پروتز سینه

پروتز سینه ( پستان ) یا بزرگ کردن پستان

جراحی بزرگ کردن سینه که با قرار گیری پروتز داخل بافت سینه همراه می باشد، با عنوان جراحی پروتز سینه شناخته می شود. در این روش جراحی، از پروتزهای سیلیکونی استفاده خواهد شد. در برخی موارد، می توان از چربی دیگر نواحی بدن نیز کمک گرفت. بسیاری از بیماران از نتایج این روش جراحی رضایت کامل دارند، اما آن چه که از اهمیت بالایی برخوردار است این است که بیمار آشنایی کاملی با این روش جراحی و باید و نبایدها داشته باشد.

بزرگ کردن سینه  (BREAST AUGMENTATION)

پروتز سینه از جمله روش های جراحی است که با استفاده از پروتز و یا تزریق چربی، به بزرگ شدن سینه ها کمک می کند.

از جمله مزایای این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازگشت حجم از دست رفته سینه ها بعد از کاهش وزن های شدید و یا بارداری
 • بهبود ظاهر و فرم سینه ها
 • بهبود وضعیت تقارن سینه ها نسبت به هم

نکات مهم در خصوص پروتز سینه

این نکته را باید در نظر داشته باشید که جراحی پروتز سینه کمکی به رفع افتادگی سینه ها نمی کند. افرادی که علاوه بر بزرگ شدن سینه های خود، خواهان رفع افتادگی سینه ها نیز هستند، می توانند همزمان با پروتز، جراحی لیفت سینه را نیز انجام دهند.

چه افرادی می توانند تحت جراحی پروتز سینه قرار بگیرند؟

جراحی پروتز سینه، یک تصمیم شخصی است و نباید بر اساس سلیقه و خواست دیگران انجام شود. این جراحی درصد موفقیت بالایی دارد.

خانم هایی که:

 • از لحاظ بدنی در شرایط سالمی به سر می برند
 • انتظارات واقع بینانه و ‌مثبتی از نتیجه جراحی دارند
 • سینه های کوچکی دارند
 • رشد سینه های شان کامل شده است
 • در دوران بارداری و یا شیردهی نیستند
 • به دلیل کاهش وزن و یا بارداری، تغییراتی را در حجم و فرم سینه های شان احساس می کنند
 • یکی از سینه های شان نسبت به دیگری رشد کمتری دارد و اصطلاحا سینه های متقارنی ندارند

می توانند تحت جراحی پروتز سینه قرار بگیرند.

افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند، حتما باید پیش از انجام جراحی، عکس های قبل و بعد بیماران را مشاهده کنند. این کار باعث می شود تا بیمار انتظارات واقع بینانه تری نسبت به جراحی داشته باشد.

 

اقدامات قبل از جراحی پروتز سینه

 • در ابتدا بیمار باید با پزشک در خصوص دلایل انجام جراحی و خواسته های خود صحبت کند. پزشک نیز به بررسی هر گونه بیماری و یا شرایط موجود در زمان حال و گذشته خواهد پرداخت.
 • سینه ها با دقت توسط پزشک بررسی می شوند و عکس برداری هایی صورت خواهد گرفت.
 • موردی که قبل از جراحی باید به آن اهمیت داده شود، اندازه گیری وزن و قد بیمار است تا اندازه مناسب پروتز تعیین شود.
 • خانم هایی که چاق هستند و یا در آینده قصد بارداری دارند، باید انجام این جراحی را به تعویق بیندازند.

انواع پروتز سینه

1– پروتز های سالینی( آب نمکی)

 این نوع از پروتز با سرم سالین که ترکیبی از آب نمک استریل شده می باشد پر شده است پروتز های سالینی دارای جدار سیلیکونی غیر قابل نفوذ می باشند و نسبت به پروتز های سیلیکونی سفت تر می باشند. پروتز های سالینی شکل طبیعی ندارند و افرادی خواستار این نوع از پروتز می باشند که می خواهند پس از جراحی پروتز سینه بافت سینه آن ها بیشتر از حد طبیعی و نرمال بزرگ و حجیم باشد در واقع این نوع از پروتز ها شکل و ظاهر سینه را مصنوعی می کنند. پروتز های سالینی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا( FDA ) می باشند و برای خانم های بالای 18 سال مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتز های سالینی برای خانم هایی که بافت طبیعی سینه آن ها بسیار کوچک می باشد و لاغر می باشند مناسب نمی باشد. پروتز های سالینی نسبت به پروتز های سیلیکونی کم هزینه تر می باشند و برای قرار گیری در بافت سینه نیاز به برش کوچکتری دارند. در صورتی که پروتز های سالینی در اثر وارد شدن ضربه بسیار سنگین پاره شوند ترکیب داخل آن توسط بدن جذب می شود.

2– پروتز های سیلیکونی

با ژل سلیکون پر شده اند و به بافت طبیعی سینه بسیار شبیه می باشند و برای افرادی که نمی خواهند پس از جراحی پروتز سینه بافت سینه آن ها بسیار حجیم شود مورد استفاده قرار می گیرد. پروتز های سیلیکونی نسبت به پروتز های آب نمکی گران تر می باشند.

در صورتی که پروتز های سیلیکونی برای قرار گیری در بافت سینه مورده استفاده قرار خواهد گرفت برش بزرگتری توسط جراح برای جایگذاری پروتز ایجاد خواهد شد.

پروتز های سیلیکونی به دو دسته گرد و قطره اشکی تقسیم می شوند در نوع گرد پروتز های سیلیکونی، پروتز تقریبا شکلی شبیه نیم کره دارد. درنوع قطره اشکی شکل و ظاهر پروتز شبیه خود سینه می باشد و برای افرادی که می خواهند سینه ای به شکل کاملا عادی داشته باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انواع پروتز سینه از نظر شکل ظاهری

پروتز سینه را می‌توان از جنبه‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. در اولین نوع دسته‌بندی، آن را از نظر شکل ظاهری طبقه بندی می کنند. از نظر شکل ظاهری پروتزها به دو شکل گرد و اشکی وجود دارند.

پروتز سینه گرد

پروتز گرد مخصوص افرادی است که برجستگی بیشتر و یکدست‌تر را دوست دارند. با قرار دادن پروتز گرد در سینه‌ها، حجم همه قسمت‌های آن به یک نسبت افزایش پیدا می‌کند و سینه‌ها نیز بافتی نرم‌تر و خوش‌فرم‌تر خواهند داشت. استفاده از پروتزهای گرد به شما امکان جراحی‌های اصلاحی را می‌دهند. در واقع اگر پروتز بچرخد، پاره شود یا تغییر شکل دهد، می‌توان با یک جراحی ساده مشکلات آن را برطرف کرد.

 

پروتز سینه اشکی

پروتزهای اشکی حالتی شبیه به قطره اشک دارند و فرمی طبیعی‌تر به سینه می‌بخشند. پروتزهای اشکی برای خانم‌هایی مناسب است که سینه‌های بسیار کوچکی دارند یا بافت نرم سینه آن‌ها بسیار کم است. همچنین با استفاده از این پروتزها می‌توان به سینه‌های نرم و بدون شکل فرم بخشید و عدم تقارن یا نقص ظاهری سینه‌ها را برطرف کرد.

پزشک برای تعیین اینکه کدام اندازه پروتز برای شما مناسب است، معایناتی را بر روی هر شخص انجام می‌دهد. او با بررسی آناتومی بدن فرد، اندازه مناسب پروتز را برای هر شخص انتخاب می‌کند.

البته فبل از هر چیز آقای دکتر عباس زاده در مشاوره حضوری با زیباجو صحبت میکند تا از انتظارات او مطلع شود. بهتر است عکس هایی از اندازه دلخواه سینه های خود تهیه کنید تا پزشک بتواند بر اساس انتظارات شما و نتایج واقعی عمل،  بهترین گزینه را برای شما انتخاب کند.

 

عوارض احتمالی پروتز سینه

این عمل هم مانند تمام جراحی های دیگر عوارض احتمالی خاص خودش را دارد. البته اگر موارد مربوط به آمادگی قبل از عمل و مراقبت های بعد از آن را انجام دهید، احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد.

اما به طور کلی پروتز سینه عوارض احتمالی زیر را دارد:

 • ظاهر نازیبا در محل برش جراحی
 • خونریزی و تجمع خون
 • نامتقارن بودن سینه ها
 • قراردادن غیر اصولی پروتز
 • عفونت
 • تغییر در حس سینه و یا نوک سینه که ممکن است موقت و یا دائمی باشد
 • پارگی پروتز
 • جابجایی پروتزها
 • چین خوردگی پوست روی پروتز

علاوه بر همه این موارد، بعضی از بیماران بعد از انجام عمل جراحی کاملا حس سینه شان را از دست می دهند.

برخی دیگر فقط کاهش در حس سینه ها را تجربه می کنند و در برخی مواقع حتی افزایش حس هم ممکن است به وجود بیاید. البته این موارد و بهبودی کامل معمولاً ۱۸ ماه زمان می برد.

 

اقدامات و مراقبت های قبل از جراحی پروتز سینه

پیش از انجام جراحی پروتز سینه، انجام موارد زیر از بیمار خواسته می شود:

 • انجام تست های آزمایشگاهی
 • قطع مصرف برخی داروها و جایگزین کردن داروهای تجویز شده از سوی پزشک
 • کنار گذاشتن سیگار و دخانیات
 • عدم مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی، چرا که این قبیل داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

انتخاب بهترین جراح

یکی از نکات مهم پیش از انجام جراحی پروتز سینه، انتخاب جراح ماهر و با تجربه در این زمینه می باشد.

جراحی که انتخاب می کنید باید:

 • دارای بورد تخصصی از انجمن جراحان پلاستیک ایران باشد.
 • دوره شش ساله آموزش جراحی را گذرانده باشد.
 • آزمون های کتبی و شفاهی را داده باشد.
 • دوره های آموزش پزشکی را کامل ادامه داده باشد.

عمل پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی ماموپلاستی افزایشی یا قراردادن پروتز سینه ، یک عمل جراحی است که به بیهوشی نیاز دارد. در نتیجه ، در آزمایشات قبل از عمل باید نسبت به سلامتی جسمانی بیمار و مضر نبودن استفاده از داروهای بیهوشی در فرد اطمینان حاصل شود. برای انجام پروتز سینه به طور کلی سه نوع تکنیک برش در پستان ها برای قرار دادن ایمپلنت ها وجود دارد :

برش هلالی زیر چین پستان :

مزیت این نوع برش این است که دسترسی راحت تری برای قرار دادن ایمپلنت به جراح می دهد و محل اسکار یا زخم ناشی از جراحی ، معمولاً توسط سوتین پوشانده می شود. در عین حال، این روش ممکن است به داکت های شیری آسیب بزند و شیردهی پس از عمل پروتز سینه را با مشکل مواجه سازد.

برش در اطراف هاله پستان :

این نوع برش بیشتر در افرادی توصیه می شود که قصد شیردهی در آینده را ندارند زیرا ممکن است آسیب جدی به مجاری شیری وارد کند. در مقابل این روش نیز دسترسی راحتی به جراح برای قرار دادن ایمپلنت و حفظ تقارن پستان ها می دهد و جای زخم ها به دلیل تیرگی هاله اطراف نوک پستان کمتر قابل مشاهده است.

برش زیر بغل (axillary) :

در این روش جراح از جای طبیعی چین زیر بغل برای ایجاد برش استفاده می کند. مزیت این روش این است که هیچ گونه جای زخمی روی پستان ها ایجاد نمی کند. با این حال، در صورتی که در آینده نیاز به تجدید پروتز یا انجام عمل های جراحی اصلاحی دیگر روی پستان وجود داشته باشد ، تکرار این روش میسر نخواهد بود.

پس از ایجاد برش در محل مورد نظر، جراح پروتز پستان را در جای خود قرار می دهد و زخم های جراحی را با استفاده از بخیه می بندد. در روزها و هفته های اول پس از جراحی پروتز سینه التهاب و درد پستان رایج است که به مرور زمان برطرف می شود.

پروتز های پستان بسیار مقاوم هستند. به جز در موارد خاص که در اثر ورزش های سنگین، ضربات ناگهانی، تصادف و مانند این موارد دچار پارگی شوند. معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند که در این موارد نیز با توجه جنس پروتز ها مشکلی ایجاد نمی شود . می توان با یک عمل اصلاحی پروتز قبلی را خارج و پروتز جدیدی را جایگزین کرد. در موارد محدودی شاهد تشکیل غلاف دردناک در اطراف پروتز توسط سیستم ایمنی فرد هستیم. که با انتخاب بهترین برند پروتز و روش جراحی به حداقل رسیده و نگرانی برای آن وجود ندارد.

 

مراقبت های لازم پس از عمل پروتز سینه

 • برای استراحت کردن یا خوابیدن روی شکم و پهلو نخوابید. بهترین حالت خوابیدن به پشت است چون پروتز ها در جای مناسب قرار می گیرند،پس از دو هفته می توانید به پهلو ها بخوابید.
 • آنتی بیوتیک های تجویزی توسط جراح پس از عمل سر ساعت مقرر مصرف شوند.
 • در هفته اول بعد از عمل پروتز پستان زیاد فعالیت نکنید. فعالیت‌هایی مثل شانه کردن مو یا برداشتن اجسام سبک بلامانع است. اما باید به شکلی انجام گیرد که موجب ایجاد کشش در سینه و محل زخم نشود. توجه داشته باشید که نداشتن تحرک و فعالیت مطلق نیز بدن‌تان را خشک و سفت می‌کند.
 • پزشک جراح معمولا بعد از عمل برای شما «سوتین طبی» تجویز می‌کند. سوتین طبی همانند پانسمان عمل می‌کند. به‌طوری‌که پستان‌ها و پروتز‌ها را در بهترین وضعیت نگه می‌دارد. در طول ۶ تا ۱۲ هفته به‌صورت تمام وقت حتی هنگام خواب، سوتین طبی خود را ببندید.
 • سفت شدن سینه و کبودی پوست پستان پس از عمل امری طبیعی است و بخشی از پروسه‌ی درمان و بهبودی است.
 • تا سه هفته بعد از عمل از استعمال دخانیات اجتناب کنید
 • بعد از دو هفته می‌توانید پیاده‌روی کنید، بدوید یا ورزش‌های مربوط به پایین‌تنه را انجام دهید. توانایی خود را در نظر بگیرید و اگر حرکتی برایتان دردناک است انجامش ندهید.

 

ویژگی های بهترین جراح پروتز سینه

مهمترین عامل در کسب نتیجه مطلوب از عمل های زیبایی به خصوص عمل های زیبایی سینه ، دقت در انتخاب بهترین جراح پروتز سینه است. بررسی سوابق پزشک و پرس و جو از بیمارانی که قبلاً زیر نظر پزشک مورد نظر شما این جراحی پروتز سینه را انجام داده اند می تواند در انتخابی آگاهانه به شما کمک زیادی کند. یک انتخاب مناسب ، شما را از مراجعه های بعدی برای انجام عمل های اصلاحی یا برطرف کردن عوارض احتمالی این عمل بی نیاز کند. برای مشاهده نمونه کارهای پروتز سینه آقای دکتر عباس زاده به دایرکت اینستاگرام @dr__abbaszadeh پیام دهید یا به واتس آپ کلینیک با شماره ۰۹۱۰۹۲۸۱۳۲۵ پیام دهید.

 

 

نکته مهم

عمل پروتز سینه یا به اصطلاح ماموپلاستی افزایشی می تواند تأثیر زیادی روی ظاهر پستان های شما داشته باشد و اعتماد به نفس و میزان رضایت از زیبایی اندام شما را به شدت افزایش دهد. ممکن است در سال های پس از جراحی پروتز پستان به دلیل افزایش سن، کاهش و افزایش وزن و سایر موارد نیاز به انجام عمل های جراحی اصلاحی برای حفظ زیبایی ظاهری پستان های خود داشته باشید اما از نظر طول عمر برخی پروتز های سینه تا بیش از 20 سال بدون وجود هیچ مشکلی نیاز به تعویض ندارند.  سعی کنید انتظارات واقع بینانه ای از این عمل زیبایی داشته باشد و برای کسب نتیجه مطلوب و حفظ ارتباط بلند مدت با پزشک خود،  در انتخاب بهترین جراح پروتز سینه دقت داشته باشید.

هزینه عمل جراحی پروتز سینه

هزینه انجام عمل ماموپلاستی افزایشی یا قراردادن پروتز سینه تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله نوع ایمپلنت و متریال مصرفی، هزینه دریافتی بیمارستان ، و میزان مهارت و تخصص پزشک قرار دارد و بسیار متغیر است. این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از افراد سودجو و غیر متخصص این عمل را با استفاده از پروتزهای بی کیفیت انجام می دهند که ممکن است نتایج نامطلوب و گاهاً غیر قابل جبرانی به همراه داشته باشد. در نتیجه ، در انتخاب بهترین جراح پروتز سینه هرگز هزینه را به عنوان تنها فاکتور تصمیم گیری در نظر نگیرید، استفاده از پروتزهای دارای FDA Approved نکته مهمی است قیمت ها متاسفانه به دلیل تغییرات ارز در صورت استفاده از ابزار ها و تجهیزات پزشکی معتبر خارجی متغییر است برای دریافت مشاوره آنلاین  و قیمت حدودی جراحی می توانید از بخش تماس با ما پیام ارسال نمایید یا به دایرکت اینستاگرام اقای دکتر عباس زاده @dr__abbaszadeh پیام دهید ودر اولین فرصت پاسخگو درخواست شما خواهند بود.

Call Now Button