پروتز باسن

پروتز باسن چیست؟

تا چندی پیش پروتز سینه ، گونه و لب و سینه به‌ طور متداول در افراد انجام می‌شد اما مدتی است که بزرگ کردن باسن با پروتز در کنار تزریق چربی به باسن در بین خانم‌ها رایج شده است و طرفداران خاص خود را دارد.

پروتز در ناحیه باسن سبب می‌شود باسن، برجسته و خوش‌ فرم شود و افراد از اندام خود رضایت پیدا کنند. خانم‌هایی که قصد انجام این پروتز را دارند می‌توانند باسن خود را از طریق پروتز و لیفت باسن بزرگ و برجسته‌ نمایند. افراد با انگیزه‌های مختلفی برای انجام این عمل اقدام می‌کنند.

پروتز برای باسن از لایه‌ی سیلیکونی تشکیل‌ شده است و کاملاً انعطاف‌پذیر می‌باشد و در ساخت و تولید آن سعی شده است کاملاً طبیعی باشد و شبیه به باسن طبیعی طراحی و ساخته شود.

برای انجام این عمل نیز مثل عمل پروتز سینه از پروتزهای با انواع مختلف استفاده می‌شود که انتخاب نوع پروتز باید با نظر پزشک جراح صورت گیرد.

 

جراحی بزرگ کردن باسن چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

 • موجب پرشدن و گردی و برآمدگی باسن می شود.
 • بهبود تعادل ظاهری باسن
 • بالابردن حس اعتماد به نفس افراد

 

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی پروتز باسن هستند؟

این جراحی زیبایی در بین بانوان بسیار محبوب شده است اما ممکن است زیبایی باسن با پروتز برای همه افراد مناسبنباشد. لازم است حتما قبل از انتخاب پروتز باسن با پزشک خود در مورد انتظاراتتان از نتیجه درمان مشورت کنید.

 • تنها در شرایط بسیار خاص امکان دارد فردی از انجام این جراحی منع می‌شود. در غیر اینصورت تقریبا همه افرادمتقاضی زیبایی مجاز به انجام این روش زیباسازی برای بدن خود هستند. در ابتدا یک معاینه بالینی باسن و شکل بدنانجام می‌شود و طبق تشخیص پزشک متخصص این روش انتخاب می‌شود.
 • اگر اخیراً وزن کم کرده‌اید و این موضوع موجب شده تا شکل طبیعی باسن خود را از دست بدهید. بزرگ شدنباسن با کمک ایمپلنت اغلب برای افرادی با ناحیه باسن ضعیف استفاده می شود. ( نداشتن ذخایر کافی چربیبرای لیپوفیلینگ باسن)
 • اگر آمادگی روحی تغییر در شکل ظاهری خود را دارید.
 • اگر به دنبال روشی کم‌‌خطر و در عین حال با دوام و راحت هستید.
 • اگر مشکلی در مورد پرداخت هزینه جراحی ندارید.
 • اگر احساس می‌کنید شکل طبیعی باسنتان بیش از حد صاف یا مربعی شکل است.
 • اگر دچار بیماری‌های زمینه‌ای پوستی و خودایمنی نباشید.
 • اگر با مشکل انعقاد خون دست و پنجه نرم نمی‌کنید.
 • اگر از لحاظ روحی و روانی در شرایط مساعدی هستید.
 • اگر سن قانونی و طبیعی رشد را گذرانده‌اید.
 • اگر قصد بارداری ندارید و یا در دوران بارداری خود نیستید.
 • اگر فکر کنید که با افزایش انحنای باسن فرم کلی بدن شما متعادل‌تر از قبل خواهد شد.
 • اگر می‌خواهید با علائم طبیعی پیری مانند شل شدگی، چین و چروک و صافی باسن مبارزه کنید.
 • اگر به سیگار و مشروبات الکلی اعتیاد ندارید.
 • اگر لباس‌ها و مایوتان به درستی بر روی اندام شما فیت نمی‌شود.
 • اگر از انجام اینکار عزت نفس یا اعتماد به نفس کسب می کنید.
 • اگر از ظاهر خود خسته شده‌اید و به دنبال روشی برای زیبایی هرچه بیشتر خود می‌گردید. شما کاندیدای مناسبی برایبرجسته کردن باسن با روش ایمپلنت هستید.

 

اقدامات و مراقبت های قبل از جراحی پروتز باسن چیست؟

پیش از انجام جراحی، دستورالعمل هایی از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد، پزشک نیز به تمامی سوالات بیمار خود پاسخ می دهد، به بررسی سوابق پزشکی می پردازد و تست های فیزیکی و بالینی را جهت اطمینان یافتن از سلامت بدنی بیمار خود انجام می دهد.

اقداماتی که پزشک از بیمار می خواهد تا قبل از جراحی رعایت کند، عبارت است از:

 • انجام تست های آزمایشگاهی
 • کنار گذاشتن مصرف دخانیات، شش هفته قبل از جراحی به منظور تسریع روند بهبودی
 • عدم مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و داروهای گیاهی، چرا که این قیبل داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
 • صرف نظر از نوع جراحی، نوشیدن آب و مایعات قبل و بعد از جراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و موجب تسریع بهبودی بیمار می شود.

 

اقدامات قبل از جراحی پروتز باسن

ایمپلنت‌های باسن به دلیل دوام بالا و ایمنی بسیار زیاد آن از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. با این وجود، قبل ازبرنامه‌ریزی در این نوع جراحی موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

 • حتما در رابطه با کل هزینه‌ای که باید برای این عمل انجام دهید با پزشکتان صحبت کنید و کاملا آن را موردبررسی قرار دهید.
 • در مورد میزان خطرات و ریسک‌های این نوع روش از پزشک فوق تخصص زیبایی خود سوال بپرسید و هرگونهابهامات را در این زمینه برای خود رفع کنید.
 • مطمئن شوید هر چیزی که در این نوع جراحی دخیل هستند به خوبی درک کرده‌اید.
 • انتظارات، علایق و ترس‌های خود از انجام پروتز باسن را به طور کامل با پزشک خود در میان بگذارید.
 • لازم است قبل از هرگونه اقدام برای انجام این روش به خوبی درباره فواید و معایب این راهکار معجزه‌آسای زیبایی اطلاعات کسب کنید.
 • در رابطه با بهترین و باسابقه‌ترین پزشک فوق تخصص پوست و زیبایی تحقیق کنید. در انتخابتان تجربه، سابقه، مهارت و مجوز‌های لازم پزشک فوق تخصص پوست و زیباییتان را ملاک قرار دهید. انتخاب هوشمندانه یک پزشک با مهارت نقش بسیار عمده و مهمی در نتیجه موفقیت‌آمیز جراحی شما خواهد داشت.

چرا باید برای پروتز باسن به جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی مراجعه کرد؟

عمل قرار دادن ایمپلنت یا پروتز در باسن، یک جراحی حساس است. در صورتی که پزشک با آناتومی بدن فرد آشنایی کامل نداشته باشد، به تکنیک‌های نوین جراحی زیبایی در ناحیه باسن مسلط نباشد و در زمینه انواع پروتزهای زیبایی دانش و تجربه کافی نداشته باشد، ممکن است مشکلاتی برای بیمار خود به وجود بیاورد. در بهترین حالت عوارض انجام عمل بیشتر می‌شود و یا ممکن است پروتز پس از مدتی از جای خود حرکت کند.

در چنین شرایطی جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی می‌تواند با توجه به دانش بیشتر خود در زمینه این نوععمل‌ها، مناسب‌ترین تکنیک جراحی را برای فرد به کار بگیرد. چرا که عمل کاشت پروتز در باسن بسیار پیچیده ودشوار است و به مهارت و تجربه بالایی نیاز دارد.

در واقع باید در نظر داشته باشید که افزایش حجم باسن و تغییر فرم آن چه با کمک پروتز، چه تزریق چربی و یااستفاده ترکیبی از هر دو روش، نیاز به دانش و مهارت جراح فوق تخصص دارد؛ چرا که انتخاب پروتز مناسب،انجام عمل در مرکز درمانی معتبر، استفاده از تکنیک‌های جدیدی که پروتز بعد از جایگذاری از محل خود حرکتنکند و کاهش عوارض جراحی، همگی در توان پزشک فوق تخصص می‌باشد.

 

روش های عمل بزرگ کردن باسن چیست؟

این عمل زیبایی به دو روش انجام می شود:

تزریق چربی به باسن

روش اول تزریق چربی به باسن است که در این روش با برداشتن چربی های اضافی از بخش های دیگر بدن، به باسن تزریق می شود و لیفت باسن انجام می شود. امروزه، در بیشتر افراد  با تزریق چربی به باسن ، عمل بزرگ کردن باسن انجام می شود. زیرا تزریق چربی به باسن با بی حسی قابل انجام است و نیاز به بیهوشی ندارد. بسیار ایمن است و عوارض جراحی بسیار نادر است. یعنی چربی از بدن خود فرد (ناحیه پهلو، پشت و شکم) برداشته می شود، تسویه می شود و در منطقه ی مورد نظر تزریق می شود.

 

 

ایمپلنت یا پروتز باسن

استفاده از پروتز باسن زمانی انجام می شود که بدن فرد چربی کافی را ندارد و فرد لاغر است .در این گونه از افراد، تنها راه بزرگ کردن باسن، قرار دان ایمپلنت یا پروتز در باسن است. عمل پروتز باسن به نسبت سایر جراحی های زیبایی، عوارض بیشتری دارد که این عوارض بیشتر به مهارت جراح بستگی دارد.

یعنی انتخاب بهترین جراح پروتز باسن می تواند از میزان عوارض عمل پروتز باسن تا حدود زیادی بکاهد.

 

انواع پروتز باسن کدام است؟

عمل پروتز باسن را به دو صورت پروتز های سیلکون ژلی و پروتز های سیلیکون الاستیک انجام می دهند که نوع انتخاب هر یک بستگی به قوام عضلات باسن دارد.

 

معیارهای انتخاب روش جراحی پروتز باسن کدامند؟

 • اندازه و فرم باسن
 • اهداف بیمار و میزان فعالیت بدنی که فرد دارد.
 • کیفیت و میزان ارتجاعی بودن پوست و همچنین میزان پوست اضافی فرد.
 • میزان چربی موجود در بدن بیمار به صورتی که برای لیپوساکشن مناسب باشد.

سایز نرمال پروتز باسن چه اندازه است؟

سایز نرمال پروتز باسن حدودا 180 الی 360 سی سی می باشد اما به درخواست بیمار می توان سایز را بزرگ تر کرد و حتی سایز پروتز به 500 سی سی هم می رسد.

آیا پروتز باسن سایزهای مختلفی دارد؟

پروتز باسن همانند پروتز سینه در اندازه و شکل‌های مختلف وجود دارد. حتی پروتزها می‌تواند به صورت سفارشی برایبیمار طراحی شود. پروتزها در دو مدل بیضی و گرد هستند. جراح برای انتخاب اندازه و شکل مناسب پروتز، معاینهفیزیکی انجام داده و اندازه ماهیچه‌ها را بررسی می‌کند. تراکم و سفتی عضلات عاملی تعیین کننده در ضخامت پروتز است.

بزرگ کردن باسن با ورزش ممکن است؟

ورزش در طولانی مدت می‌تواند به خوش‌فرم شدن عضلات باسن کمک کند. بدون شک تاثیرات جراحی به طور قابلتوجهی بیشتر بوده و در عرض چند ماه می‌توان آثار آن را مشاهده کرد. اما بزرگ کردن باسن با ورزش نیاز به تمرینطولانی مدت دارد. مزیت این روش این است، که دیگر خطرات و عوارض جراحی شمارا تهدید نمی‌کند و به سالم‌ترین شکلمی‌توانید باسن خود را بزرگ و خوش‌فرم کنید.

انجام ورزش‌هایی که شکم را هدف قرار می‌دهند، به تقویت عضلات باسن نیز کمک می‌کنند. حرکاتی مانند اسکوات دربزرگ شدن و لیفت باسن بسیار موثر است. در کلیه حرکاتی که نیاز به بالا بردن پا دارد، فشار و کششی به عضلات باسنوارد شده و تاثیر مثبتی در این ناحیه می‌گذارد.

 

آیا می‌شود پروتز باسن را با تزریق چربی، همزمان انجام داد؟

بله؛ این روش ترکیبی معمولا نتایج بسیار بهتری در پی دارد. چرا که نیاز به کاشت ایمپلنت‌های خیلی حجیم را کممی‌کند و همچنین فرم‌دهی بهتری برای باسن ایجاد خواهد شد. چربی تزریق شده از بدن خود فرد استخراج می‌شود ودر نتیجه بسیاری از عوارض و واکنش‌های پروتز را ندارد. به همین دلیل وقتی همراه با پروتز، چربی نیز تزریقمی‌شود، نتایج آن بسیار بهتر خواهد بود.

تزریق چربی در کنار ایمپلنت باسن موجب کانتورینگ بهتر و رضایت بیشتر بیماران شده است.

در واقع شکل گرد ایمپلنت یا پروتز باسن مکن است در نهایت برای برخی چندان خوشایند نباشد. در حالی که با کمکتزریق چربی که از بدن خود فرد استخراج می‌شود، می‌توان کانتورینگ و فرم بسیار بهتری ایجاد کرد. به همین دلیلنتیجه عمل بسیار طبیعی خواهد بود و فرد، باسن خوش فرم‌تر و زیباتری به دست می‌آورد.

آیا لیفت باسن به کمک پروتز امکان پذیر است؟

معمولا میزان لیفت باسن بستگی به سایز پروتز باسن دارد. اگر سایز به درستی انتخاب شده باشد و افتادگی باسنچندان زیاد نباشد، به کمک پروتز می‌توان لیفت قابل قبولی در باسن مشاهده کرد. برای تشخیص این موضوع، مشاورهبا پزشک متخصص در پروتز باسن می‌تواند دقیق‌ترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد.

چرا روش پروتز باسن از روش تزریق چربی بهتر است؟

روش تزریق چربی برای افرادی که از عوارض جراحی پروتز باسن می‌ترسند و می‌خواهند تناسب اندام داشته باشند، مناسباست. اما این نکته را در نظر داشته باشید، که تزریق چربی یا لیفت باسن برزیلی به رفع افتادگی پوست کمکی نمی‌کند. از آن‌جایی که روش تزریق چربی به اندازه پروتز باسن برجستگی ایجاد نمی‌کند، برخی افراد این عمل را در دو مرحلهانجام می‌دهند. همچنین در افرادی که بسیار لاغر هستند و چربی کافی ندارند، نمی‌توان از روش تزریق چربی استفاده کرد.

نحوه انجام جراحی پروتز باسن

نکته ی بسیار مهم در خصوص عمل پروتز باسن، این است که باید پروتز باسن حتما باید زیر عضله گلوتئال(Gluteal muscles) که مهم ترین عضله ی باسن می باشد، قرار گیرد. متاسفانه جراحانی که در این خصوص مهارت ندارند، پروتز را روی این عضله یا زیرپوست می گذارند و این باعث جا به جایی پروتز می شود و مشکلات زیادی را بعد از جراحی برای فرد ایجاد می کند. پس اگر مایل هستید تا جراحی پروتز باسن را انجام دهید، حتما از یک شرکت معتبر پروتز باسن را تهیه کنید و به جراح پلاستیک ماهری مراجعه نمایید که تجربه ی انجام جراحی پروتز باسن را به دفعات داشته باشد.

دکتر ابوالفضل عباس زاده در اخر توصیه می کنند که اگر خواهان این جراحی زیبایی هستید، به بدنتان احترام بگذارید و حتما برای انجام این جراحی نزد بهترین جراح رفته و از انجام جراحی با هزینه های کم نیز خودداری کنید.

 

انواع برش ها برای قراردادان پروتز درون باسن

برش های مختلفی برای قرار دادن پروتز داخل باسن استفاده می شود که عبارتند از:

۱-در قسمت بالای باسن در هردو طرف

۲-در چین زیر باسن در محل اتصال آن به ران ها در هردو طرف

۳-در قسمت داخلی هر طرف باسن که در چین بین دو طرف پنهان می شوند

۴-یک برش منفرد در قسمت تحتانی استخوان خارجی در چین بین دو باسن می باشند.

برش را معمول با کمترین میزان عوارض، به اندازه ۵ تا ۸ سانتی متری در خط وسط در بالای چین بین دو باسن و پایین استخوان خاجی می زنند.

برش ایجاد شده چون منفرد است و فاصله مناسبی از مقعد و آلودگی های همراه آن دارد، کمترین احتمالعفونت را دارد و بوسیله بافت های اطراف پوشانده می شود و قابل تشخیص نیست به همین خاطر هم اکثرجراحان پلاستیک این برش را به کار می برند.

پس از ایجاد برش، جراح فضای کافی برای قراردادن پروتز درون هر دو باسن را ایجاد می کند و پروتز راجاگذاری می کند.

 

مراقبت‌های پس از عمل فرم دادن باسن با پروتز

معمولاً بعد از انجام عمل پروتز باسن، بافت‌ها شروع به ترمیم شدن می‌کنند و ۶ ماه پس از انجام عمل فرم دادن باسنکاملاً بهبود می‌یابند و باسن فرم دلخواه را به خودش می‌گیرد، توصیه می‌شود بیمار پس از انجام عمل پروتز باسن ازگارمنت یا پوشش فشرده کننده باسن استفاده کند تا تورم ناشی از جراحی  پورتز باسن را برطرف کند.

 • ‫دوره بهبودی در ناحیه باسن کمی طولانی‌تر و دردناک‌تر از سایر اندام‌های بدن است. زیرا این ناحیه بیشتر از سایرعضلات برای فعالیت‌های بدنی مانند راه رفتن، دویدن و حتی ایستادن استفاده می‌شود.
 • ‫دقت کنید هنگام نشستن یا ماساژ فشاری روی پروتز وارد نکنید.
 • ‫ورزش‌های سنگین را تا زمان بهبودی و طبق نظر پزشک کنار بگذارید.
 • ‫می‌توانید به حمام بروید اما دقت کنید محل بخیه آسیب نبیند، برای شستشو از آب ولرم استفاده کنید.
 • ‫برای مشاهده نتایج بهتر و سریعتر مصرف دخانیات و الکل را قطع کنید.
 • ‫نرمش‌های مناسب را برای حفظ حالت کشسانی پوست باسن انجام دهید. (طبق توصیه جراح متخصص خود عمل کنید).
 • ‫مصرف مداوم تغذیه سالم را برای حفظ تناسب اندام خود رعایت کنید.
 • ‫ورزش‌های سنگینی مانند پیلاتس و بدنسازی که پایین تنه شما را درگیر می‌کند را برای یک ماه کنار بگذارید.
 • ‫تا یک ماه از شنا کردن در استخر‌های عمومی خودداری کنید تا راه برای ورود باکتری‌ها باز نشود و از عفونتجلوگیری کنید.
 • ‫تا هفته اول پس از وارد کردن پروتز، روی باسن نشینید و به روی آن نخوابید.
 • ‫برای یک ماه از شورت مخصوص برای کنترل فشار و حفظ فرم لگن استفاده کنید.

خطرات و عوارض پروتز باسن

 • چرخش پروتز
 • افتادگی پروتز به قسمت تحتانی
 • پارگی یا نشت پروتز
 • عفونت
 • حرکت پروتز به محل بالاتر
 • چین خوردن پوست روی پروتز
 • حالت سفتی غیر معمول هنگام لمس باسن
 • احساس درد که ممکن است این درد طولانی مدت و شدتش به صورت متوسط رو به بالا باشد.
 • احتمال نیاز به جراحی مجدد
 • نتیجه کمتر از حد مطلوب از نظر زیبایی
 • احتمال فشار آمدن به عصب سیاتیک
 • احتمال به وجود امدن آسیب های عصبی
 • کبودی پوست یا تورم به مدت طولانی
 • تغییر در حس ناحیه عمل
 • خطرات بیهوشی عمومی
 • قرار دادن نادرست پروتز یعنی پروتز در محل نامناسب با زاویه ی اشتباه جایگذاری شود.
 • تجمع مایع یا همان سروما (seroma که تجمع مایع شفاف آب گونه ای است که گاهی اوقات پس از جراحی در بدن ایجاد می گردد و معمولا حاوی یک مایع زرد رنگ متمایل به سفید هستند که مایع آبگون نامیده می شود).
 • باز شدن زخم ها و همچنین نمایان شدن پروتز که در این صورت باید پروتز برداشته شود.
 • ممکن است فرد دچار اختلال در ترمیم زخم و اسکار بدشکل در محل برش ها و یا قسمت هایی که عفونی شده است شود.
 • تشکیل کپسول سفت دور پروتز و بد شکل کردن ظاهر باسن شود.

در انتخاب جراح پلاستیک چه مواردی را باید رعایت کرد؟

 • جراح باید تحصیلات و مدرک اموزشی مربوطه و معتبر داشته باشد.
 • بیمار باید با جراح خود تا حدودی احساس راحتی کند.
 • جراح باید در زمینه انجام پروتز باسن تجربه کافی داشته باشد.

 

قیمت پروتز باسن

‫جراحی پروتز باسن علاوه بر دستمزد جراح به موارد دیگری مثل نوع پروتز و قیمت آن و هزینه‌ی کلینیک و بیمارستانی که در آن جراحی انجام می‌شود بستگی دارد.

درواقع قیمت مشخصی برای این عمل وجود ندارد و بهترین راه برای اطلاع از هزینه پروتز باسن تماس با مطب پزشک مورد نظر است.

آیا امکان ترکیدن پروتز باسن وجود دارد؟

پروتزهای باسن باید از جنس سیلیکون نیمه جامد باشند. در این حالت احتمال ترکیدن پروتز وجود ندارد. پروتزهایی که ازجنس ژل هستند، احتمال ترکیدن و نشتی دارند. این نوع پروتزها نباید در باسن استفاده شوند. به همین دلیل انتخاب درستجراح پلاستیک بسیار مهم است. حتما در جلسه مشاوره با جراح خود در مورد جنس پروتز سوال کرده و موارد مهم رابررسی کنید.

 

Call Now Button