان حداقل ده سال
8.دائمی بودن آثار لیفت صورت و عدم بازگشت به حالت قبلی

 

چه افرادی می توانند جراحی لیفت صورت انجام بدهند؟

جراحی لیفت صورت، یک تصمیم شخصی است و نباید بر اساس سلیقه و خواست دیگران انجام شود. افرادی که:

 1. افرادی که دچار چین و چروک زیادی بوده و پوست افتاده‌ای دارند.
 2. افرادی که از سلامت جسمی برخوردارند و هم‌اکنون درگیر بیماری خاصی نیستند. یا این که سابقا مبتلا به بیماری خطرناکی نبودند.
 3. افرادی که دچار کهولت سن هستند. زیرا از سن چهل سالگی به بعد آثار افتادگی پوست صورت آشکار می‌شود. از این رو فرد برای بهتر شدن ظاهر چهره خود به عمل لیفت صورت اقدام می‌کند.
 4. افرادی که دچار افتادگی و شل شدن پوست بخش میانی و یا کناره‌های صورت هستند.
 5. افرادی که در صورت آن‌ها چربی‌ها به طرف قسمت‌های فک پایین کشیده شده و چهره آن‌ها را پیر و فرتوت کرده است.
 6. افرادی که در چهره آن‌ها چین و چروک‌های کناره‌های دهان و بینی به طرف پایین کشیده شده است.
 7. افرادی که انتظارات واقع بینانه و معقولانه‌ای از عمل لیفت صورت دارند و این انتظارات را پیش از عمل در جلسه مشاره با پزشک بازگو می‌کنند.
 8. عمل لیفت صورت برای افراد غیر سیگاری مناسب‌تر است. اما در صورتی که افراد سیگار مصرف می‌کنند باید سه ماه قبل از عمل، مصرف دخانیات را کنار بگذارند.
 9. افرادی که دچار فشار خون بالا و دیابت هستند باید این موضوع را با پزشک جراح در میان بگذارند تا در صورت خطر نداشتن عمل لیفت صورت انجام شود.

عمل لیفت صورت به چه روش هایی انجام می شود؟

لیفت صورت از طریق دو روش:

 1. لیفت صورت با جراحی

 2. لیفت صورت بدون جراحی

انجام می شود.

روش های لیفت صورت بدون جراحی به چه صورت انجام می شود؟

روش های مختلفی برای لیفت صورت بدون جراحی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تزریق چربی
 • تزریق بوتاکس
 • تزریق ژل
 • لایه برداری صورت با لیزر
 • لیفت صورت با rf
 • لیفت صورت با دستگاه
 • لیفت صورت با نخ
 • لیفت با هایفوتراپی

روش های ذکر شده با بی حسی موضعی بدون نیاز به بیهوشی و به صورت سرپایی انجام می پذیرند.

لازم به ذکر است؛ لیفت صورت بدون جراحی نتایجی مشابه به لیفت صورت با جراحی، ایجاد نمی سازد، اما می تواند مدت زمان لیفت صورت با جراحی را به تعویق بیاندازد و یا نتایج حاصل از جراحی لیفت صورت را افزایش بدهد.

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، روش های مختلفی برای لیفت صورت بدون جراحی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بررسی تک تک روش های مذکور می پردازیم.

1.هایفوتراپی

در روش هایفوتراپی (لیفت صورت)، از امواج صوتی اولتراسوند استفاده می‌شود. نتایج این عمل به صورت سفت شدن پوست صورت و گردن می‌شود. این نتایج دو ماه پس از عمل لیفتینگ، مشاهده می‌شود و 6 ماه پس از عمل هم سفت شدن پوست صورت کامل می‌شود. در روش ‌هایفوتراپی مساحت لایه‌ای پوست صورت کم شده و استحکام والاستیسیته لایه‌ای هم افزایش می‌یابد. به ‌این ترتیب و با تحریک شدن سلول‌های پوست برای ساخت کلاژن در گوش‌های پوست، سبب کشیدن پوست صورت و جوان سازی آن می‌شود.

هایفوگرافی روشی مکمل است که با سایر روش‌ها به صورت ترکیبی و برای رفع افتادگی و چین و چروک‌های پوست خفیف‌تر استفاده می‌شود. این روش لیفت صورت برای افتادگی پلک‌ها، لیفت صورت و گردن به جز بخش غده تیروئید و کشیدن عضله قسمت پیشانی به بالا امکان‌پذیر است.

 

مزایای هایفوتراپی چه می باشد؟

 • برای حاصل شدن نتایج مطلوب تنها یک تا سه جلسه درمان کافی است. ضمنا مدت زمان جلسات کوتاه بوده و بین نیم ساعت تا 90 دقیقه به طول می انجامد.
 • ماندگاری نتایج هایفوتراپی بین یک تا دو سال است.
 • این روش درمانی آسان و بدون نگرانی بوده و دوره بهبودی هم نیاز ندارد.
 • نیازی به‌ایجاد برش و تزریق مواد وجود ندارد.
 • این روش بدون درد، خونریزی بوده و نیازی به پانسمان ندارد.
 • این روش درمانی را می‌توان با سایر روش‌های درمانی همانند میکرونیدلینگ انجام داد.
 • هزینه آن در مقایسه با جراحی کم‌تر است.

2.لیفت صورت با rf

روش لیفت صورت با (RF) یک روش غیرجراحی برای سفت شدن پوست است. در این روش پزشک از امواج انرژی برای گرم کردم لایه عمیق پوست، که درم نام دارد، استفاده می‌کند. لیفت صورت با آر اف از سال ۲۰۰۱ تاکنون برای مقابله با افتادگی پوست و علائم پیری به کار می‌رود. این روش در هر سنی قابل انجام است و نتیجه آن از سه تا پنج سال ماندگار خواهد بود.

3.لیفت صورت با نخ

در این روش عمل لیفت صورت از نخ‌های مخصوصی استفاده می‌شود که جنس آن‌ها از پروتئین است. جراح در این روش از قسمت جلوی گوش که موها رشد کرده است یا همان ناحیه تمپورال سر نخ‌های پروتئینی را در لایه عمیق تر پوست که درم (DERM) نام دارد قرار می‌دهد. این نخ‌ها سبب کشیدن پوست صورت شده که نهایتا منجر به سفت شدن پوست صورت و گردن می‌شود.

انجام این عمل نیازمند بی‌حسی موضعی است. مدت زمان لازم برای این عمل چیزی در حدود یک ساعت است. بیمار پس از عمل به دو تا سه روز استراحت و مراقبت پزشکی نیاز دارد.

4.تزریق بوتاکس

يکی از روش های ليفتينگ صورت بدون جراحی، تزريق بوتاکس است. بوتاکس به عنوان يکی ازدرمانهای محبوب زيبايی صورت، يک درمان سريع، بیخطر و مؤثر است. بوتاکس خطوط وچين و چروکهای صورت را برای مدت حدود شش ماه کاهش داده يا از بين میبرد و نياز به بستری شدن نداشته و ناراحتیهای آن بسيار جزئی است. از طريق تزريق يک سری تزريقهای کوچک، بوتاکس باعث جوانسازی پوست شده و چين و چروکهای اطراف و زير چشم، خط اخم بين دو ابرو، خطوط افقی پيشانی، خطوط اطراف دهان و خطوط و چين و چروکهای گردن را ازبين میبرد. بوتاکس پوست همه قسمتهای صورت را هموار کرده و چين و چروکها را رفع میکند.

5.تزریق ژل

لیفت صورت با تزریق ژل سبب پر شدن چین و چروک‌های چهره می‌شود و ظاهر آن را باطراوت‌تر و صاف‌تر می‌کند. تزریق ژل می‌تواند سبب برجسته‌تر کردن لب‌ها هم شوند که در این حالت ظاهر چهره مطلوب‌تر می‌شود. ژل‌های تزریقی سبب مقابله با کاهش حجم بافت‌های نرم صورت می‌شود که به علت افزایش سن ایجاد می‌شود.
نتایج این عمل را می‌توان پس از دو روز مشاهده کرد. اما بهبودی کامل پس از گذشت چند هفته رخ می‌دهد. تاثیر کامل این روش به 12 تا 18 ماه زمان نیاز دارد. پس از انجام این روش بیماری نیازی به طی کردن دوران نقاهت نیست و این مزایا سبب محبوبیت و متداول بودن آن است.

6.تزریق چربی

در این روش لیفت صورت، بافت چربی از یک ناحیه بدن برداشته می‌شود و سپس پاک‌سازی و پردازش می‌شود. بعد از این اقدام برای بهبود و تقویت حجم صورت به شکل تزریق به صورت وارد می‌شود. در این عمل بافت‌های صورت با سلول‌های زنده چربی ترکیب شده و تا سال ها اثر آن ماندگار می‌شود.
از جمله مزایای مهم این روش آن است که پس از تزریق چربی ظاهر فرد به مدت بسیار طولانی طبیعی می‌شود. از آن جایی که در این روش از بافت‌های چربی بدن فرد برای تزریق استفاده می‌شود بدن مستعد پذیرش این بافت‌های چربی است و احتمال بروز حساسیت و واکنش‌های آلرژیک و یا حتی پس زدن آن اندک است.

روش لیفت صورت با جراحی به چه صورت انجام می شود؟

لیفتینگ صورت با جراحی یک روش سنتی برای کسانی است که پوست‌های اضافی صورتشان بیشتر از حد معمول است. در این روش پوست اطراف گوش، داخل خط مو و همچنین زیر چانه با انجام برش‌های کوچکی برداشته می‌شود. جدا شدن پوست از عضلات صورت، پوست ناحیه صورت و گردن را سفت و جوان می‌کند.

در نهایت قسمت‌های برش‌خورده بخیه زده شده و با پانسمان بسته می‌شوند. بخیه‌ها بعد از گذشت ۶ تا ۷ روز کشیده شده و شما بعد از گذشت ۱۰ روز می‌توانید به سرکار خود برگردید. این عمل با بی‌هوشی همراه است، اما نتیجه چشمگیری برای شما به ارمغان می‌آورد.

چه اقداماتی باید قبل از عمل لیفت صورت انجام داد؟

به طور معمول قبل از انجام اعمال جراحی، ضروری است که بیمار اقداماتی را به منظور حصول نتیجه مطلوب و آمادگی بهتر انجام دهد. در عمل ریتیدکتومی هم انجام برخی از اقدامات سبب آمادگی بیشتر و کسب نتایج مطلوب و دلخواه می‌شود. در زیر برخی از اقدامات مهم در این رابطه بیان شده است:

 • سوابق پزشکی خود را آماده کرده و پزشک خود را در این مورد مطلع کنید.
 • چنانچه سابقه مصرف سیگار، قلیان، مواد مخدر و الکل دارید با پزشک خود مشورت کنید.
 • لیستی از داروهایی که در حال مصرف آن‌ها هستید را تهیه کرده و به پزشکتان ارائه دهید.
 • با تجویز پزشک، از همه ابعاد چهره‌تان عکس بگیرید. به طوری که برجستگی‌ها، ناهمواری‌ها، پوست‌های افتاده، چربی‌ها و فرم استخوان‌ها به وضوح دیده شود.
 • انتظارات و خواسته‌های خود را از عمل جراحی لیفتینگ صورت فهرست کرده و در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید.
 • تا دو هفته پیش از عمل کشیدن پوست صورت از مصرف الکل، دخانیات و رقیق کننده های خون پرهیز کنید.
 • از شب قبل از عمل لیفت صورت در حالت ناشتا باشید.
 • برای پوشاندن زخم‌های لیفت گن مخصوص را تهیه کنید تا بلافاصله پس از عمل آن را استفاده کنید.
 • لباس دکمه‌دار و راحت آماده کنید تا به هنگام پوشیدن فشاری به پوست صورت وارد نشود.
 • در روز عمل یک نفر همراه به منظور انجام کارها و کمک‌های لازم داشته باشید.
 • به منظور سپری شدن دوره نقاهت و استراحت کافی، چند روز مرخصی بگیرید و شرایط لازم را برای سپری کردن دوره نقاهت مهیا کنید.

چه مراقبت هایی بعد از عمل لیفت صورت باید انجام دهید؟

بعد از عمل هم باید مراقبت‌های لازم را انجام دهید. از جمله این مراقبت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هنگام استراحت سر خود را بالاتر از بدنتان قرار دهید تا تورم به حداقل برسد.
 2. داروهای تجویزشده توسط پزشک را مصرف کنید.
 3. از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم استفاده کنید.
 4. تا یک هفته بعد از جراحی آرایش نکنید.
 5. تا چند روز بعد از عمل از انجام فعالیت‌های بدنی بپرهیزید.
 6. بعد از لیفتینگ صورت از کرم‌های ضدآفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید.

عوارض لیفتینگ صورت چیست؟

به‌طور کلی عمل‌های زیبایی ایمن هستند و اگر توسط یک متخصص باتجربه انجام شوند، حداقل عوارض جانبی را خواهند داشت. با این حال، هر عملی ممکن است با خطراتی همراه باشد. عوارض لیفتینگ صورت هم بسیار نادر است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • خونریزی
 • کبودی
 • عوارض بی‌هوشی
 • آسیب به اعصاب صورت که موقتی است.
 • عفونت
 • ریزش موی ناحیه برش در روش جراحی لیفتینگ صورت
 • بی‌حسی ناحیه درمان که معمولا بعد از گذشت چند روز تا چند هفته بهبود می‌یابد.
 • نکروز پوست
 • عدم تقارن
 • التهاب
 • تورم یا قرمزی

ماندگاری جراحی لیفت صورت تا چه زمانی می باشد؟

مدت زمان ماندگاری عمل لیفت صورت و زمانی که مجددا چین و چروک‌ها روی پوست صورت ظاهر شود به نحوه مراقبت شخص از پوست صورت دارد. به طور کلی لیفت صورت مدت زمانی بین 2 تا 10 سال ماندگاری دارد. عواملی نظیر استفاده افراطی از مواد آرایشی، تغذیه غلط، داشتن استرس، کم شدن هورمون‌های زنانه و برخورد اشعه مضر خورشید به روی پوست صورت سبب برگشت افتادگی پوست و چین و چروک‌های آن می‌شود. باید گفت هر چه شخص حساسیت بیشتری به مراقبت از پوست خود داشته باشد مدت زمان ماندگاری لیفت صورت هم طولانی‌تر می‌شود.

آیا سن خاصی برای انجام جراحی لیفت صورت وجود دارد؟

بیشتر افراد فکر میکنند یکی از شرط های لازم برای انجام این جراحی داشتن سن زیاد است.اما حتما احتیاج نیست شما سن بالایی داشته باشید.در برخی مواقع در سن پایین به علت کاهش و یا افزایش وزن به صورت ناگهانی و یا دلایل ژنتیکی ممکن است پوست صورت دچار شلی و افتادگی ‌شود، در این مواقع ممکن است پزشک برای اینکار، جراحی را پیشنهاد دهد.

هزینه جراحی لیفت صورت چقدر است؟

هزینه یک جراح برای لیفت صورت ممکن است بر اساس میزان تجربه او، نوع عمل انجام شده و نیز موقعیت جغرافیایی متغیر باشد. بسیاری از جراحان پلاستیک می‌توانند در مورد نحوه هزینه‌ها، راهنمایی‌هایی را ارائه دهند. بنابراین حتما در این مورد سوال نمایید.

هزینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه دستمزد جراح (حق العمل)
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • هزینه دستمزد بیهوشی
 • هزینه نسخه‌های دارویی
 • هزینه پوشش‌ها (گارمنت) پس از عمل
 • هزینه آزمایش‌های پزشکی

کلام آخر

تمام افراد در طول زندگی شادابی چهره خود را به دلایل متعددی از دست می‌دهند و ممکن است راه‌های زیادی را برای برگرداندن جوانی صورت خود امتحان کنند. لیفتینگ صورت یکی از موثرترین روش‌ها برای جوانسازی پوست است. در این مقاله به بررسی کامل لیفتینگ صورت پرداختیم. بنابراین اگر قصد انجام این عمل و انتخاب بهترین روش لیفتینگ صورت را دارید، بعد از مطالعه مقاله آقای دکتر عباس زاده با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

 

 

Call Now Button