جراحی پیکرتراشی

عمل پیکرتراشی یا بادی کانتوریینگ چیست؟

برخی از قسمت های بدن در برابر رژیم غذایی و ورزش مقاومت می کنند و به رسوبات چربی ناخواسته می چسبند. به کمک جراحی پیکرتراشی چربی هایی تجمع یافته در برخی از مناطق بدن را کاهش پیدا می کند. افراد زیادی هستند که با داشتن اندامی متناسب باز هم خواهان زیبایی در اندام های خود بوده و به دنبال روش هایی هستند تا به این تناسب اندام و زیبایی برسند. همچنین خانم ها و آقایان نیز با داشتن حجم چربی اضافی در بخش های مختلف بدن خود از اندام های خود ناراضی بوده و با آن که رژیم غذایی مناسب و ورزش می کنند باز این چربی های اضافی جا خوش کرده و از بین نمی رود.

تمام این افراد بهترین کاندید های پیکرتراشی هستند که می توانند با مراجعه به جراح پلاستیک و دریافت مشاوره و همچنین بعد از بررسی های صورت گرفته جراح می توانید بهترین روش پیکرتراشی را انتخاب نمایید. این روش های درمانی رسوبات چربی سر سخت موجود در شکم، ران ها، بازو و .. را هدف قرار می دهد.

معنی بادی کانتورینگ، فرم دادن به بدن می باشد و تا حدودی می توان آن را پیکرتراشی معنا کرد. کانتور بدن یا پیکرتراشی بدن مجموعه ای از درمان های زیبایی غیر جراحی است که به منظور خلاصی از چربی های اضافی بدن انجام می شود.

بدفرمی های شایع بدن 

در ادامه چند مورد از بدفرمی شایع بدن و روش اصلاح آن ها را آقای دکتر عباس زاده جراح پلاستیک و زیبایی برای شما بیان خواهند نمود.

تیپ اول

خانمی دارای تنه که شامل شکم، پهلو و سر شانه می شود، کاملا بزرگ است ولی لگن و باسن آنها کاملا لاغر و کوچک می باشد.

این تیپ اصولا ویژه ی مردان است. ولی در میان خانم ها نیز بعضا دیده می شود. در این گروه از افراد جراح پلاستیک چربی های شکم، پهلو و پشت را با لیپوماتیک و یا با روش معادل آن تخلیه کرده و بعد همان چربی ها را به ناحیه باسن تزریق می نماید.

بدین ترتیب فرم بدن از حالت و مدل مردانه به یک فرم زنانه تغییر پیدا می کند.

تیپ دوم

خانم هایی دراین گروه قرار دارند که بالا تنه و سر شانه های کوچکی دارند ولی در ناحیه پهلو، باسن و ران ها حداقل یک الی چهار سایز افزایش سایز دیده می شود. که این مورد کاملا نامناسب و کمی نا به هنجار می باشد.

این مورد در خانم ها رایج است و به ندرت در آقایان دیده می شود. چون به طور دقیق تر علت بروز این مدل از چاقی هورمون های زنانه می باشد.

برای اصلاح این تیپ از خانم ها، چربی های پهلو، ران ها و باسن همگی تخلیه می شود. ولی باید تخیله چربی ها به صورتی باشد که مدل باسن و برجستگی آن حفظ شود و معمولا تزریق چربی به باسن نیاز نیست.

تیپ سوم

این مدل کم و بیش در خانم و یا اقایان نیز یافت می شود، افرادی هستند که پهلو و ران چاقی دارند ولی باسن خیلی کوچکی دارند. و برجستگی خوبی ندارد. یعنی در حد فاصل ران و پهلو به جای این که بافت باسن را داشته باشند، یک تو رفتگی وجود دارد. و اغلب علاوه بر این تورفتگی در خارج باسن، برجستگی باسن هم خوب نیست.

در این مورد چربی ران و پهلو با لیپوماتیک تخلیه می شود و از همان چربی به باسن تزریق می شود.

اقدامات لازم قبل از جراحی پیکر تراشی

یکی از اهدف بسیار مهم جراحی پیکر تراشی یا کانتورینگ بدن بهبود علائمی است که در وضعیت فعلی فرد وجود دارد از جمله بهبود کیفیت زندگی.

یک جلسه مشاوره قبل از عمل با جراح پیکر تراشی در مورد انتخاب مناسب ترین روش توصیه می شود. در این جلسه مشاوره در مورد جراحی، نحوه انجام آن، مزایا و معایب روش به صورت کلی و جزئی مورد بحث قرار می گیرد.

قطع کشیدن سیگار و اصلاح سبک تغذیه ای فرد قبل از جراحی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه شود. همچنین گاهی اوقات ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون و مصرف مکمل های غذایی باشد.

در کدام بخش های بدن نیز پیکر تراشی انجام می شود؟

پیکرتراشی در نوع خود یکی از سریع ترین روش هایی است که هر جلسه حدود 20 تا 25 دقیقه زمان لازم دارد. مقدار کل زمان بسته به تعداد جلسات مورد نیاز متفاوت خواهد بود. در تمامی بخش های بدن که حجم چربی اضافی وجود داشته باشد، با صلاح دید جراح پلاستیک می توان پیکر تراشی را انجام داد. برخی از بخش هایی که انجام جراحی در آن ها شایع است عبارتند از :

شکم، پهلوها، ران های داخلی، ران های خارجی، زانوها، ساق پا، مچ پا، بازو ها، کمر و پشت

در ادامه به روش های مختلف پیکر تراشی می پردازیم.

انواع روش های پیکر تراشی

جراحی لاغری به روش لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی از جدیدترین روش پیکر تراشی است که در آن می‌توان به سرعت از چربی‌های اضافه بدن راحت شد.

در این روش نیازی به ایجاد برش در شکم و یا ناحیه مورد نظر نیست؛ چرا که با ایجاد یک سوراخ،میله‌ای وارد ناحیه موردنظر شده و چربی‌های اضافه را خارج می‌کند.

یکی از مهمترین مزایای لیپوماتیک این است که از چربی‌های خارج‌شده می‌توان برای سایر قسمتهای بدن استفاده کرد.

پس اگر قصد فرم‌دهی به سایر بخش‌های بدن با چربی سازگار با بدن خودتان را دارید، لیپوماتیک روش خوبی خواهدبود. بنابراین، در صورتی که برای این جراحی واجد شرایط باشید، لیپوماتیک بهترین روش پیکرتراشی خواهد بود.

جراحی لاغری با لیپوست

لیپوست نیز یکی دیگر از روش‌های پیکرتراشی است. برای انجام این جراحی از تکنیک T.L.A و ویبریشن به صورت رفت و برگشت استفاده می‌شود. در نتیجه، چربی‌ها به صورت یکنواخت از بدن کنده شده و خارج می‌شوند.بنابراین، احتمال گلوله شدن چربی‌ها در هنگام جراحی وجود ندارد. در این روش مشابه با لیپوماتیک، چربی‌ها سالمخارج شده و قابل استفاده برای تزریق به قسمت‌های دیگر بدن خواهد بود.

تفاوت لیپوست و لیپوماتیک چیست؟

احتمالا این سوال برای شما مطرح شده است که تفاوت لیپوست و لیپوماتیک چیست؟ به طور کلی می‌توان گفتکه لیپوست حالت پیشرفته‌ای از لیپوماتیک است. در نتیجه میزان چربی خارج‌شده در روش لیپوست بیشتر بوده درحالی که عوارض کمتری دارد.

نکته:

به خاطر داشته باشید که این روش تنها برای کاهش چربی استفاده می‌شود و نه حذف و ترمیم پوست اضافه ناحیه مورد نظر.

کاهش چربی های اضافه بدن با لیپوساکشن

اساس کار این روش، مکش چربی‌های اضافی بدن است.

در لیپوساکشن یک برش کوچک در ناحیه مورد نظر ایجاد شده و سپس با استفاده از یک لوله به نام کانول که به یکدستگاه مکش متصل، چربی‌ها خارج می‌شوند.

به خاطر داشته باشید که این روش تنها برای کاهش چربی استفاده می‌شود و نه حذف و ترمیم پوست اضافه ناحیهمورد نظر.

چربی‌هایی که در این روش از بدن خارج می‌شوندT به دلیل نداشتن کیفیت، برای تزریق به سایر قسمتهای بدن مناسبنیستند.

مناطقی که می توان لیپوساکشن بروی آن ها انجام داد:

 • لیپوساکشن زیر چانه و غبغب
 • مناطقی از شکم، قفسه سینه، پشت، پاها و بازوهایی که با لیپوساکشن قابل درمان هستند.

همچنین :

 • شکم
 • بازوهای بالایی
 • پهلوها
 • ساق و مچ پا
 • سینه و پشت
 • باسن و ران ها
 • چانه و گردن

علاوه بر این، لیپوساکشن گاهی اوقات برای کاهش پستان یا درمان ژنیکوماستی قابل استفاده است.

بهترین روش جراحی پیکرتراشی نیز با توجه به نظر پزشک و میزان حجم چربی که باید خارج شود انتخاب می شود.

تفاوت بین کاهش چربی و کاهش وزن چیست؟

تفاوت بین کاهش چربی و کاهش وزن این است که در کاهش وزن به طور معمول تعداد سلول ها کاهش نمی یابد. اما کاهش چربی به روش پیکرتراشی برخی از سلول های چربی را از بین می برد و تعداد مکان هایی را که بدن می تواند رسوبات چربی در آنها ذخیره کند کاهش می دهد. با توجه به این گفته، باید یک سبک زندگی سالم و یک رژیم غذایی متعادل انجام شود زیرا سلول های چربی باقی مانده در صورت اجازه توانایی گسترش دارند. حتی اگر سلول ها از بین بروند، بسته به شرایط هر فرد ممکن است عمل پیکرتراشی به بیش از یک جلسه نیاز داشته باشد.

چگونه برای جراحی پیکرتراشی آمادگی لازم انجام می گیرد؟

زمانی که وزن زیادی را از دست می دهید، احتمال دارد که مشتاق باشید جراحی پیکرتراشی را انجام دهید تا به حذف پوست و چربی های اضافه بدن کمک بیشتری شود و روند کاهش وزن تکمیل گردد. با این حال نکات مهمی است که برای انجام این جراحی لازم است بدانید :

 • نیاز است که وزن فرد به وزن ایده آل نزدیک باشد. در صورتی که هنوز نیاز به کاهش وزن دارید، زمان مناسبی برای جراحی پیکرتراشی نیست. کاهش وزن بیشتر بعد از جراحی پیکرتراشی می تواند باعث ایجاد پوست آویزان و اضافه شود و نیاز به انجام جراحی های دیگری را ایجاد کند.
 • لازم است که وزن فرد در حالت ثابتی باشد. احتمال دارد که فرد وزن زیادی را از دست داده باشد ولی ثابت نگاه داشتن وزن شاید سخت ترین کار ممکن باشد. قبل از اینکه کاندیدای مناسبی برای جراحی پیکرتراشی باشید لازم است که بتوانید وزن خود را در وضعیت ثابتی نگاه دارید.
 • لازم است که فرد سلامت کافی را برای جراحی داشته باشد. در صورتی که به طور طبیعی و با رژیم غذایی و ورزش کردن وزن کم کرده اید، احتمال اینکه رژیم غذایی و سبک زندگی سالمی را دنبال کرده باشید بیشتر است. در صورتی که با جراحی های باریاتریک وزن کم کرده اید، احتمالاً نیاز است که به دلیل محدودیت های رژیم غذایی، برخی نیاز های تغذیه ای برطرف شوند و سپس برای جراحی پلاستیک اقدام شود. اگر فرد سیگاری باشد در ابتدا به وی پیشنهاد می شود که حداقل به مدت 6 هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کند. زیرا مصرف سیگار و دخانیات روند ترمیم بعد از جراحی را به تعویق می اندازد.

جراحی پیکرتراشی چه مزایایی دارد؟

جراحی های پیکرتراشی برخی معایب مانند پوست اضافه و ماهیچه های کشیده و شل شده را برطرف می کنند. این جراحی بهتر است که بعد از رژیم غذایی و کاهش وزن و رسیدن به وزن متناسب انجام گیرد. به این ترتیب تنها معایبی را که نمی توان با این روش ها برطرف کرد با جراحی برطرف می کنند. بعد از تمامی تلاش ها برای کاهش وزن، باز هم پوست شل و افتاده ای باقی می ماند که باعث نگرانی و ناراحتی فرد می شود. بنابراین بسیاری از متقاضیان جراحی پلاستیک بعد از کاهش وزن به سراغ این جراحی ها می روند.

بسیاری از مردم وزن زیادی را از دست می دهند و از پوست افتاده خود ناراضی هستند. این مورد می تواند با فعالیت های روزمره فرد تداخل ایجاد کند و فرد نتواند بسیاری از ورزش های ضروری برای ثابت ماندن وزن را انجام دهد. پوست شل و افتاده نسبت به زخم ها و عفونت ها حساس تر است. جراحی های پیکرتراشی با برداشتن پوست های اضافی و شل، خطر ابتلا به عفونت را هم کاهش می دهد و فرد می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بازگردد.

مراقبت‌های لازم بعد از انجام جراحی لاغری چه می باشد؟

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که با انجام بهترین روش پیکرتراشی همیشه اندام موردعلاقه‌شان را خواهندداشت. در صورتی که این تصور اشتباه است. چرا که هر یک از این روش‌ها تنها به کاهش چربی‌های اضافه بدنکمک می‌کنند؛ اما هیچ یک تضمینی برای بازگشت چربی نمی‌دهند. بنابراین، بعد از انجام جراحی، برای جلوگیری ازبازگشت چربی‌ها، باید به یک رژیم ورزشی و غذایی مقید باشید. سایر مواردی که باید به خاطر داشته باشید:

 • پوشیدن گن جهت جلوگیری از افتادگی و شل شدگی پوست
 • نوشیدن مایعات طبیعی به مقدار زیاد
 • رعایت دستورالعمل دقیق پزشک
 • نخوردن غذاهای سنگین و گوشتی

نتایج قطعی پیکرتراشی با لیپوماتیک به چه صورت است؟

اگر می‌خواهید بدانید با انجام پیکرتراشی و استفاده از لیپوماتیک، به چه نتایجی به طور قطع دست پیدا خواهید کرد،بهتر است حتما با جراح فوق تخصص پلاستیک مشورت کنید. اما به طور کلی بر اساس تحقیقات پزشکی، شما کاهشچند سایز در اندام‌های خود مانند شکم، پهلو، پشت و بازوها و ران پا را شاهد خواهید بود.

پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که می‌توان به طور میانگین حدود ۲ لیتر چربی را از هر ناحیه خارج کرد ومیزان کاهش سایز در نواحی مختلف به صورت میانگین به این ترتیب خواهد بود:

کاهش ۶.۶ سانتی‌متر در شکم، ۴.۶ سانتی‌متر در ران، ۳.۶ سانتی‌متر در بازو و ۳.۵ سانتی‌متر در ساق پا؛ البتهدقت داشته باشید که این اعداد به صورت میانگین کاهش سایز هستند. یعنی در برخی افراد بنا به شرایط این اعدادبیشتر خواهد بود و در افرادی که چربی اضافه کمتری دارند، کاهش سایز نیز کمتر است.

از مهمترین مزیت‌های پیکرتراشی با کمک لیپوماتیک، سرعت بیشتر، حجم چربی بیشتر قابل تخلیه، خطرات وعوارض کمتر، درد کمتر، شل شدگی کمتر پوست نسبت به روش‌های قدیمی‌تر، دقت بیشتر، آسیب کمتر به بافت‌هایبدن، عدم سوختگی و … خواهد بود.

آیا بیمه شامل هزینه جراحی لاغری می‌شود؟

در صورتی که مبتلا به بیماری چاقی مفرط باشید، احتمالا بیمه‌گذار (بیمه‌های تکمیلی) باید بخشی از هزینه جراحی راپرداخت نماید. (چاقی مفرط به این معناست که شاخص BMI بالاتر از ۴۰ باشد و تشخیص دهند که جراحی جنبه‌یدرمانی داشته نه زیبایی)

میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری چقدر است؟

میزان کاهش وزن در افراد مختلف متفاوت است؛ چرا که بسته به شرایط جسمانی هر فرد و روشی که استفاده شدهاست، این مقدار متفاوت می‌باشد. البته رژیم غذایی بعد از جراحی نیز چندان بی‌تاثیر نیست. بنابراین، نمی‌توان به طورمشخص گفت که در ماه اول چند کیلو کاهش وزن خواهید داشت. اما چیزی که به طور قطع می‌توان گفت این است کهدر دراز مدت، کاهش وزن زیادی خواهید داشت.

Call Now Button